Nowicka: Przeciwnikom aborcji nie chodzi o wrażliwość i życie poczęte. Im chodzi o kontrolę nad innymi. Jak w Iranie

- W Polsce i na świecie toczymy "wojnę o brzuch kobiet". I ta wojna coraz bardziej się nasila - mówi w rozmowie z ?Dziennikiem Opinii? Wanda Nowicka. - Lekarze katoliccy nabrali wiatru w żagle, nie wstydzą się, nie chowają, nie unikają konfrontacji - wskazuje. I porównuje Polskę do Iranu.
- My w Polsce, podobnie zresztą jak na świecie, toczymy 'wojnę o brzuch kobiet'. I ta wojna coraz bardziej się nasila - mówi w rozmowie z Cezarym Michalskim z "Dziennika Opinii" Wanda Nowicka z Twojego Ruchu.

Całkowity zakaz aborcji? "Może się udać"

Zdaniem Nowickiej przeciwnicy aborcji w Polsce nie są zadowoleni z obecnego, i tak restrykcyjnego, prawa i dążą do całkowitego zakazu aborcji. Czynią to za pomocą dwóch strategii. Pierwsza to klasyczne próby zmiany prawa, na czele z konstytucją.

- Do tej pory się to nie udało, choć sytuacja w parlamencie jest tak niestabilna, że może przyjść moment, kiedy się uda, trochę na podobnej zasadzie, jak wykreowała się większość broniąca Mariusza Kamińskiego. Na zasadzie wypadku przy pracy - wskazuje Nowicka. - Nie dopilnuje Tusk, nie spojrzy groźnie... Ktoś by nie przyszedł, ktoś by się wstrzymał od głosu, ktoś by się 'pomylił' - opisuje.

"Lekarze katoliccy nabrali wiatru w żagle"

Druga strategia odnosi się do społecznej świadomości. Jest stosowana głównie w krajach liberalnych, gdzie prawnie aborcji zakazać już nie można. - Zaczęto przekonywać kobiety, żeby nie przerywały ciąży, bo pociąga to za sobą traumę, uszkodzenie ich organizmu, uszkodzenie ich psychiki - wyjaśnia Nowicka.

Jednak te metoda nie jest skuteczna. - Każda kobieta, która znajdzie się w sytuacji ciąży naprawdę niechcianej, naprawdę niepożądanej, naprawdę niszczącej jej życie albo jej życiu zagrażającej, to nawet jeśli była teoretyczną przeciwniczką aborcji, z reguły się na aborcję decyduje. Bardzo rzadko się zdarza, żeby ideologia przeważyła nad konkretną sytuacją życiową - tłumaczy Nowicka.

Dlatego do gry weszła nowa strategia: skłonienie lekarzy, by nie przerywali ciąż. - Żeby to lekarze odbierali kobiecie możliwość wyboru. I to w miarę możliwości maksymalnie szczelnie - mówi Nowicka. - Teraz ta strategia się nasiliła, ponieważ lekarze katoliccy nabrali wiatru w żagle, nie wstydzą się, nie chowają, nie unikają konfrontacji. Słyszeliśmy prof. Chazana, który w swoich wypowiedziach publicznych jawnie przyznał sobie prawo do łamania prawa - dodaje.

"Im w ogóle nie chodzi o tzw. życie poczęte"

- Dla mnie od początku było jasne, że im w ogóle nie chodzi o tzw. życie poczęte, o wrażliwość, o wartości, ale o pełną kontrolę nad innymi. W tym wypadku o pełną kontrolę nad kobietami, nad ich seksualnością, nad ich funkcjami rozrodczymi - wskazuje Nowicka na motywy działaczy pro-life. I przytacza przykład Iranu, gdzie kobiety traktowane są skrajnie instrumentalne, jako element polityki demograficznej. Raz państwo finansuje aborcję i antykoncepcję, innym razem ich zakazuje.

- W Polsce kierunek instrumentalizacji kobiety jest tylko jeden - na rodzenie. I jest to przeprowadzane drastyczniej, nie poprzez niefinansowanie aborcji, ale poprzez jej delegalizację. I poprzez coraz większe praktyczne utrudnianie dostępu do antykoncepcji - mówi Nowicka.

- Kościół stał się w Polsce instytucją zajmującą się demografią - podsunął Michalski. - Tyle że mocno po amatorsku, powiedzmy sobie szczerze, bez żadnego związku z rzeczywistością - skwitowała Nowicka.

Cała rozmowę przeczytasz na stronach "Dziennika Opinii" >>>

Więcej o:
Komentarze (39)
Nowicka: Przeciwnikom aborcji nie chodzi o wrażliwość i życie poczęte. Im chodzi o kontrolę nad innymi. Jak w Iranie
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  Oceniono 7 razy -7

  Pani Wanda Nowicka ma prawo do swej błędnej opinii! Kobietom nie wolno uprawiać seks, żeby potem zabijać dzieci! Seks jest dla ludzi dorosłych moralnie. Dzikie uprawianie seksu, w ostatnich pięciu dekadach, spowodowało nienormalny przyrost ludności na świecie, który dziś sięga 8 bilionów. Spowodowało też nienormalny apetyt na aborcje "na zawołanie". Ludzkość nie może tak dalej dążyć ku własnej zagładzie. Moralność seksualna musi być obowiązkowym przedmiotem w każdej szkole!

 • Edward Nowak

  Oceniono 7 razy 7

  cofnijmy się do średniowiecza gdzie działała inkwizycja tam to dopiero by był raj dla wszystkich przeciwników aborcji lekarze nie potrzebowali by klauzuli sumienia bo nie mieli by po co usuwać ciąży wystarczyło by słowo a taka już by lądowała na stosie

 • ar.co

  Oceniono 11 razy 11

  Na szczęście już parę kilometrów za zachodnią granicą Polski działają szpitale, w których bardzo miła polska obsługa za wcale nie tak znowu wysoką cenę zrobi każdy zabieg, jaki sobie pacjentka z Polski zażyczy.

 • clarus2

  Oceniono 14 razy 12

  Zgadzam się z Nowicką w 100%. >>- Dla mnie od początku było jasne, że im w ogóle nie chodzi o tzw. życie poczęte, o wrażliwość, o wartości, ale o pełną kontrolę nad innymi.<<, przy czym jest to wynalazek panów w czarnych kieckach, którzy dążą do totalnej kontroli i rządzenia ludźmi jak w średniowieczu. Lekarze tylko wykonują rozkazy czarnych.

 • puuchatek

  Oceniono 17 razy -9

  "Przeciwnikom aborcji nie chodzi o wrażliwość i życie poczęte. Im chodzi o kontrolę nad innymi. Jak w Iranie"

  Ależ oczywiście. Skoro Pani tak mówi, to po prostu MUSI być prawda.

 • plorg

  Oceniono 13 razy -5

  " Im chodzi o kontrolę nad innymi. "

  Wprost przeciwnie. Zwolennikom aborcji nie idzie o wrażliwość, a o wyprodukowanie człowieków sowieckich - bezwolnych bezmózgich wykonwaców poleceń władzy. Kiedy wadza każe zabijać - zabijaj! Zadnego zastanawiania, refleksji - posłuszeństwo absolutne.

 • gdsta

  Oceniono 19 razy 15

  głupcom wydaje się, że gdy pędzą zniewalać innych to sami są wolni

  (czy ktoś zna darmowe domy opieki dla osób starszych? - dla katolików)

 • nightingale.in

  Oceniono 20 razy 16

  Po 1 - sterylizacja kobiety w tym kraju jest zabroniona, bo oczywiście w katolandzie płodność kobiety jest własnością państwową.

  Po - jakoś nie wydaje mi sie, żeby porzucenie psa luzem było jakąś straszną tragedią, ale wasze sumienia bolejące nad wadliwymi produktami koncepcji jakoś nie potrafią wykrzesać z siebie współczucia dla zwierzaka przywiązanego do drzewa w lesie, pozostawionego na pewną śmierć, albo wrzuconego w worze do Wisły. Przecież to tylko pies, w przeciwieństwie do uszkodzonego genetycznie zlepka komórek, który umrze zaraz po urodzeniu.

 • halx77

  Oceniono 26 razy -18

  Formułka lewacka ,szkoda że to wy chcecie to robić, my tylko chcemy żeby rodzice wychowywali swoje dzieci zgodnie z jakaś w miarę estetyczną formą .Że jestescie komunistami i uciekacie przed nami do UE, to właśnie takie rzeczy pokazują .Wszystkie zaburzenia w dzisiejszych obyczajach ,oprócz homoseksualizmu , wskazują że tacy jak wy ,to żywy nośnik manifestu komunistycznego :)I wielu jest takich którzy o tym nawet nie wiedzą ,ale co tam się dziwić, jak na większości uniwersytetów , wykładają starzy marksiści

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX