Premier wiedział o publikacji "Wprost" już w czwartek. "Podejrzani są dwaj byli funkcjonariusze BOR" [KULISY AFERY]

Afera taśmowa

Afera taśmowa (Fot. AG)

Gdy w czwartek Donald Tusk dowiedział się o istnieniu nagrań, ściągnął do Warszawy szefa CBA Pawła Wojtunika. Co robił sztab premiera przez weekend? Autorzy artykułu we "Wprost" zaprzeczają, by były wywierane na nich naciski.
Właśnie w czwartek Sylwester Latkowski, redaktor naczelny tygodnika "Wprost", podjął decyzję o wykorzystaniu nagrań, które zaoferował mu Piotr Nisztor. Nisztor jest dziennikarzem związanym z "Pulsem Biznesu". To już jest czwarta publikacja tego autora, w której wykorzystywane są nagrania z niewiadomego źródła.

Latkowski rezerwuje 10 stron

Czasu na przygotowanie artykułu było bardzo mało. Wydanie tygodnika musiało w piątek w nocy trafić do drukarni. Latkowski zarezerwował na publikację 10 stron i w wąskim gronie, bez informowania reszty redakcji, wzięto się za pisanie.

- Bali się, że o sprawie za wcześnie dowie się Michał Lisiecki - mówi dziennikarz związany z redakcją "Wprost". Nie uczestniczył on w pisaniu tekstu o taśmach. 38-letni Michał Lisiecki jest właścicielem tygodnika i szefem Platformy Mediowej Point Group. Czy Lisiecki naprawdę nie widział o publikacji? Zadaliśmy mu wczoraj to pytanie. Nie odpowiedział nam.

Nerwowy weekend w PO

W sobotę, gdy informacje o publikacji "Wprost" zaczęły się rozchodzić, politycy PO rezygnowali z planowanych zajęć i wydzwaniali do siebie nawzajem, próbując oszacować straty.

Tymczasem Tusk i jego otoczenie próbowali ustalić, kto stoi za tymi nagraniami i jak bardzo są kompromitujące. Panowało przeświadczenie, że jakakolwiek rozmowa "przy kieliszku" będzie źle odebrana przez opinię publiczną i szkodliwa politycznie. Nastroje były fatalne.

W sobotę wydawało się, że nagrań dokonano, zakładając "pluskwy" w restauracji "Sowa i Przyjaciele". Większość wyższych urzędników i znaczących osób w Polsce zna to miejsce, wielu bywało tam regularnie. Ekskluzywna restauracja na Mokotowie kusi znakomitą kuchnią i doskonałą obsługą. Oraz, wydawałoby się, dyskrecją.

- Mój Boże, ja tam byłem chyba z 3 razy - martwił się nasz rozmówca, jeden z członków rządu. - Tam są trzy, a nie dwa saloniki. Jeden zaraz przy głównym wejściu. Drugi, bardzo wygodny, bo można podjechać od tyłu. Trzeci znajduje się w piwnicy, w pomieszczeniu z winami. Był tam tylko stolik i krzesła, bardzo klimatyczne pomieszczenia. Tam odbywały się bardziej zakrapiane imprezy, atmosfera często była bardzo swobodna.

Kto podsłuchiwał? Zemsta funkcjonariuszy?

W niedzielę w środowisku PO zaczęła krążyć informacja, że do nagrań wykorzystano telefony osób podsłuchiwanych. Takie przeświadczenie mieli ludzie powiązani ze służbami.

- Jest możliwość wykorzystania jako mikrofonu telefonu osoby podsłuchiwanej. Jest to skuteczne - mówił nam jeden z byłych funkcjonariuszy BOR. - Oczywiście BOR i ABW mają furgony naładowane elektroniką, które za pomocą mikrofonów kierunkowych pozwalają podsłuchiwać osoby znajdujące się w zamkniętych pomieszczeniach. Ale w tym wypadku raczej były to telefony.

Były "borowiec" powiedział nam też, że w ich środowisku mówi się o dwóch konkretnych osobach, byłych funkcjonariuszach BOR, którzy ponoć "namierzali" ministrów. Chcieli się ponoć zemścić za sposób, w jaki zostali potraktowani przy odejściu. W niedzielę wieczorem to oni byli głównymi podejrzanymi.

Inny z naszych rozmówców (były minister w rządzie Donalda Tuska) zauważa, że jeżeli wykorzystano telefony, świadczy to o namierzaniu konkretnych, a nie przypadkowych osób. - Zastanawiające, że nagrani zostali ludzie powiązani albo wręcz - jak Sienkiewicz czy Wojtunik - odpowiadający za służby. To źle o nich świadczy - dodaje.

Co jeszcze ma "Wprost"?

W poniedziałek "Wprost" trafiło do kiosków. Opublikowano dwie rozmowy - Marka Belki z Bartłomiejem Sienkiewiczem i Sławomira Nowaka z Andrzejem Parafianowiczem.

"Wprost" poinformowało, że istnieją jeszcze co najmniej dwa nagrania. Czy na nieopublikowanych taśmach jest coś kompromitującego? Piotr Nisztor nie chciał z nami rozmawiać na ten temat. Podobnie jak Sylwester Latkowski i Michał Majewski, inny współautor artykułu. - Wszystko, co mamy do powiedzenia, napiszemy sami. Zapraszamy do lektury następnych numerów - mówią zgodnie.

O czym rozmawiała Bieńkowska z szefem CBA?

Pierwsze nieopublikowane nagranie pochodzi ze spotkania wicepremier, minister Elżbiety Bieńkowskiej z szefem CBA, Pawłem Wojtunikiem. Doszło do niego z inicjatywy Bieńkowskiej. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że wicepremier chciała porozmawiać o śledztwach dotyczących funduszy unijnych. Dowiadywała się o nich z mediów, nie była w stanie na tej podstawie wstrzymywać środków. - Jak wysyłane były projekty, wobec których prowadzone były śledztwa CBA, istniało zagrożenie, że Bruksela wstrzyma nie tylko ten projekt, ale i pozostałe, które są w programie. Choć z aferami nie miały nic wspólnego - mówi nam anonimowo rozmówca z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

- To była oficjalna, służbowa rozmowa. Oni się wcześniej nie znali. Raczej wykluczam, żeby powiedziano tam coś głupiego - podkreśla nasz rozmówca.

Czy Krzysiek coś palnął?

Druga rozmowa - prezesa Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofa Kwiatkowskiego i Jana Kulczyka, jednego z najbogatszych Polaków - odbyła się kilka dni temu w warszawskiej restauracji w pałacyku Sobańskich. Co Kulczyk chciał załatwić z szefem NIK? Oświadczenie w tej sprawie wydał rzecznik NIK Paweł Biedziak:

"Prezes NIK spotyka się z wieloma osobami, które chcą mu przekazać informacje o różnego rodzaju nieprawidłowościach. Podczas rozmowy z Janem Kulczykiem szef NIK poinformował go, że ze swoimi problemami przedsiębiorca powinien zgłosić się do innych organów państwa".

- Byłbym w szoku, gdyby Krzysiek coś Kulczykowi palnął - mówi nam dobry znajomy Kwiatkowskiego. - On jest ostrożny i bardzo świadomy tego, że zawsze wszystko można wykorzystać - dodaje.

Czy rząd naciskał na wstrzymanie publikacji "Wprost"?

Cezary Gmyz, były dziennikarz "Rzeczpospolitej", alarmował w rozmowie z portalem niezalezna.pl: "Przez cały piątek, kiedy dziennikarze "Wprost" zaczęli dzwonić do bohaterów tych historii, pojawiały się mocne sugestie, czy też naciski, żeby materiału nie publikować. To byli ludzie, którzy są związani z biznesem prywatnym, ze sferami rządowymi. Ale też osoby, które są kojarzone ze służbami specjalnymi. Mam wrażenie, że w tym przypadku doszło do złamania prawa prasowego, które przewiduje karę za tłumienie krytyki prasowej. Moim zdaniem, tymi naciskami powinna się zainteresować również prokuratura, bowiem godzi to w wolność prasy".

O naciski zapytaliśmy autorów artykułu. - Nic mi o tym nie wiadomo - powiedział Michał Majewski. - Zapewniam, że jeżeli ktoś będzie na nas naciskał, na pewno sami o tym pierwsi poinformujemy.

Zobacz także
 • Były minister transportu Sławomir Nowak Sławomir Nowak: Odchodzę z PO. Jest już oświadczenie
 • Bartłomiej Sienkiewicz na taśmach "Wprost" Taśmy "Wprost". "Państwo polskie nie istnieje", "Młody Tusk pracuje w firmie nie wiadomo jakiej" [NAJMOCNIEJSZE CYTATY]
Komentarze (437)
Premier wiedział o publikacji "Wprost" już w czwartek. "Podejrzani są dwaj byli funkcjonariusze BOR" [KULISY AFERY]
Zaloguj się
 • kuma1

  Oceniono 1 raz 1

  Ci panowie powinni dostać od czytelników kopniaka na zieloną trawę za brak odpowiedzialności za słowo i współpracę z przestępcami.

 • maaac

  Oceniono 1 raz 1

  Pan Gmyz znów pofantazjował?

 • plumgazeta

  Oceniono 1 raz 1

  -- Nie podsłuchiwać i nie podglądać.
  Bo ujrzycie gołą dupę. Albo jeszcze coś gorszego.

 • anielka40

  Oceniono 4 razy -2

  Ztego go wczoraj usłyszałam to artykuły we wprost są tak okrojone,ze nie powinno się ich w ogóle komentować.P.belka nawet poprawiał u Moniki Olejnik swoją zacytowaną przez Monikę wypowiedz w sprawie kolegi Hausnera ,więc albo robimy cos porzadnie albo dajmy spokój bo pis aż przebiera nogami żeby przejąć władzę-nawet Ziobro to tez ich przyjaciel

 • babilon63

  0

  To jest nasza elita polityczna a autor zbyt mało wie by się w ten sposób wypowiadać bo Tusk o tej sprawie prawdopodobnie wiedział kilka miesięcy temu ale wierny Wprost nie uległ naciskom i w końcu opisał (byle jak i z przekłamaniami) swoje materiały no i się rypło.

 • Krzysztof Szczurko

  0

  ,,Wprost” -- Nagranie
  Proszę Państwa
  Wprost afera podsłuchowa,
  - bardzo głośna świeża nowa.
  To nagrana jest rozmowa,
  - gdzieś w lokalu z Mokotowa.

  Rozmawiają z państwa Ważni,
  - tak naprawdę nie poważni.
  Jest w nagraniu Marek Belka,
  - co od Niego jest ,,pętelka”.
  Na nas wszystkich zaciskana,
  - bieda nam powszechnie znana.

  Tam nagrano Sienkiewicza,
  - zdrajcę też Balcerowicza.
  Choć osoby to publiczne,
  - dla Narodu, nie są śliczne.

  Mamy także tam Nowaka,
  - sprawa Jego znana taka.
  Słychać i Parafinowicza,
  - co ,,dno” puste i oblicza.

  Cóż wynika ze spotkania?
  - i z ich rozmów też nagrania?
  Mówią wprost i to nie ściema,
  - państwa Polski to już nie ma.

  Jak by we wsi pytał kto,
  - państwo to dziurawe dno!
  Ni budżetu ni pieniędzy,
  - jest nad Polską obraz nędzy.

  Dobrze ,że są autostrady,
  - to uciekną jak da rady.
  Więc ucieknie też Rząd Tuska,
  - za nim Polska będzie Pruska.

  Boją się, że tak się stanie,
  - jak na Węgrzech zbuntowanie .
  Bierzmy przykład więc z Orbana,
  - którym Unia załamana.

  Bo na Węgrzech się poznali,
  - jak ich z Unii oszukali.
  Też Polaków oszukano ,
  - ale o tym nie gadano .

  Niech do pracy wyjeżdżają,
  - lepszą płacę tam dostają.
  A najlepiej nie wracają,
  - tutaj zdrajcą nie mieszają.

  Powstań więc Narodzie cały!,
  - bo nie jesteś ociemniały!!
  Złączmy wszyscy razem siły,
  - by znów kraj był dla nas miły!

  Tych złych z Rządu wyrzucili,
  - do wyjazdu namówili.
  Jest dziś zdrajców bardzo ,,wiela”,
  - wyjazd wprost do Izraela.

  Naród Polski nie spokojny,
  - ale Naród nie chce wojny.
  Nie chce z siłą też powstania,
  - lecz mądrego rozwiązania.

  Więc KOMITET powołajmy,
  - do wyborów zachęcajmy.
  A ci z Rządu ze złą twarzą,
  - władzę szybko niech przekażą.

  Naród Polski nie jest mściwy ,
  - chcemy swój Rząd i prawdziwy.
  Więc KOMITET TYMCZASOWY,
  - pomóc zrobić ma Rząd nowy.

  Zwróćmy się o pomoc Nieba,
  - w zagrożeniu tak też trzeba!
  Niech nam Bóg też dopomoże,
  - by odzyskał godność Orzeł.

  15 czerwca 2014 godz: 10,40-11,0
  Autor: Krzysztof Szczurko ps.,,KYSY
  Zwany także ,,Trybun Ludowy
  Dam Wam tajny numer który,
  - dzwoni wprost do mej komóry.
  A najlepiej jak się da,
  - dam Wam tajne tutaj dwa:
  781-096- 772 oraz:782-119-573
  Oraz dam Wam i gotowy,
  - adres mój e-mailowy:
  kysyprzemysl@gmail.com

 • iremus

  0

  Powyżej na zdjęciu kwiat współczesnych polskich elyt. Elyty elyt.

 • aaaramzes

  Oceniono 3 razy 1

  Niektórzy Polacy oczadzieli. Zwłaszcza z otoczenia Kaczyńskiego, Zera, Palikota. Na nagraniach Belka-Sienkiewicz nie ma nic po za prawem. Wręcz przeciwnie. Jest tylko męska rozmowa o sprawach Polski . A że jest obawa, że Kaczyński może dojść do władzy ? Ja się też boję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje