Fronda apeluje o "boży raban". Terlikowski: różańcami zablokujmy projekcje "Golgota Picnic"

Organizatorzy Malta Festival Poznań podjęli w zeszłym tygodniu decyzję o odwołaniu spektaklu "Golgota Picnic". Przeciwko sztuce protestowały m.in. środowiska katolickie. Przedstawiciele świata kultury zorganizowali w odpowiedzi ogólnopolską akcję czytania scenariuszy i wyświetlania nagranego spektaklu.
W sprawie przedstawienia list otwarty broniący spektaklu Rodriga Garcii przygotowali przedstawiciele świata kultury. Artyści uznali, że ustępstwa wobec żądań protestujących są przyzwoleniem na krytykę prewencyjną. Wśród 225 osób, które podpisały list, byli: pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla John Maxwell Coetzee; reżyser, laureat Oscara Andrzej Wajda; reżyserka Agnieszka Holland; laureat Oscara, dyrektor Transatlantyk Festival Poznań Jan A.P. Kaczmarek.

"Golgota Piknik - zrób to sam"

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie zaapelował do instytucji kulturalnych w całym kraju o włączenie się do oddolnej inicjatywy "Pikniku Golgota" - akcji polegającej na pokazach filmowych odwołanego spektaklu Garcii, czytaniu tekstu, spotkaniach i dyskusjach.

Garcia udostępnił organizatorom akcji scenariusz i nagrania przedstawienia. Czytanie scenariusza odbędzie się m.in. w Warszawie na pl. Defilad, w Starym Teatrze w Krakowie, czy przed CK Zamek w Poznaniu. Pokazy i odczyty będą się odbywać także w licznych teatrach, bibliotekach i parkach. Uczestnictwo w wydarzeniach będzie bezpłatne.

I tak ci, którzy doprowadzili do odwołania spektaklu na poznańskim Malta Festivalu, sprawili, że "Golgota Picnic" obejrzy znacznie więcej niż kilkaset widzów festiwalowych.

"Zrobimy boży raban"

Portal Fronda.pl wystosował apel o blokadę kolejnych spektakli. Blokada ta ma mieć jednak dość nietypową formę.

"Redakcja Fronda.pl zachęca do odebrania wejściówek (darmowych) z kasy Teatru Rozmaitości. Im więcej nas odbierze wejściówki, tym większy boży raban zrobimy podczas spektaklu (...) Boża moc płynąca z różańca i modlitwy na pewno spowoduje, że na ekranie teatru nie pojawi się żadna klatka z tego obrazoburczego spektaklu" - napisano.

Do pobierania wejściówek zachęca też Tomasz Terlikowski, naczelny portalu.

Zabrakło wejściówek? "Cieniasy"

W warszawskim Teatrze Rozmaitości skończyły się już darmowe wejściówki na "Golgota Picnic". Zdaniem Terlikowskiego, jest to spowodowane właśnie apelem Frondy.

Decyzja o odwołaniu spektaklu

Dyrektor Malta Festival Michał Merczyński tłumaczył wcześniej, że decyzja o odwołaniu spektaklu została podjęta "z powodu bardzo dużego zagrożenia zamieszkami, których skala i forma mogą być niebezpieczne dla widzów, aktorów, postronnych osób, a także mogą prowadzić do dewastacji obiektów użyteczności publicznej miasta Poznania".

W Polsce krytycznie wypowiadali się o nim m.in. posłowie PiS i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Metropolita poznański do "Golgoty Picnic" nawiązał w wygłoszonej w Boże Ciało homilii, a w tygodniu poprzedzającym odwołanie spektaklu skierował do dyrektora Malta Festival list.

Według abp. "przedstawienie ukazuje Chrystusa jako degenerata, egoistę, odpowiedzialnego za całe zło na świecie. Spektakl obfituje w lubieżne sceny, a pod adresem Chrystusa padają liczne wulgaryzmy. Występujący nago aktorzy kpią z Męki Pańskiej, a całość przesycona jest pornograficznymi odniesieniami do Pisma Świętego".

Więcej o:
Komentarze (33)
Fronda apeluje o "boży raban". Terlikowski: różańcami zablokujmy projekcje "Golgota Picnic"
Zaloguj się
 • pregierz

  0

  różańcowe oszołomy

 • fred_die

  Oceniono 7 razy 5

  Mądry człowiek nie obnosi sie ze swoją wiarą i nie narzuca się z nią. A wy katole wchodzicie z waszym fiskum-dyrdum w sfere publiczną, państwową za publiczne pieniądze więc sami jesteście sobie winni. Na głupotę nie ma rady.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 7 razy 3

  Według abp. "przedstawienie ukazuje Chrystusa jako degenerata, egoistę, odpowiedzialnego za całe zło na świecie. - a za co go skazali ? Za robienie dobrych uczynków ?

 • nedlog123

  Oceniono 10 razy 8

  Jak ten na zdjęciu, to przeciętny katolik, to muszę powiedzieć że katolicy są strasznie brzydcy. Do tego odpychają swoim fanatyzmem...

 • aussenseiter

  Oceniono 12 razy 10

  Swiatynia OpaCznosci nie z moich podatkow.

 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 7 razy 3

  Przecież ten cały kłamca Terlikowski nie jest w stanie zrozumieć tej sztuki. Jest na to za mało inteligentny. Rasista Terlikowski chciałby nam tu terror inkwizycji wprowadzić

 • hare-hare

  Oceniono 23 razy 19

  utrzymywanie czarnej katolskiej,pedofilskiej,bluźnierczej,oszukańczej mafii nie z moich podatków

 • antekpociecha

  Oceniono 24 razy 22

  Szkoda że normalni obywatele tego kraju nie potrafią się tak zmobilizować i pognać tych szkodników/oszołomów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX