Taśmy "Wprost": Kogo i kiedy podsłuchiwano [KALENDARIUM WYDARZEŃ]

Pierwsze zarejestrowane rozmowy, które ujawnił "Wprost", miały miejsce w lipcu ubiegłego roku. Co działo się później? Kogo i kiedy podsłuchiwano? Przedstawiamy kalendarium wydarzeń związanych z taśmami "Wprost".
Ujawnione w weekend przez tygodnik "Wprost" nagrania rozmów polityków były rejestrowane od lipca zeszłego roku. Podsumujmy, kogo i kiedy podsłuchiwano.

Wydarzenia z 2013 roku

Lipiec - Według tygodnika "Wprost" podsłuchano rozmowę szefa NBP Marka Belki, szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza oraz szefa Gabinetu Prezesa NBP Sławomira Cytryckiego. Politycy dyskutowali o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa. Miałoby to poprawić wizerunek PO przed wyborami. W rozmowie pojawiają się wątki dymisji Jacka Rostowskiego i możliwego wyborczego zwycięstwa PiS. Marek Belka chce przyjęcia zmian w ustawie o NBP i Radzie Polityki Pieniężnej. Belka powiedział również, że ostrzegał Donalda Tuska przed Amber Gold na kilka miesięcy (pierwsza połowa 2012 r.) przed wybuchem afery związanej z parabankiem (lipiec 2012).

19 sierpnia - Ministerstwo Finansów publikuje projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Banku Polskim.

18 listopada - Sławomir Nowak złożył dymisję. Ma to związek ze śledztwem ws. ewentualnych nieprawidłowości w jego oświadczeniach majątkowych.

27 listopada - dymisja Jacka Rostowskiego z funkcji ministra finansów i wicepremiera.

Wydarzenia z 2014 roku

9 stycznia - Sławomir Nowak usłyszał zarzuty ws. rzekomych nieprawidłowości w jego oświadczeniach majątkowych.

Początek lutego - Miało mieć miejsce podsłuchane spotkanie byłego ministra transportu Sławomira Nowaka, byłego wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza oraz byłego szefa BOR Dariusza Zawadki. Rozmawiali o finansach żony Sławomira Nowaka, które miały zostać poddane kontroli i obawach byłego ministra związanych z tym faktem

12 lutego - Sporządzono akt oskarżenia ws. Sławomira Nowaka.

Kwiecień - O kolejne trzy miesiące przedłużono śledztwo ws. Sławomira Nowaka.

28 maja - do Kancelarii Premiera Rady Ministrów wpływa projekt założeń do nowelizacji ustawy o zmianach w banku centralnym i RPP.

14 czerwca - "Wprost" publikuje zapisy rozmów polityków. Zapowiada, że podsłuchano więcej spotkań, m.in. prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego czy wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej.

15 czerwca - Politycy cały dzień komentują taśmy. Ze strony opozycji pojawiają się żądania ustąpienia ministra Sienkiewicza, a nawet dymisji rządu. Wieczorem wypowiada się NBP i Marek Belka. Prezes banku centralnego stwierdza, że jego konwersacja z Sienkiewiczem to była tylko "rozmowa dwóch zatroskanych ludzi".

16 czerwca - Dziś ws. afery wypowiadają się Donald Tusk i Jarosław Kaczyński. PiS składa wniosek o wotum nieufności dla ministra spraw wewnętrznych.

17 czerwca - Spotkanie Rady Polityki Pieniężnej. Członkini tego gremium Elżbieta Chojna-Duch zapowiada przepytanie Marka Belki w związku z aferą.

Rząd ma się zająć projektem założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o Narodowym Banku Polskim.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (22)
Taśmy "Wprost": Kogo i kiedy podsłuchiwano [KALENDARIUM WYDARZEŃ]
Zaloguj się
 • michu-najlepszy

  0

  Ci na stanowiskach to chorzy ludzie, zdrowy człowiek nie pozwoliłby sobie na życie w takim bagnie kłamstw oszczerstw pomówień wzajemnych,woli nie dojadać niż miałby się babrać w takim gó...e i żyć dostatnio . Obecna klasa polityczna nie zasługuje na miano człowieka dlatego tak się wzajemnie wynoszą na piedestały, jak człowiek Im się bliżej przysłucha i przyjrzy to musi dojść do jednego stwierdzenia to są bardzo ograniczeni ludzie,że tylko prostakom mogą przejść przez gardło ciągłe kłamstwa i spekulacje.
  Z poważaniem

 • seneka_ml

  Oceniono 8 razy 6

  4 godziny temu w TV
  Profesor Ryszard Bugaj: zamietli aferę hazardową,zamietli (już prawie) aferę Amber Gold,zamiotą też wkrótce aferę podsłuchową

 • badziewiak66

  Oceniono 18 razy 4

  Tusk - Bartek natychmiast musimy zrobić kontrę , ściągnij najlepszych ludzi ze służb, obiecaj im awanse , górę forsy i dożywotni dostatek rodziny , pracujcie 24 godziny na dobę, preparujcie, twórzcie, przyciśnijcie jakiegoś koronnego , kogoś na kogo macie kwity , musimy mieć jakiś świadków, dobrze zrobione dowody , trzeba wymyślić jakieś powiązanie z PiS, walczysz o życie moje i partii , przegryź im tętnice,
  Bartek - ku... ruszam z kopyta, zajebię gnoja który mi ku... to ku... zrobił ,znasz mnie Donald , daj mi trochę czasu i będziemy mieli furę dowodów na tych pisdzielców, trzeba ich ochlapać błotem , umaczać w szambie, ruszymy nasze agencje pr , tysiące wpisów na forach, pomogą ludzie z TVN, Polsatu i naszej jedynki i dwójki, nie damy im odetchnąć, ku... Donald będziemy bohaterami , od lat robimy w h... tę polską hołotę , wbiję im moją pięść głęboko w gardło, służby nasze, milicja nasza, wojsko nasze, nikt nas ku... nie pokona , będziemy rządzić wiecznie,
  Donald - Bartek zrobiłeś gnój posprzątaj , powywieszaj ich wszystkich jak chcesz , ale musimy ich zajebać !!!

 • fb_antek_muzykant_komentuje

  Oceniono 68 razy 34

  Jeszcze kilka wystąpień donAlda Tuska i okaże się, że Sienkiewiczowi i Belce trzeba będzie przyznać ordery państwowe. W końcu rozmawiali o tym "jak pomóc państwu polskiemu, a nie jak mu zaszkodzić".

  Nic dziwnego, że słusznie uznano, iż największym skandalem jest sam fakt nagrania tych pro-państwowych rozmów przez jakichś przestępców. Naturalną konsekwencją musiał być wniosek o ściganie tego "przestępstwa". Minister Sienkiewicz już po nich idzie.

  Więcej prawdy szukaj na: www.facebook.com/pages/Antek-Muzykant-Komentuje/530073700378239?fref=ts

 • cichwoda

  Oceniono 9 razy -5

  kalendarium wyglada tak, nie bedzie nastepnych tasm a bracia dostana te $65 miliardow I gitara...

 • medalik111

  Oceniono 68 razy 18

  Po dzisiejszym bełkocie PDT już mnie nic nie zdziwi.
  Dzisiaj DT pokazał wszystkim środkowy palec.
  Dzisiaj okazało się, że politycy mogą robić przekręty i jest OK, a ten kto je poda do publicznej wiadomości to w/g nich jest przestępcą.
  Ku...wa mać...konstytucyjny minister rzadu RP mówi, że to państwo właściwie nie istnieje, a premier tego rządu i szef tego ministra jednocześnie uwaza że się nic nie stało.
  W jakim my żyjemy kraju i kto nami rządzi?...

 • proteusz33

  Oceniono 17 razy 3

  18 czerwca
  premier ogłasza:nie będzie weźmiemy pieniędzy z NBP,nie podniesiemy podatków,nie podłożymy się PiS-owi który chce obalić legalny rząd współpracując z autorami podsłuchów,
  19 czerwca
  sondaż CBOS: PO 38%,PiS 22%

 • korcia2000

  Oceniono 58 razy 22

  Sądzę, że pozostawienie na stanowisku Sienkiewicza było błędem. Dał się podejść jak dziecko a w tej chwili ma badać sprawę, w której jest stroną. To sprzeczne z zasadami demokracji. Abstrahuję od treści rozmowy, bo miała charakter prywatny i nie pociągnęła za sobą wymiernych skutków poza awanturą polityczną.

 • wodakrolewska

  Oceniono 35 razy 13

  POlitykiem którego nigdy nie podsłuchiwano jest jedynie Wałęsa.
  Do dzisiaj jest brak specjalistów żeby rozszyfrować co miał na myśli mówiąc to i owo.
  POwinni się od niego uczyć karierowicze z platformy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX