Niemiecka prasa: Czy za tą aferą kryją się Rosjanie? Czy będą przedterminowe wybory?

19.06.2014 14:51
Pierwsze posiedzenie rządu po

Pierwsze posiedzenie rządu po "aferze podsłuchowej" (Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta)

Niemiecka prasa bacznie obserwuje rozwój sytuacji w Polsce w następstwie afery taśmowej, donosząc o rozwoju wydarzeń i pytaniach związanych z aferą.
"Sueddeutsche Zeitung" (SZ) w artykule "Spiskowanie przy obiedzie" pisze, że "prokuratura i kontrwywiad w Polsce gorączkowo szukają sprawców afery taśmowej, która nieźle dała się we znaki premierowi Donaldowi Tuskowi".

Warszawski korespondent SZ Klaus Brill opisuje w szczegółach treść podsłuchanych rozmów, zarejestrowanych na upublicznionych obecnie nagraniach, i reperkusje polityczne ujawnionych treści i całej afery.

"Przywódca narodowo-konserwatywnej opozycji Jarosław Kaczyński domaga się ustąpienia rządu, na co nie zgadza się premier Tusk. 'Jest to pierwsza od 1989 roku próba obalenia rządu nielegalnymi środkami', powiedział premier. Wicepremier Janusz Piechociński stwierdził w środę, że poważnie bada możliwość rozpisania przedterminowych wyborów".

Jak donosi także SZ, zdaniem jednego z ekspertów ds. bezpieczeństwa za aferą taśmową może kryć się rosyjski wywiad. "Na to wskazuje wiele aspektów całej operacji, która wygląda na robotę specjalistów - zaznaczył Piotr Niemczyk, były wiceszef Urzędu Ochrony Państwa. Rosyjski wywiad jest m.in. wyspecjalizowany w prowokacjach i dezinformacji i może być zainteresowany w destabilizacji polskiego rządu w obecnej chwili".

Jak ocenia korespondent SZ, cała afera może w najbliższych dniach jeszcze bardziej się zaognić, jeżeli tygodnik "Wprost" upubliczniłby dalsze nagrania z podsłuchu. "Jak donosi prasa, mogłyby one dotyczyć wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej, byłego rzecznika prasowego rządu i zaufanego Tuska Pawła Grasia i przedsiębiorcy i miliardera Jana Kulczyka, podsłuchanego w trakcie rozmowy z prezesem NIK".

"Kryzys rządu"

Także dziennik "Die Welt" w swym wydaniu online pisze o możliwości przedterminowych wyborów, zaznaczając, że sugeruje to rządowi również prezydent RP. Korespondentka "Die Welt" Julia Szyndzielorz opisuje aktualny rozwój wypadków, czyli rewizję w redakcji "Wprost" i to, jak szef redakcji Latkowski bronił swoich źródeł informacji. Pisze także o reakcji na aferę taśmową prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, który sytuację nazwał "kryzysem rządu".

"Prezydent ubolewa z powodu hipokryzji polityków w całej aferze i twierdzi, że tak nie może być dalej, i nawołuje do przejęcia odpowiedzialności za Polskę i jej instytucje", pisze dziennikarka "Die Welt", zaznaczając, że politycy koalicji rządowej sami już zaczęli mówić o przedterminowych wyborach dla uspokojenia wzburzenia w kraju. "Ze względu na rewizję w biurze redakcji tygodnika niektórzy eksperci w dziedzinie prawa mówią o naruszaniu wolności prasy", zaznacza "Die Welt".

Pisząc o czwartkowym wystąpieniu premiera Tuska, niemiecki portal zaznacza, że "Tusk powiedział, że nie ustąpi jako premier, ale że nie wyklucza on przedterminowych wyborów, jeżeli kryzys zaufania miałby być zbyt głęboki, by móc go przezwyciężyć. To mogłoby się ciągnąć tygodniami - powiedział. Lecz decyzję o tym musi podjąć Sejm. Termin regularnych wyborów parlamentarnych przypada na jesień 2015 r. W nadchodzącym tygodniu ma zapaść decyzja, czy na stanowisku pozostanie szef MSWiA Bartłomiej Sienkiewicz, należący do kręgu podsłuchanych osób, który był już przesłuchiwany jako świadek. Jednocześnie jako szef resortu wewnętrznego ma on nadzór nad tajnymi służbami. Czyli możliwy konflikt interesów jest tu ewidentny" - pisze "Die Welt".

''Deutsche Welle''

Zobacz także
Komentarze (155)
Zaloguj się
 • katolik_polski1

  Oceniono 242 razy 140

  Jak moga kryc sie Rosjanie ?
  Kiedy minister mowi ,ze polskie panstwo nie istnieje .
  Zdradzil tajemnice panstwowa ?

 • pasjonatx

  Oceniono 202 razy 130

  Za nepotyzm odpowiadają Rosjanie.

  Za przestępcze rozmowy tik-taka i koleżki od drogiego posiłku odpowiadają Koreańczycy.

  Za nieudolność ministrów odpowiadają Eskimosi.

  Za gnojenie młodych ludzi w Polsce odpowiadają Indianie z plemienia Apachów.

  Wszędzie widzą obcych,ale nie widzą swojego chamstwa,podłości,kłamstw,żerowania na instytucjach państwowych całymi rodzinami,gdzie do perfekcji opanowali nepotyzm.

  Gdzie jest pan Niemczyk? Nie skomentuje partactwa swoich kolegów z ABW?

  W ogóle jakoś cicho sie zrobiło.Ani pana Grasia,nikogo,Wymiotło wszystkich.A zawsze tak chętnie parli na szkło.

 • halx77

  Oceniono 208 razy 90

  Czy za tą aferą kryje się nieudolności tej władzy ?Platforma oszustów przejmując władzę nie wzięła się do pracy,bo nie miała też pomysłu na nią .Czy Rosjanie stoją za aferą hazardową ?chyba nie ,chyba jedyne co potrafi ta władza to grabić podatnika

 • szeptun919

  Oceniono 148 razy 70

  Jakaś opóźniona w rozwoju ta niemiecka prasa. W Polsce już od dawna wiadomo, że absolutnie za wszystkim kryją się Rosjanie. Nawet za wybuchami na Słońcu.

 • iremus

  Oceniono 157 razy 59

  Niemiecka prasa: Czy za tą aferą kryją się Rosjanie? .....
  ________________________________________________________________________
  Oczywiście, że tak. Za każdą aferą kryją się Ruscy. PO prostu Ruscy są wszędzie, głównie w kierownictwie CIA i NATO
  www.youtube.com/watch?v=KMVoIWYDTQ4

 • drozd215

  Oceniono 67 razy 43

  Czy za tą aferą kryją się Rosjanie?.....
  ------
  Za tą aferą, kryją się ludzie którzy państwo mają gdzieś.
  Banda zdrajców dbająca o własny interes, i to jest naszym problemem.
  Zapewne nie Rosjanie, ani nikt inny nie kazał im w taki sposób rozmawiać.

 • bed-e45

  Oceniono 74 razy 38

  Niemiec znów nam pluje w twarz.

  Co? My nawet własnej afery podsłuchowej nie możemy mieć?
  Nasze afery w niczym nie ustępują aferom zagranicznym, a nawet je przewyższają.

 • rafik197910

  Oceniono 83 razy 33

  tak na prawdę to mam wrażenie że to wy
  dziennikarze za tym wszystkim stoicie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje