Przeciwieństwo kolców "odstraszających" bezdomnych - ławka z daszkiem

Brytyjskie media oburzone "architekturą obronną" w Londynie przypomniały o tym, jak z problemem bezdomności walczono w Kanadzie. Ławki, z których można stworzyć tymczasowe schronienie, są przedstawiane jako "antidotum" na kolce i słupki, które mają uniemożliwić bezdomnym nocleg pod zadaszeniem.
Kilka tygodni temu opisywaliśmy sprawę kolców w bramie jednego z londyńskich apartamentowców. Jak się okazuje, wiele miast stosuje "architekturę obronną" - jak nazywają ją jej twórcy - by pozbyć się bezdomnych z pola widzenia. Często są to gęsto rozstawione słupki pod zadaszonymi witrynami sklepowymi lub ławki w metrze przedzielone ściankami.Niemal natychmiast po zamontowaniu kolców w bramie apartamentowca powstała w tej sprawie internetowa petycja zbierająca podpisy pod wnioskiem o ich usunięcie. "Jako społeczeństwo powinniśmy pomagać jego potrzebującym członkom, a nie skazywać ich na ostracyzm, przenosząc ich do miejsc, gdzie nie będą nam przeszkadzać. Pomyślmy jednak o osobach bezdomnych, które miały bogate i ciekawe życie, które zawaliło się w gruzy z powodu wydarzeń, na które często nie mieli wpływu" - pisali twórcy petycji.

Ławka jako tymczasowe schronienie

W związku z medialną burzą wokół "architektury obronnej" brytyjskie media przypomniały kampanię społeczną z Kanady, którą prowadzono pod koniec ubiegłego roku.

fot. springadvertisement.com

Agencja reklamowa Spring Advertising zamontowała w Vancouver i Burnaby siedem ławek, które można było zmieniać w tymczasowe schronienie dla osób bezdomnych. Ławki posiadały otwierane na wypadek deszczu dachy i umieszczono na nich kontakt do fundacji RainCity, starającej się zapewnić mieszkania osobom bezdomnym. Ta nietypowa kampania społeczna trwała przez dwa miesiące.

fot. springadvertisement.com

- Wydaje nam się, że te ławki są dobrym pretekstem do rozpoczęcia rozmowy na temat bezdomnych, którzy często spędzają noce właśnie na ławkach. W zeszłym roku w Vancouver naliczono 538 bezdomnych - stwierdził Bill Briscall z organizacji dobroczynnej.

fot. springadvertisement.com

Kampania bez kontynuacji

Briscall przyznał, że jest zadowolony z powodu tego, jak ławki zwróciły uwagę na problem bezdomności, nawet jeśli można odnieść błędne wrażenie, że kampania społeczna nadal trwa. RainCity Housing nie zamierza ustawiać ławek po raz kolejny. - Nie stać nas na to. Przeznaczamy pieniądze na prawdziwe mieszkania i rzeczy bardziej trwałe niż ławki - dodał.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Więcej o:
Komentarze (25)
Przeciwieństwo kolców "odstraszających" bezdomnych - ławka z daszkiem
Zaloguj się
 • zz1026

  Oceniono 1 raz -1

  a czemu ci oburzeni nie zamontuja takiej lawki pod swoim domem?

  czemu chca aby ci bezdomni smierdzieli pod ich oknami?
  czemu nie chca aby pod ich oknami ci bezdomni chlali szczali i srali?

 • iremus

  Oceniono 18 razy 4

  "Jako społeczeństwo powinniśmy pomagać jego potrzebującym członkom, a nie skazywać ich na ostracyzm, przenosząc ich do miejsc, gdzie nie będą nam przeszkadzać. Pomyślmy jednak o osobach bezdomnych, które miały bogate i ciekawe życie, które zawaliło się w gruzy z powodu wydarzeń, na które często nie mieli wpływu" - pisali twórcy petycji.....
  _______________________________________________________________
  Warto cofnąć się XXV lat wstecz do PRL-u i wziąć tamtejsze przykłady.
  Po pierwsze w PRL nie było takiego zjawiska jak bezdomność. Rocznie budowano kilkaset tysięcy mieszkań np w latach 1961–1970 – 1,7 mln lokali, gdyż obywatel musiał mieszkać godnie.
  Po drugie nikt nie dostawał pieniędzy za to, że żyje bo każdy miał pracę z której mógł utrzymać siebie i rodzinę.
  Po trzecie patologie były zwalczane a nie jak w III RP pielęgnowane.
  Po czwarte za takie przekręty jak się robi pod rządami styropianu ówczesny kodeks karny przewidywał karę śmierci, którą wykonywano (pewnie teraz IPN uznaje tamtych skazańców za bohaterów których trzeba oczyścić z zarzutów a rodzinom wypłacić odszkodowania)

 • 2560a

  Oceniono 46 razy 6

  Swiat zachodni wydaje wystarczajaco na schroniska dla bezdomnych.
  Kazdy ma prawo bronic sie prżed nieproszonym sublokatorem
  Wolnosc nie znaczy ze ktos moze naruszac maja wlasnosc i spac na mojej klatce schodowej.

 • aghrra

  Oceniono 66 razy -14

  Od tego są schroniska dla bezdomnych ale tam trzeba być trzeźwym Jeżeli lewactwu tak żal bezdomnych zarzyganych zaszczanych zasranych pijaków to niech ich adoptują albo udostępnią kawałek schodów pod swoimi drzwiami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX