Dlaczego Zieloni nie odnosili sukcesów? Grodzka: Bo mnie tam nie było

- Od kiedy znalazłam się w polityce, robię to, co uważam za słuszne. Jeśli ma to mnie przekreślić, niech mnie przekreśli - mówiła w Radiu TOK FM Anna Grodzka o swoim przejściu z Twojego Ruchu do Zielonych. - Czas upomnieć się o to, by polityka była sztuką urządzania stosunków społecznych, a nie kopaniną pod stołem - podkreślała.
Anna Grodzka odeszła z Twojego Ruchu i została w piątek pierwszą w historii posłanką Zielonych. Została jednak w klubie parlamentarnym starej partii by, jak tłumaczyła, "budować mosty na lewicy".

Mały krok dla Anny Grodzkiej, ale, być może, wielki dla lewicy >>>

O kulisach tej decyzji rozmawiali z nią w Radiu TOK FM Piotr Najsztub oraz goście jego audycji: Marcin Celiński z "Liberte!" i Jan Wróbel.

Piotr Najsztub: To pożegnanie z polityką?

Anna Grodzka: - Nie wiem. Od kiedy znalazłam się w polityce, robię to, co uważam za słuszne. Jeśli ma to mnie przekreślić, niech mnie przekreśli. Uważam, że czas, byśmy uruchomili tę część społeczeństwa, która od dawna nie miała na kogo głosować.

Najsztub: Czyli którą?

- Lewą stronę sceny politycznej. Przecież jest ten elektorat. Czas, byśmy upomnieli się o jakieś standardy. O to, by polityka była sztuką urządzania stosunków społecznych, a nie kopaniną pod stołem.

Najsztub: I to mają zapewnić Zieloni, o których niewiele wiemy, niewiele słyszymy...

- W polityce bycie jedyną to klęska. Ale nie zmierzam do klęski w sposób oczywisty, tylko podejmuję się pewnej roli pomocy Zielonym w misji jednoczenia lewej strony sceny politycznej. Niekoniecznie tej parlamentarnej, ale ruchów społecznych, które budzą się, mają coraz więcej do powiedzenia i coraz więcej pretensji do duopolu, który nami rządzi od lat, czyli PO-PIS au rebours.

Najsztub: Ale jednoczyć mogą silni, nie najsłabsi.

- Spokojnie. Ktoś mnie wczoraj zapytał, ilu członków liczy Partia Zieloni. Dowiedziałam się, że 550 osób. Wcale nie tak mało. Ale ważne, ilu ich będzie w 2015, w 2019 roku. To długi marsz.

Marcin Celiński: Klub Twojego Ruchu to dobre miejsce dla Zielonych?

- To stereotypowe patrzenie na Twój Ruch. W tej partii wiele osób działało na rzecz jej lewicowego oblicza, z większym lub mniejszym skutkiem.

Najsztub: Raczej mniejszym.

- Niech będzie. Ale nigdy nie głosowaliśmy przeciwko lewicowym postulatom, zawsze je wzmacnialiśmy.

Jan Wróbel: To był spór czysto światopoglądowy czy nie może pani już znieść Palikota?

- To nie o to chodzi. Jest zadanie do wykonania. I choćbyście myśleli, że jest abstrakcyjne, uważam, że jest potrzebne do wykonywania. I naprawdę nie jestem sama. Może jestem sama w Sejmie, ale nie w polityce. Ludzie potrafią się organizować i potrafią przebić sztuczną barierę progu wyborczego, zrobił to zresztą Twój Ruch.

Najsztub: Do tej pory Zieloni kojarzeni byli z hamulcowymi modernizacji, z blokowaniem dróg...

- Rzeczywiście, rozpoznawalność Zielonych, nawet wśród klasy redaktorskiej, nie jest wielka. Mylicie to z ruchami ekologicznymi, to nie jest to samo. Jesteśmy ruchem europejskim, lewicowym, oczywiście z wizją zrównoważonego świata, zarówno jeśli chodzi o użytkowanie matki ziemi, jak i budowanie tkanki społecznej. To nowy ruch, który będzie miał sukces w 2015, 2019 roku...

Celiński: Dlaczego nie odnosił sukcesów do tej pory?

- Bo mnie tam nie było (śmiech).

Więcej o:
Komentarze (17)
Dlaczego Zieloni nie odnosili sukcesów? Grodzka: Bo mnie tam nie było
Zaloguj się
 • 2560a

  Oceniono 1 raz -1

  Tak patrze na to zdjecie pani Grodzke i mysle jak wygladalby dzisiaj swiat gdyby Pan Bog stworzyl Ewe na obraz i podobienstwo pani Anny.

 • 2560a

  Oceniono 3 razy 1

  A moze pan-i zamieni polityke na film albo swiat mody?

 • uzdek98

  Oceniono 9 razy 3

  cale szczescie, niedlugo pozegnamy tego faceta przebranego za babe ... ale on musi miec ubaw, ze pelikany lykaja ta jego polerke ...

 • kibic_rudego

  Oceniono 13 razy 5

  "Dlaczego Zieloni nie odnosili sukcesów? "
  dlatego, zbyt wielu z nich to oszuści lub przygłupy, wciskające nam ciemnotę o Globalnym Ocipieniu. No i za kasę żrą gó... z pod siebie

 • halx77

  Oceniono 15 razy 5

  Rzeczywiście kolejny stary komuch, im się przyda, żeby zdemaskować tą kolejną lewą organizację ...

  Tak na marginesie -koleiny zawodowy kłamca który wypowiada się dla -POlsatu mówi"zarobki ministrów są stanowczo za małe".Ku... to chyba jeszcze za wcześnie ,aby poruszać temat ich małych zarobków !-co niby tłumaczy ich drogi gust żywienia się.Naprawdę media są bezczelne ,pokazują obrazek uśmiechniętego- Zdradka i GArgamela von rostowskiego - a potem ceny i dania .Ja myślę że są zbyt drodzy w utrzymaniu ,i niema z nich pożytku

 • proteusz33

  Oceniono 8 razy -4

  Bardzo dobra decyzja,oczekuję protestów przeciw elektrowniom jądrowym i eksploatacji arktyki

 • dziadekjam

  Oceniono 10 razy -2

  "dlaczego Zieloni nie odnosili sukcesów? Grodzka: Bo mnie tam nie było"
  =========================================================
  Dlaczego Ruch Palikota wszedł do Sejmu?
  - Bo Jeszcze Krzysia, tfu, Andzia ich posłanką jeszcze nie była.
  Dlaczego Twój Ruch utopił wybory?
  - Bo Andzia już opinię tej formacji zasr... zdążyła.
  Teraz z Zielonych zrobi Tęczowych i jeszcze głębiej ta kanapa wejdzie w niebyt.

 • medalik111

  Oceniono 17 razy 5

  I O.K..
  Jeżeli to ma być alternatywa dla lewicowych wyborców, to jestem za, bo zarówno SLD jak i TR nie są w stanie nic zdziałać, jeżeli biorą do siebie takich "ludzi" jak Siwiec, Piskorski czy Czarzasty.
  Być może szans nie mają, ale wolę oddać głos na "Zielonych" niż na lewicę Millera, który dba tylko o własne interesy, co udowodnił startem z list "Samoobrony".

 • rudi_0

  Oceniono 12 razy 0

  Sukces murowany !
  Teraz Zieloni numer 5644345677 rozrosna sie do dwoch kanap...moze nawet zajma kilka spiworow...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX