"Rz": Polska jest liderem amputacji. Prosty zabieg i bardzo opłacalny dla szpitali

W polskich szpitalach co kilkadziesiąt minut wykonuje się zabieg amputacji nogi. Bijemy pod tym względem europejskie rekordy, bo system zachęca do nadużywania takich operacji - pisze "Rzeczpospolita".
Jak wynika z najnowszych danych, w 2013 r. NFZ zapłacił za 13 227 amputacji. Ale zdaniem ekspertów co najmniej drugie tyle pacjenci sfinansowali z własnej kieszeni - wylicza gazeta.

Nogi obcina się głównie cukrzykom z tzw. stopą cukrzycową i chorym z niedokrwieniem wywołanym miażdżycą.

Polska jest europejskim liderem pod względem liczby takich amputacji - osiem zabiegów przypada na 100 tys. mieszkańców, a to cztery razy więcej niż w Danii i osiem razy więcej niż w Hiszpanii. Więcej niż u nas wykonuje się ich tylko na objętym wojną Bliskim Wschodzie.

Ale też nigdzie ten zabieg nie jest tak opłacalny dla szpitala - zauważa dziennik, wyliczając, że średni jego koszt to około 6 tys. zł i może go wykonać nawet początkujący lekarz.

Do tego dochodzi długa hospitalizacja i rehabilitacja, więc dla wielu szpitali to czysty zysk. Mimo że w ciągu roku od amputacji co piąty pacjent umiera, zaś tym, co przeżyją, renty płaci ZUS, a nie obciąża to budżetu NFZ - podkreśla "Rz".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (105)
"Rz": Polska jest liderem amputacji. Prosty zabieg i bardzo opłacalny dla szpitali
Zaloguj się
 • jedyny_twardziel

  0

  Polscy lekarze
  Nie lubią zmartwienia;
  Co chore - uciąć
  I do widzenia .

 • 0

  Łatwiej urżnąć nogę niż leczyć. Ile razy zdarzało się, że gdy pacjent nie zgadza się na amputacje i leczy się kończynę następuje "Cud" i noga wraca do życia.

 • kor-ka

  Oceniono 2 razy 2

  Przerażające, że lekarze potrafią... obciąć człowiekowi nogę, bo tak się szpitalowi bardziej opłaca. Bez sumienia, bez poczucia odpowiedzialności.
  Osobno przerażające jest, że system popiera takie szkodliwe zachowania. Bo wtedy niestety cała masa gnid zrobi to, do czego zachęca ich system. A gnid jak widać, nie brakuje.

  A "oszczędności" NFZ-etu to taka fikcja na papierze.
  To tylko bezmyślne przekładanie kosztów do innych szufladek. Z rozdmuchiwaniem ich po drodze z jednej szufladki do drugiej. A budżet państwa tylko na tym traci.

  Bo NFZ sobie przyoszczędzi na leczeniu tych cukrzyków w jednorocznym budżecie, a:
  -renty będą potem wypłacane też z budżetu państwa, ale z innej szufladki,
  -zasiłki pogrzebowe za tych, którzy nie przeżyją też idą z budżetu państwa, ale z innej szufladki.
  -i brak podatków od ludzi wykluczonych okaleczeniem z rynku pracy czy wysłanych na tamten świat, to też nie ta szufladka,
  -leczenie dodatkowych skutków okaleczenia to też inna szufladka,
  -sprzęt rehabilitacyjny to też nie ta szufladka,
  -i pomoc finansowa rodzinom zepchniętym tą głupią "oszczędnością" w biedę, to też nie ta szufladka.

  Jakby ktoś rozsądny nad tym panował, to przypilnowałby budżetu jako całości i wyrzuciłby z hukiem urzędników podrzucających koszty, jeszcze w wersji rozdmuchanej do innej szufladki w budżecie. Czy nasi politycy naprawdę są aż tak głupi, że tego nie rozumieją? Czy aż tak niekompetentni, że nie potrafią tego ogarnąć?

  --
  kor.blox.pl/html

 • marsaqua

  Oceniono 2 razy -2

  Dokladnie to samo jest z cezarka. Kroi sie i okalecza ludzi dla zyskow.

 • ludwika2012

  Oceniono 3 razy 3

  Czemu mówi się tutaj tylko o pieniądzach a etyce zawodu lekarza nie? Nieetyczne jest przerywanie ciąży ale etyczne jest amputowanie nogi , którą można było uratować? Mówiąc o płacach lekarza pracującego na zachodzie całkowicie zapominacie państwo lekarze ,że większość ludzi zarabia tysiąc parę zł ? Wszyscy żyjemy o wiele gorzej niż na zachodzie . O tym powinien pamiętać każdy. Również należy pamiętać ,że amputując niepotrzebnie kończyny wypompowujecie z NFZ pieniądze a potem narzekacie ,że tych pieniędzy jest za mało. Sami wiecie doktorzy gdzie NFZ popełnia błędy w wycenie procedur. Najpierw wydoicie NFZ jak mleczną krowę ale nie jesteście chętni do naprawy systemu . Jak macie sumienie to miejcie je w każdej sytuacji a nie tylko wtedy kiedy wam pasuje.

 • hare-hare

  Oceniono 1 raz 1

  apel do władzy rządzącej---lepiej dać na kościół niż na leczenie polskiego motłochu

 • hare-hare

  Oceniono 1 raz -1

  system leczenia polaków stworzyli ruscy jeszcze za caratu---tak trzymać władzo

 • hare-hare

  Oceniono 1 raz 1

  w polsce zostali tylko chciwi,mierni paralekarze

 • man_sapiens

  Oceniono 2 razy 2

  A Arłukowicz zawija w sreberka, zawija...
  W Polsce nie finansuje się zapobiegania chorobom, nie leczy przewlekłych chorób w rodzaju cukrzycy. Takie są skutki. NFZ to organizacja służąca finansowaniu szpitali i przychodni a nie leczeniu pacjentów. Pacjenci są tylko niemiłym zakłóceniem tego systemu. A (lekarz) Arłukowicz zawija w sreberka, zawija...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX