PiS chce konstruktywnego wotum nieufności. Politolog: bez sensu, niepoważne

26.06.2014 14:10
Jarosław Kaczyński i Adam Hofman podczas briefingu w Sejmie

Jarosław Kaczyński i Adam Hofman podczas briefingu w Sejmie (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

PiS złożył wniosek ws. konstruktywnego wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska. Nie ma jednak wystarczającej liczby głosów, by wniosek przeszedł. - Sensu wielkiego to nie ma, a zachowanie PiS jest niepoważne. Jeżeli - nie daj Bóg - nasz parlament do najbliższych wyborów będzie się zajmował tylko sobą i wzajemnymi waśniami, to przecież dobro publiczne na tym cierpieć musi - komentuje dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz z Instytutu Nauk Politycznych UW.
Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński. Kandydatem na premiera jest ponownie prof. Piotr Gliński. Prezes PiS poinformował także, że jego partia złoży zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez premiera Donalda Tuska. - Z taśm wynika, że wiedział o Amber Gold - powiedział Kaczyński.

Bez sensu, bez szans

- Sensu wielkiego raczej to nie ma, a zachowanie PiS jawi się dziś jako bardzo niepoważne - by nie użyć mocniejszych wyrazów, typu psucie czy anarchizacja państwa - mówi dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz z Instytutu Nauk Politycznych UW. - Przecież wynik takiego ewentualnego głosowania już znamy. Jeżeli - nie daj Bóg - nasz parlament do najbliższych wyborów będzie się zajmował tylko sobą i wzajemnymi waśniami, to przecież dobro publiczne na tym cierpieć musi. Widać to gołym okiem - uważa politolog.

Byleby zaistnieć

Jej zdaniem za takim wnioskiem, w krótkoterminowej perspektywie, stoi wola przeciągania, przypominania o sobie i męczenia polityką. - Może to mieć na celu doprowadzenie do sytuacji, w której ludzie powiedzą: no dobrze, zróbmy już te przedterminowe wybory, bo oni nam nie dadzą żyć. Ale tak się naprawdę nie da rządzić średniej wielkości państwem w Europie - uważa Pietrzyk-Zieniewicz.

Zauważa, że wczoraj podczas głosowanie nad wotum zaufania opozycja była bezsilna. Koalicja zagłosowała zgodnie. - Jeśli więc opozycja się nie dogada, to nie ma żadnych szans. Koalicja się trzyma, a wczoraj miała przewagę trzydziestu kilku szabel, jak na początku kadencji - mówi dr Pietrzyk-Zieniewicz.

"Dziwię się Glińskiemu"

- Dziwię się, że profesor Piotr Gliński, w końcu człowiek poważny, daje się używać po raz n-ty do czegoś, co można nazwać farsą sceny politycznej - takim dokumentowaniem, że to jednak scena, a nie rzeczywistość. Profesor chce znowu na niej grać. To smutne. Skoro daje się tak używać do politycznej gry PiS z PO, to wygląda, że profesora interesują stanowiska wyższe niż np. europoseł. A być może ktoś w PiS wpadł na to, że pan profesor, pozwalając się wykorzystywać do tak

dziwacznych rozgrywek, jednak traci opinię człowieka poważnego. Może nawet PiS wie, że w normalnym rozdaniu to pan Gliński żadnej listy by nie pociągnął".

Głos w obronie prywatności urzędników państwowych [BLOG]

Zobacz także
Komentarze (21)
PiS chce konstruktywnego wotum nieufności. Politolog: bez sensu, niepoważne
Zaloguj się
 • tp70

  Oceniono 3 razy 3

  Toczy się postępowanie przygotowawcze do postawienia Jarosława Kaczyńskiego przed Trybunałem Stanu za wyjątkowe szkodnictwo sprawom Polski i Polaków.

 • candid13

  Oceniono 3 razy 3

  votum zaufania ten wieczny przegrany, przegralby z kretesem w swojej partii

  trzyma sie bo internsywnie pierze kase w tzw. instytutach swego brata (co za obrzydliwa hipokryzja) i mocno ta kase trzyma.

 • candid13

  Oceniono 3 razy 3

  po swojej 195 przegranej, ten wiecznie przegrany pcha sie zeby przegrywac dalej,

  prezesie jestes niczym, zerem, nawet zwolennicy pis nie chca ciebie na premiera,
  juz w zalosnej dyktaturce IVrpuszki zobaczyli wszyscy jaki jestes nieudolnym paranoikiem.

 • dzikimietek

  Oceniono 3 razy 3

  na emeryture a nie do rzadzenia emerytami....

 • drugiepietro

  Oceniono 4 razy 4

  Jak uroczo Hofman kręci nosem. Tyle, że w trakcie wypowiedzi prezesa, a to się może źle skończyć.

 • hastatrespasos

  Oceniono 4 razy 4

  Jaki pan, taki kram, Jaki kaczor, takie wiejskie obejście. Jaka partia, taki kandydat. Herszt SPISKU w bezsilnej wściekłości ponownie ośmiesza nie tylko siebie, ale także Panu B. ducha winnego Piotra Glińskiego. Sława tego profesora, odkąd kaczor największy w kosmosie desygnował go na Z GÓRY WIECZNEGO KANDYDATA Bezprawia i Niesprawiedliwości na premiera, w domyśle IV RP-bis, znacznie przyćmiła sympatię, jaką jego ojciec cieszył się wśród kino- i teatromanów. Ale to sława w negatywnym tego słowa znaczeniu. Jakie miałby prof. Gliński sukcesy na polu naukowym, już zawsze zostanie politycznym nieudacznikiem, z łaski kaczej. To nowy przykład zmanipulowania, wykorzystania zwykłego człowieka DO SWYCH NIECNYCH CELÓW, potwierdzający że Niespełniony Lunonauta to szatan umiejący czynić wyłącznie zło, niszczyć ludzi. A więc nie pozwólmy aby ten genetycznie PODŁY TYP MIAŁ ZNÓW DORWAĆ SIĘ DO WŁADZY I ZNISZCZYĆ POLSKĘ!

 • ramzes-ra

  Oceniono 7 razy 7

  Ale przecież nikomu nie chodzi o dobro publiczne tylko o kolejną hucpę.Ile już było wniosków o odwołanie poszczególnych ministrów i rządu? Żaden nie przeszedł bo nie mógł przejść ponieważ PIS nie ma większości w Sejmie. Ale Ministrowie i Rząd kolejny raz zamiast rządzić i zajmować się sprawami istotnymi dla obywateli będą zmuszeni zajmować się tym wnioskiem. Jest to tym bardziej wredne i pozbawione szans powodzenia ponieważ wczoraj Sejm przegłosował votum zaufania dla Premiera i jego rządu. Panowie posłowie przestańcie kolejny raz bić pianę za pieniądze podatników.

 • nedlog123

  Oceniono 11 razy 11

  Niepoważne? A co, co kiedykolwiek zrobił prezes było poważne?

 • chi_neng1

  Oceniono 11 razy 9

  Przytocze tu zdanie prof Kika, bo porusza ten sam temat, z wlasnymi refleksjami na jego poglady.

  Prof Kik powiedzial:

  “OPOZYCJA NIE ODPUŚCI”

  I nie pomylil sie. Powiedzial duzo wiecej. Choc tym razem, nusze przyznac, ze mnie bardzo zaskoczyl.

  Do tej pory mialam bardzo wysokie mniemanie o jego zdolnosciach analitycznych i musze wyznc, ze czesto pokrywaly sie jego poglady z moimi.
  Dzisiaj zaszokowal mnie, nie tyle moze swoimi pogladami, co zdradzeniem sie z wlasnych emocjii na temat wotum zaufania.

  Obnazyl sie pan, panie Kik.

  Twiedzi pan, ze :

  "Premier mąci Polakom w głowach" :

  1) “Tusk złożeniem wniosku o wotum zaufania nie rozbroił opozycji, tylko ją rozwścieczył.”
  2) “Bo co mogą odpowiedzieć człowiekowi, który robi z nich durniów? “
  3) “Jego zagrywka socjotechniczna to "dajcie mi wotum zaufania, bo jadę załatwiać sprawy ważne dla Polaków".
  4) “Ale wiadomo, że one już są pozałatwiane”

  Ad 1) Z tym, ze Tusk rozwscieczyl a nie rozbroil PiS zgadzam sie calkowicie.
  Dlatego to jego natychmiastowa reakcja jest zlozenia wniosku o wotum nieufnosci.

  Ad 2) Nie wierze w to, ze premier robil durniow z kogokolwiek wczoraj w Sejmie, bowiem sytuacja z momentum ujawnienia nielegalnych podsluchow, nie byla sytuacja do “robienia kogos w durnia”, tylko realnym zagrozeniem obalenia rzadu.

  Ad 3) Co to znaczy: “Jego zagrywka socjotechniczna to "dajcie mi wotum zaufania, bo jadę załatwiać sprawy ważne dla Polaków" ?
  Panie Kik !
  Przeciez Tusk jest premierem Polski . Jego to obowiazkiem jest ratowanie panstwa z glebokich kryzysow i z zagrozenia panstwa totalna destabilizacja.
  Polska nalezy do EU, wiec prostym i jasnym jest fakt, ze kazde panstwo czlonkowskie musi dbac o stabilnosc we wlasmym kraju w pierwszym rzedzie, by nie stac sie powodem reakcji lancuszkowej, a co za tym idzie, stac sie powodem turbulencji w tej spojnosci europejskiej.

  Ad 4 ) Pan twierdzi, ze sprawy juz sa pozalatwiane?
  Czy nie zatrzylal sie pan przypadkiem w okresie przedwyborczym do PE ?
  Jakie sprawy sa juz pozalatwiane ? Przeicei to dopiero poczatek po wyborach, a nie koniec?

  Najlepsze jednak bylo:

  1) “Gdybym był na sali posłem, to po takich słowach premiera wstałbym i wyszedł.”

  Musze szczerze wyznac, ze wlos mi sie zjezyl na glowie.
  Czy mam zrozumiec, ze to z pana porady, rekomendacji PiS nagminnie opuszcza sale Sejmowa?
  Nawet w momencie gdy sprawy sa tak istotne jak ewentualne przyspieszone wybory?

  2) "Bo nie można na to odpowiedzieć, bo to demagogia."

  Ci, ktorzy chca przejac wladze, najchetniej natychmiast, opuszczaja Sejm , gdy ma sie odbyc debata na temat wotum zaufania, bo biedacy, nie maja odpowiedzi na problem, gdy sami w miedzyczasie domagaja sie wotum nieufnosci ?
  Kto tu jest demagogiem, panie Kik ?
  Pan, czy PiS, czy jedno i drugie ?

  3) "Premier chciał pokazać, że ci, co sprzeciwiając się mu, sprzeciwiają się polskiej racji stanu."

  Doprawdy ? Czy tak z reka na sercu, ktoskolwiek w Polsce calej moze twierdzic, ze “ten wlasnie” premier, na ktorego wszem i wobec wszyscy pluja od ponad 4 lat, nie za jego winy, tylko za winy zle przez niego wybranych wspolpracownikow, chcial pokazac swoja racje stanu ?

  Mnie osobiscie, wydaje sie, ze ten premier nie mial juz nic do stracenia.
  I byl na tak przegranej pozycji oraz mial juz tak dosyc wszystkiego,, ze po prostu, po ludzku , postawil wszystko na jedna karte.

  Na “woz, albo przewoz”.
  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje