Stankiewicz: Żaden prezes NBP nie naraził banku na kompromitację jak Belka

"Wprost" zapowiada kolejne odsłony nagrań z rozmów prof. Marka Belki. Wygląda więc na to, że atmosfera wokół szefa NBP prędko się nie uspokoi. Wg Andrzeja Stankiewicza z "Rz", Belka mocno zachwiał pozycją banku centralnego i naraził na kompromitację, jak żaden inny prezes. - Jeśli zostanie na fotelu prezesa, a zachowuje się, jakby był do niego przyspawany, to będzie prezesem słabym, który straci autorytet jako strażnik stabilności złotego.
Dzisiaj "Wprost" opublikowało pierwszą godzinę nagrań rozmów Marka Belki z Bartłomiejem Sienkiewiczem. To, czego do tej pory dowiedzieliśmy się na temat rozmów prowadzonych przez prof. Belkę, mocno nadweręża zaufanie do niego.

- Wydawałoby się, że Marek Belka ma nie tylko kompetencje i doświadczenie, ale także idealny charakter, aby stać na straży niezależności NBP. Polityczny singiel, typ kostycznego profesora ekonomii, który potrafi dać politykom po łapach, gdy ich działania wpływają na gospodarczą stabilność. Taśmy pokazują jednak, że pan prezes doskonale odnalazł się w światku knajpianych intryg, wykorzystując kierowany przez siebie NBP do zawierania podejrzanych politycznych transakcji ocenił w "Rzeczpospolitej" Andrzej Stankiewicz.

Nikt tak nie zaszkodził

Odwołanie prezesa Narodowego Banku Polskiego jest praktycznie niemożliwe, bo prawo dopuszcza taką możliwość w przypadku kłamstwa lustracyjnego i przestępstwa udowodnionego prawomocnym wyrokiem sądowym. A sam Marek Belka nie mówi o dymisji.

- Jeśli Belka pozostanie na fotelu prezesa NBP - a zachowuje się, jakby był do niego przyspawany - to i tak będzie prezesem słabym, który stracił autorytet jako strażnik stabilności złotego. Wszak nagrało się, jak gotów był ową niezależnością NBP kupczyć nie po to, aby - jak twierdzi dziś, wspierany przez premiera - pomagać krajowi w czarnej godzinie, tylko by pomagać w czarnej godzinie rządzącej Platformie - napisał Stankiewicz w "Rz".

Dymisji szefa banku centralnego domaga się m.in. były szef NBP i trzykrotny wicepremier prof. Leszek Balcerowicz. Jak wyjaśniał, "za sugestię, że oto bank centralny może zrobić coś więcej dla konkretnego rządu, nie dla każdego rządu, ale dla tego konkretnego rządu".

Więcej o:
Komentarze (13)
Stankiewicz: Żaden prezes NBP nie naraził banku na kompromitację jak Belka
Zaloguj się
 • elzbieta09

  Oceniono 1 raz 1

  Poczuł się właścicielem Polski, bo zaczął dyktować warunki i osoby do obsadzania ministerstw (może więcej niż tylko MF?).

 • dorik2

  Oceniono 1 raz 1

  Pomagać krajowi w czarnej godzinie = pomagać rządzącej Platformie. Tego się nie da w praktyce oddzielić, a Stankiewicz tylko udaje, że tego nie rozumie.

 • Bogusław Dobos

  Oceniono 10 razy 2

  Publicysta /?!/ Stankiewicz nim weźmie się do pisania powinien nauczyć się czytać /bądź słuchać/ ze zrozumieniem.
  Przedmiotem obaw Belki i jego interlokutora była możliwość pogorszenia się sytuacji gospodarczej, czemu zapobiec można wyposażając bank centralny w odpowiednie instrumenty do działań finansowych.
  Oczywiste, w historii przykładów aż nadto, że w okresach załamania gospodarczego gwałtownie rosną wpływy partii o faszystowskim modelu politycznym. Dbałość o pomyślny rozwój gospodarczy kraju ipso facto zmniejsza szanse dojścia do władzy parafaszystowskiej partii jaką jest PiS.
  Jeżeli dbałość o wyposażenie NBP w instrumentarium pozwalające mu na odgrywanie czynnej, pozytywnej roli gospodarczej jest osłabianiem jego autorytetu to...
  Oczywiście można trzymać się jak pijany płotu jedynie zwalczania inflacji jak czynił to Balcerowicz.
  Ciekawe tylko, co czyniłby ten niegdysiejszy filar Instytutu Marksizmu-Leninizmu przy KC PZPR w obecnej chwili - chwili zagrożenia deflacyjnego.
  A w ogóle: Stankiewicz, nie pisz, wstydu sobie oszczędź !

 • wuem43

  Oceniono 6 razy 2

  Głupia ptica głupią piosenkę śpiewa.

 • jurek4491

  Oceniono 9 razy 1

  Niech ten Stankiewicz nie udaje najmądrzejszego w kraju. Prezes NBP działał w dobrej wierze żeby oszołomstwo smoleńskie nie doszło do władz i chwała mu za to.

 • pyffello114

  Oceniono 7 razy 5

  Marek Belka usiłował upodobnić się do Jacka Rostowskiego i udawał dżentelmena a w tej rozmowie wylazł z niego PROSTAK!!!

 • 31.februarius

  Oceniono 9 razy 7

  Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam;
  wszyscy nagle widzą źdźbło w oku Belki,
  a we własnym, tudzież innych braci (i sióstr), Belki nie widzą!

  A propos sióstr ; "co z tą Bieńkowską"?

 • 11111

  Oceniono 10 razy 4

  Przecież obiecał że jego podatek od oszczędności zwany podatkiem Belki zostanie zniesiony !!!.
  I co ???? !!!!!.

 • polak_k.prawy

  Oceniono 13 razy 1

  Śmieszny jest Stankiewicz. NBP jest powoływany przez ciało polityczne, ma współpracować z politycznym rządem, jeśli się da, a Stankiewicz chce żeby nawet w prywatnych rozmowach nie wypowiadał się na tematy polityczne. NBP przy tym sam wpływa na politykę gospodarczą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX