Za kolację Sikorskiego i Rostowskiego zapłaciło MSZ. Koszt? Ponad 1300 złotych

24.06.2014 17:31
Radosław Sikorski i Jacek Rostowski

Radosław Sikorski i Jacek Rostowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Kolacja Jacka Rostowskiego i Radosława Sikorskiego w restauracji Amber Room w Pałacu Sobańskich (która znalazła się na taśmach "Wprost") była finansowana z budżetu MSZ - ustaliła Gazeta.pl. Jej koszt to 1352,25 zł - poinformowało nas MSZ.
Przypomnijmy, że inni bohaterowie taśm "Wprost" - Bartłomiej Sienkiewicz i Marek Belka - również zapłacili niemałą kwotę za swoją kolację. A raczej nie zapłacili, bo zasponsorował ją NBP.

Jak pisał "Fakt", który dotarł do faktury z restauracji Sowa & Przyjaciele, w czasie kilkugodzinnego spotkania politycy wydali blisko 1,5 tys. zł na jedzenie i alkohol. Rachunek zapłacił Marek Belka, posługując się służbową kartą. - Spotkanie było zainicjowane przez szefa gabinetu prezesa NBP. Było to spotkanie służbowe, rozmowa także dotyczyła spraw służbowych - wyjaśnił dyrektor departamentu komunikacji i promocji NBP Marcin Kaszuba. Podkreślił, że środki pochodziły z funduszu reprezentacyjnego, który jest finansowany z pieniędzy zarobionych przez NBP. Jak zaznaczył, Marek Belka nie wydał pieniędzy podatników.

Drogie wino, foie gras, comber z królika...

Idąc tym tropem, postanowiliśmy zapytać Ministerstwo Spraw Zagranicznych, kto i ile zapłacił za kolację Sikorski-Rostowski. Przypomnijmy, jak opisywał spotkanie polityków "Wprost":

"Radosław Sikorski czeka na Jacka Rostowskiego, popijając szampana. Były wicepremier przychodzi spóźniony. Również zamawia szampana". (...) "Sikorski przegląda kartę win. Rostowski pyta o specjały. (...) Panowie nie mogą się zdecydować, czy lepsze pierogi z farszem z królika, golonka glazurowana, pierożki cielęce, foie gras, czy tatar z tuńczyka. Ostatecznie minister spraw zagranicznych zamawia zupkę z dyni i krwistą polędwicę wołową. (...) Były wicepremier decyduje się na foie gras i comber z królika. (...) Do posiłku Sikorski proponuje bardzo drogie wino Pomerol z, jak mówi, kryzysowego 2008. (...) Sikorski wyraża zaniepokojenie brakiem porto w ofercie restauracji. Kelner zapewnia, że portugalskie wino jest dostępne. Minister martwi się ceną. Ta jest zdecydowanie za wysoka. Po chwili namysłu panowie jednak zamawiają po dwa kieliszki".

Ile kosztowała ta kolacja? MSZ odpowiada: "Koszt kolacji w restauracji Amber Room w Pałacu Sobańskich w dniu 15 stycznia 2014 r. wyniósł 1352,25 zł. Kwota została zapłacona z budżetu MSZ".

Powodem spotkania propozycja objęcia placówki w Paryżu

Resort wyjaśnia także powód, dla którego to z jego budżetu zostały opłacone posiłki i napoje: "Powodem spotkania była propozycja objęcia placówki w Paryżu przez posła Jacka Rostowskiego".

Rzeczywiście, panowie poruszyli przy kolacji i ten temat. Z artykułu opublikowanego przez "Wprost" wynika, że rozmowa była dosyć krótka: (S - Sikorski, R - Rostowski)


S: - Rozumiem, że ambasadorstwo w Paryżu cię nie interesuje.
R: - Nie, na tym etapie dziękuję.
S: - Bo prezydent zgłasza mi swój pomysł i jak się już na niego zgodzę, nie będzie odwrotu.
R: - Może być, że by mnie zainteresowało, jeśli nie będę [niezrozumiałe - red.]. A kiedy musisz, bo ty mi rok temu mówiłeś, że musisz taką decyzję podjąć?
S: - Teraz.
R: - Wtedy mówiłeś, że teraz.
S: - Przedłużyłem Orłowskiemu, ale nie mogę przedłużać w nieskończoność.
R: - A mogę do momentu ustalania list?
S: - A, to tyle dam.
R: - W najgorszym to miesiąc.
S: - Tyle mogę.
R: - OK.
S: - Nie no, masz to jak w banku. No listę. (...) Słyszę nawet, że jesteś rozważany do mojego okręgu. (...) W tej sprawie będę miał trochę do powiedzenia, nie wiem, czy chcemy cię w naszym...
R: - Nie, nie, ja słyszałem, jeśli chcesz mnie (...) jako konkurenta, to najlepszy sposób, żebym ja miał stuprocentową pewność w parlamencie.

Chcesz wiedzieć więcej o aferze taśmowej "Wprost"? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (372)
Zaloguj się
 • maaac

  Oceniono 393 razy 213

  Mam kolejne z "głupich" pytań. Ok czy ktoś się zastanawiał JAKA jest konsekwencja upierania się przy tym, że skoro rozmowa przy opłacanym przez jakaś państwową instytucję posiłku jest z definicji służbowa nie prywatna i mamy wszyscy prawo ją znać?

  Ano taka, że rozmowa przez SŁUŻBOWY telefon w czasie wypełniania SŁUŻBOWEJ wizyty RÓWNIEŻ taką powinna być. Nic wiec nie staje na przeszkodzie zgodnie z "PiSinterpretacją przepisów" by ujawnić treść rozmowy braci Kaczyńskich z lotu do Smoleńska. No chyba, ze co innego jak Kali podsłuchuje i Kali publikuje nagrania, a Kalego się podsłuchiwało i Kalego rozmowę chce się opublikować.

 • sdc_k71

  Oceniono 175 razy 137

  Jak to? Powinni iść na łąkę wiep..ać szczaw i mirabelki wg przepisu oszołoma Niesiołowskiego, a przy okazji mogli zabrać ze sobą PITERĘ od dorsza za 7 zł.

 • xp129

  Oceniono 401 razy 137

  Nigdy nie lubiłem Sikorskiego, ale po ostatnich "odkrywkach" z taśm (dotyczących stosunków z USA i UK) zmieniłem zdanie - jest jednym z niewielu trzeźwo myślących patriotów. Brawo panie ministrze

 • single_malt

  Oceniono 141 razy 117

  po spotkaniu sluzbowym w drogiej knajpie musi byc notatka o celu i wynikach.
  Jesli jej nie ma to jest to prywatna bibka

 • kuma1

  Oceniono 277 razy 107

  Kaczyński podatnika bez posiłków kosztuje 33300 zł wyłącznie za ochronę. Pieniądze partii głównie pochodzą z dotacji budżetu państwa. Na dodatek oprócz politycznego smrodu żadnego z niego pożytku

 • rezun-one

  Oceniono 269 razy 103

  O co wam do licha chodzi, o porcję dorsza za 7 zł?
  Skoro już raz pozwoliliście płacić za jedzenie z kieszeni podatnika to wysokie rachunki z knajp były tylko kwestią czasu. Urzędnikowi nie wolno pozwolić nawet na jeden grosz bo wtedy z łatwością weźmie milion.
  Wszyscy widzimy jak Kaczyński płaci miliony ochronie czy setki tysięcy prawnikom.
  Temu człowiekowi nie można dać władzy bo zacznie brać miliardy.

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 114 razy 98

  Ja tez tak chce.
  Murzynski Polak zaplaci.

 • mcvie1

  Oceniono 136 razy 96

  Sku.....sństwo straszne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje