Kalisz w "Kropce nad i" o działaniach ABW: Prokuratura i służby idą na skróty

Dzisiejsze, specjalne wydanie "Kropki nad i" w TVN 24 poświęcono nie tylko taśmom "Wprost", ale także napiętej sytuacji w redakcji tygodnika, którą przeszukuje właśnie ABW. - Jeżeli są możliwości uzyskania dowodów inną drogą, to zarówno policja, prokuratura, jak i ABW nie mogą iść na skróty. A to robi dzisiaj prokuratura - ocenił działania służb adwokat i były minister spraw wewnętrznych Ryszard Kalisz.
Na pytanie Moniki Olejnik, czy Janusz Kaczmarek - były prokurator krajowy i były minister spraw wewnętrznych - popiera działania ABW, która dziś weszła do siedziby "Wprost", mówił: - Na pewno bym tak nie zrobił, na pewno nie w takim wydaniu. Zacznijmy od tego, że od pewnego czasu słyszymy, że ABW jako służba powinna się zająć zwalczaniem terroryzmu. I nagle do sprawy, w której grozi do dwóch lat pozbawienia wolności - a przypomnę, że osobom niepłacącym alimentów grozi do trzech lat pozbawienia wolności - wkracza grupa funkcjonariuszy ABW, którzy w tym czasie mogliby wykonywać o wiele więcej różnych innych czynności, chociażby właśnie z tym terroryzmem związanych - powiedział.Jak dodał, w innych sprawach - np. związanych z nieprawidłowościami finansowymi na milionowe kwoty - postępowania prowadzą funkcjonariusze policji, a udział ABW w ten sprawie jedynie zwiększa i tak już duży "szum medialny". Zdaniem Kaczmarka prokurator, decydując się na napisanie wniosku o wydanie nagrań, powinien mieć też ułożony gotowy scenariusz i postępować według niego w przypadku odmowy - np. rozważyć, czy dowodów nie da się uzyskać w inny sposób.

"Państwo musi być beznamiętne w przestrzeganiu prawa"

- Oczywiście, że prokuratura mogła zażądać wydania nośników, a w przypadku odmowy wszcząć to przeszukanie - zgodził się Kalisz. - Jeżeli jednak dziennikarz ma jakiś przedmiot, nośnik albo cokolwiek innego, co zawiera tajemnicę dziennikarską, powinien to zgłosić podczas przeszukania i wtedy tego przedmiotu prokuratura nie może zabrać ani odtworzyć - radził.

- Jeżeli są możliwości uzyskania dowodów inną drogą, to zarówno policja, prokuratura, jak i ABW nie mogą iść na skróty. A to robi dzisiaj prokuratura - podkreślił poseł.

- W tego rodzaju przestępstwie osoba nagrywana jest osobą pokrzywdzoną. Jest swoistą niekonsekwencją fakt, że ta osoba przyjmuje na siebie zadanie wykrycia sprawców - zauważył Kaczmarek. - Państwo musi być beznamiętne w przestrzeganiu prawa i funkcjonować jako gwarant wolności i praw obywatelskich - dodał Kalisz.

"Deklarujemy dostarczyć nagrania w sposób cywilizowany w całości"

W przerwach między rozmowami w studiu goście mogli zobaczyć, co dzieje się w siedzibie "Wprost" podczas przeszukania redakcji przez funkcjonariuszy ABW. - To jest bandytyzm! Wejście w mój komputer, kiedy każdy wie, że tam są dokumenty, nagrania... Zabranie komputera to jest po prostu jak... Jeżeli w tym kraju jest tak, że można to zrobić, to po co są w ogóle media?! - mówił roztrzęsiony Sylwester Latkowski, redaktor naczelny "Wprost".- Kilka metrów ode mnie przebywa kilku, ośmiu, dziesięciu funkcjonariuszy ABW, zamkniętych z autorami artykułu, trwa osobista batalia o laptop Sylwestra Latkowskiego. Gdy jednemu z czołowych dziennikarzy śledczych w Polsce odbiorą komputer, to będzie skandal. Deklarujemy dostarczyć nagrania w sposób cywilizowany w całości. Ale nie zgodzimy się na oddanie laptopa, gdzie jest archiwum, maile - relacjonował Marcin Dierżanowski, wicenaczelny tygodnika.

"Najpierw są stawiane zarzuty, a później się gromadzi materiał dowodowy"

- Dla mnie to wszystko jest trochę dziwne - mówił Kalisz w odpowiedzi na pytanie, czy żyjemy w państwie prawa. - Chciałbym znać dwie strony, bo na razie znamy tylko informacje medialne - dodał.

- Jak to jest, że pani prokurator powiedziała, że są dwa zarzuty postawione menedżerowi, a nie ma taśmy? - pytała Olejnik. - Tu ma pani rację. Najpierw powinien być zgromadzony materiał dowodowy, a skoro dowodem jest to, co prokuratura chce teraz uzyskać, to dopiero później powinny być stawiane zarzuty, a nie: najpierw są stawiane zarzuty, a później się gromadzi materiał dowodowy. To jest faktycznie niekonsekwencja - potwierdził Kaczmarek.

- Też mi się to wydaje dziwne. Prokuratura musi mieć co najmniej uwiarygodnione podejrzenie, że to ta osoba popełniła to przestępstwo. Nie jestem w stanie powiedzieć, na czym się w tym momencie opierano - zgodził się Kalisz.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (21)
Kalisz w "Kropce nad i" o działaniach ABW: Prokuratura i służby idą na skróty
Zaloguj się
 • dorik2

  0

  Nawet gdyby się okazało, że naprawdę stoją za tym ruskie służby, lud nie uwierzy - takie wzmożenie moralne zapanowało.

 • iremus

  0

  Dlaczego ABW oraz CBŚ i CBA nie doprowadziły przed są pod dowództwem prokuratora podejrzanych redaktorów "Wprost" celem zastosowania aresztu wydobywczego?

 • sluzalcza_dami

  Oceniono 4 razy 0

  Co by to było, gdyby to się zadziało za czasów PiS. GW i TVN szkodnicy!!!

  Jeżeli chodzi o Tuska i PO to rzeczywiście błyskawicznie.

  Pewnie dobrze opłacani z naszych podatków pijarowcy byli POd ręką.

  GW i TVN pokazali że dla nich ważniejsze są wartości pieniężne jakie

  otrzymują od rządzących a nie jakaś tam solidarność dziennikarska.

 • dzikimietek

  Oceniono 6 razy 2

  nie widze problemu, szczekaja ze maja dowody to czemu ich nie udostepnia ?

 • andrzej-49

  Oceniono 5 razy 5

  W ABW chyba już zapomnieli jak zakończyła się bezprawna akcja u śp Blidy. Czy z Latkowskim ma być tak samo? Tylko nie puszczajcie go samego do WC. Nieważne czy Kaczor, czy Donald, metody się nie zmieniają. wszak to dwie gałęzie wyrastające z jednego pnia. A media mogłyby przestać robić ludziom wodę z mózgu. Nie trzeba wybierać między PO i PIS i odpadami od nich. Są jeszcze inne partie.Tym dwom które przez kilka lat zamiast budować nasz kraj całą energię poświęcają na walkę z sobą czas powiedzieć dziękujemy.

 • marian8-1960

  Oceniono 11 razy 5

  ABW pierze brudne slipy Tuska.

  Wstyd!

 • marian8-1960

  Oceniono 17 razy 9

  Po chamsku, w stylu Tuska!

 • katolik_polski1

  Oceniono 22 razy 14

  BANTUSTAN !
  Bardziej poniewierani od afrykanskich tubylcow !

 • goran69

  Oceniono 15 razy -5

  Latkowski na pewno ma dobrze schowane kopie nagrań a komputer zaszyfrowany a teraz tylko robi cyrk z akcji ABW

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX