"Deptanie polskości". Sejmowy spór o historyczne rocznice

Posłowie mają kolejny powód do kłótni - sposób uczczenia zbliżających się okrągłych rocznic historycznych. PO chce jedną krótką uchwałą uczcić setną rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego, 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i 75. ataku Niemiec na Polskę. Według opozycji to za mało. Padł nawet argument o "deptaniu polskości" - informuje "Rzeczpospolita".
Jak uczcić zbliżające się ważne rocznice historyczne? Zdaniem opozycji, 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, setna rocznica wymarszu z Krakowa I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego oraz 75. ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę to zbyt ważne daty, by uczcić je jedną krótką uchwałą.

A takie rozwiązanie, jak informuje "Rzeczpospolita", proponuje Platforma Obywatelska. Bo zdaniem przedstawicieli PO, dwuzdaniowa uchwała pozwoli uniknąć kłótni, do których często przy okazji historycznych rocznic dochodzi w Sejmie.

Awantura

Oczywiście kłótni nie da się uniknąć, bo pomysł Platformy już wywołał sporo emocji. Dla Patryka Jakiego z Solidarnej Polski krótka uchwała to "deptanie polskości". - Łączenie pod wspólnym mianownikiem trzech zupełnie różnych wydarzeń to analfabetyzm historyczny - ocenił w rozmowie z "Rz" rzecznik partii Zbigniewa Ziobry.

PiS też krytykuje. - Państwo powinno mieć program patriotycznego wychowania w sferze symboli. W Polsce rządzonej przez PO go nie ma, co szokuje tym bardziej, że historykami są prezydent i premier. Nawet za zaborów wykorzystywano rocznice do publicznej edukacji patriotycznej - powiedział gazecie Krzysztof Szczerski, były wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.

PO chce, by uchwała w sprawie rocznic była głosowana podczas ostatniego przed wakacjami posiedzenia Sejmu, które rozpocznie się 22 lipca.

Więcej o:
Komentarze (35)
"Deptanie polskości". Sejmowy spór o historyczne rocznice
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  @leo2rys2
  patriota z ciebie i nie wiesz,
  ze 1 września 1939 roku premier ksiądz Josef Tiso wydał swoim wojskom rozkaz zaatakowania Polski bez uprzedniego wypowiedzenia wojny,
  oraz, ze katolicy z Litwy tez brali udział w napadzie na Polskę w 1939 r.

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 1

  gnoje i przygłupy od Tuska. hrabiego i ci z Wiejskiej,
  narobili syfu i zadłużenia Polski
  i udają, który z nich większy patriota i dłużej będzie obchodził klęski narodowe.

 • leo2rys2

  Oceniono 6 razy -2

  PAMIĘTAJMY o 75 rocznicy wspólnej napaści na Polskę dwóch SOCJALISTYCZNYCH sojuszników,czyli Niemiec i Rosji !.

 • leo2rys2

  Oceniono 6 razy -4

  W uzupełnieniu 75 rocznicy napaści Niemiec na Polskę należy dodać że była ona dokonana wspólnie z sojusznikami SOCJALISTYCZNYCH Niemiec czyli SOCJALISTYCZNĄ Rosją !.

 • demetria11

  Oceniono 6 razy 4

  Pis nigdy nie straci okazji, żeby się popieniaczyć w Sejmie.
  A tak a propos - ile linijek powinna liczyć odpowiednio patriotyczna uchwała?
  Paranoja i Schizofrenia

 • 1ewkas

  Oceniono 7 razy 5

  O rocznicy rzezi wołyńskiej już nawet nie wspominamy ?

 • kermit.dolomit

  Oceniono 7 razy 5

  Jak można świętować własne klęski ? Takie numery to tylko w Polsce

 • aghrra

  Oceniono 8 razy 2

  100 rocznica wymarszu I Kadrowej 75 rocznica ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę 70 rocznica Powstania Warszawskiego zaraz zaraz ktoś tu depcze polskość Gdzie 75 rocznica ataku stalinowskiego ZSRR na Polskę Nie fałszujcie historii Hitler nie napadł na Polskę sam tylko razem ze Stalinem

 • olewus.1

  Oceniono 3 razy 3

  15 lipca będzie rocznica, jak moja wnuczka Tosia, zrobiła samodzielnie kupkę do nocnika..!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX