Balcerowicz: Belka naruszył niezależność NBP. Sienkiewicz skrajnie niekompetentny

16.06.2014 07:24
Prof. Leszek Balcerowicz nie ma wątpliwości, że doszło do naruszenia niezależności banku centralnego. - Mamy do czynienia z konspiracją, której treścią jest układ polityczny. Szef NBP wikła się w politykę. To samo jest już naruszeniem niezależności NBP - komentował w TOK FM były wicepremier i szef NBP. Prof. Balcerowicz zaskoczony jest także językiem, jakim posługiwali się bohaterowie nagrania. - To była rozmowa trzech facetów, którzy się licytują w swoim cynizmie, myśląc że to jest objaw męskości.
Rozmowa między prof. Markiem Belką i Bartłomiejem Sienkiewiczem zrobiła bardzo duże wrażenie na prof. Leszku Balcerowiczu. Dla byłego wicepremiera, ministra finansów, szefa NBP oburzające jest to że do takiej rozmowy w ogóle doszło. - W poprzednich latach dochodziło do nacisków polityków na szefów Narodowego Banku Polskiego, ale były one odpierane. Nie zdarzyło się coś podobnego do sytuacji, o której teraz się dowiedzieliśmy. Do spotkania szefa banku centralnego, który wikła się w politykę. Sam fakt takiego spotkania jest naruszeniem niezależności Narodowego Banku Polskiego - ocenił w TOK FM. To najcięższy zarzut jaki prof. Balcerowicz stawia prof. Markowi Belce.

Konspiracja

Jak ocenił były wicepremier i szef NBP, rozmowa której treść ujawnił "Wprost", to "konspiracja, której treścią jest pewien układ polityczny". Deal miał polegać na dodrukowaniu pieniędzy by "wpłynąć na bieg spraw politycznych". - To jawne naruszenie niezależności NBP. Gdyby obietnice padające w rozmowie miałby zostać spełnione, to mielibyśmy z upolitycznieniem roli prezesa banku centralnego. Bo to prezes decydowałby czy pomóc rządowi czy nie, w zależności od tego jak ocenia rząd. A z drugiej strony politycy mogliby bardziej naciskać, wiedząc że prezes NBP ma kompetencje by im pomagać - przez drukowanie pieniędzy - uważa prof. Leszek Balcerowicz.

Dymisja?

Choć gość TOK FM ani razu nie powiedział o zdymisjonowaniu prof. Marka Belki - jego opinia na ten temat wydaje się oczywista. - Normy są przestrzegane tylko wtedy, kiedy za ich łamanie ponosi się odpowiedzialność. A jeśli nie ponoszą odpowiedzialności to normy pozostają na papierze. A tu chodzi o bardzo ważną normę, o którą walczyliśmy od 1989 roku, żeby bank centralny był niezależny politycznie - mówił.

Były szef NBP przypomniał, że 10 lat temu szef włoskiego banku centralnego został zdymisjonowany za - zdaniem prof. Balcerowicza - znacznie mniej oburzające zdarzenie.

Balcerowicz przypomniał, że marek Belka już wcześniej uwikłał się w politykę. Bo "poparł wbrew początkowych opinii ekspertów NBP wywłaszczenie ludzi z oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE".

"Przykro komentować"

Dostało się nie tylko prezesowi Markowi Belce. Zdaniem gościa TOK FM, rozmowa wystawia też jak najgorszą opinię szefowi MSW. Bo jako zwierzchnik służb specjalnych powinien sobie zdawać sprawę z konsekwencji swojego działania. - To przejaw skrajnej niekompetencji - stwierdził prof. Leszek Balcerowicz.

Były trzykrotny wicepremier i minister finansów nie mógł się też powstrzymać od skomentowania języka, jakim posługiwali się bohaterowie słynnych nagrań. - Wiem że to przykro komentować... Dla mnie to była rozmowa trzech facetów, którzy się licytują w swoim cynizmie, myśląc że to jest objaw męskości.

O 15 premier Tusk podczas specjalnej konferencji prasowej odniesie się do afery taśmowej. Do tej pory zabrał jedynie głos na Twitterze.

"Rozmowa zatroskanych ludzi" Prof. Belka o słynnej rozmowie z min. Sienkiewiczem >>

Zobacz także
Komentarze (49)
Zaloguj się
 • halx77

  Oceniono 126 razy 68

  Śmieszne jest to ,że tak rozmowa była o ukrytej emisji pieniądza a taki Lepper był wyśmiewany przez tych samych ludzi .Platforma Oszustów jest dobra w wskazywaniu demagogów a sama nią jest .

 • mini-dater

  Oceniono 118 razy 60

  100%!!!

  Platfusom i mediom sprzyjającym tej partii chodzi o to, KTO nagrywał i KTO upublicznił!!!

  Jak w mafii SZUKAJĄ KRETA, który ujawnił ich tajemnice!!!

  Szok

 • adamtko

  Oceniono 56 razy 28

  O 13. się wypowie p. Kaczyński, o 15. p. Premier. Potem będzie kontynuacja politycznych gierek frontmanów od propagandy - po stronie rządowej (pp. Szejnfeld i Halicki), grzmiący p.Kłopotek po stronie PSLu, a opozycja zgodnym chórkiem będzie żądać i tupać i że u nich nigdy (pp. Hofman, Czarnecki, Gowin, palikoty, i SLD). Nawet p.Korwin zaskoczony, że już nie musi wieszczyć korupcji i gangreny. Ale z tej burzy będzie w efekcie tylko parę podtopień, kilka ofiar, zobowiązania poprawy i szczery żal. A szkoda. Powinna być duża powódź. Powódź która przewróci i zmiecie cały system

 • dziadekjam

  Oceniono 65 razy 27

  PRL w porównaniu z Najjaśniejszą Pomroczną, to jak nocnik przy dole szambo...

 • mej2

  Oceniono 51 razy 25

  Właśnie szef mafii w TV tłumaczy nam Polakom że nic się nie stało oni rozmawiali o sprawach korzystnych dla Polski.

 • adammichnikoff

  Oceniono 57 razy 19

  Pierwszy raz zgadzam się z Balcerowiczem.
  A Tusk ładnie, grzecznie i układnie kłamie w TV na "konferencji prasowe". Przez noc Partia Oszustów ustaliła taktykę piarową jaki spin nadać tej aferze i już rozesłali ludzi po mediach z zadaniem wyłgania się ze skandalu. Nowak i Parafianowicz do odstrzału (trudno żeby ich bronić, ale ta sprawa jest drobna), ale już żadnej afery taśmowej Belki i Sienkiewicza nie było. BYŁA I ŚMIERDZI. I TO KONIEC PO.

 • red.beast

  Oceniono 41 razy 13

  w calej szopce chodzi o przykrycie walkow kwacha

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 21 razy 7

  "Kilka dni temu szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz ogłosił na posiedzeniu sejmowej komisji spraw wewnętrznych, że

  jednym z elementów reformy służb specjalnych będzie przekazanie z ABW do CBŚ spraw dot. zwalczania przestępczości zorganizowanej. Jednym z elementów reformy służb specjalnych będzie redukcja zadań Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej po to, żeby nie dublować struktur i nie marnotrawić środków, gdyż skala działania ABW w stosunku do skali działania CBŚ jest nieporównywalna.

  Ku osłupieniu oficerów ABW, którzy gdy usłyszeli tę deklarację na chwilę oderwali się od rozwiązywania krzyżówek i szarad w swoich pokojach, Sienkiewicz dodał, że ma nadzieję, że w wyniku reformy uda się wzmocnić CBŚ także poprzez transfer spraw i aktywów, które do tej pory znajdowały się w ABW.

  ABW (a wcześniej UOP) prowadziło sprawy, w których zarzuty przedstawiano funkcjonariuszom CBŚ. Tak było na przykład w wielu wątkach mafii paliwowej. Niewykluczone zatem, że gdy dojdzie do – jak to elegancko określił szef MSW –

  „transferu spraw i aktywów” z ABW do CBŚ, to agentura zostanie zdekonspirowana. – Panowie z CBŚ dowiedzą się, skąd mieliśmy informacje na temat ich kolegów. Już teraz słyszymy od naszych źródeł, że absolutnie nie będą współpracować z policją, nawet jeżeli ma to być „nasze FBI” po takim transferze

  – stwierdza mój rozmówca.

  Podaje też przykład człowieka, który pojawił się w ABW i miał mocne „kwity” na współpracę kilku funkcjonariuszy z mafią paliwową. Ustalono z tym człowiekiem termin przekazania ABW jego materiałów, ale dzień wcześniej został zatrzymany przez… CBŚ. Usłyszał zarzuty uczestniczenia w aferze paliwowej. Po rewizji podczas zatrzymania mężczyzny dowody na współpracę „cebosiów” z paliwowymi hochsztaplerami zniknęły. "

  www.wpolityce.pl/polityka/157425-koniec-abwery-perspektywa-przekazania-osobowych-zrodel-informacji-centralnemu-biuru-sledczemu-sprawia-iz-agentura-zaczyna-odmawiac-wspolpracy

 • aspert

  Oceniono 5 razy 5

  Nie chcę takiego szefa NBP na którego cały naród pluje a on udaje ,że pada deszcz.
  Chamstwo w państwie i wulgarny sposób wysławiania , który nie przystoi szefowi NBP.
  Ale taka właśnie jest tzw kultura polityczna. Tusk nie lepszy - łże jak pies i coś na niego
  ten Sienkiewicz ma .Sienkiewicz-szef MSW dał się nagrać-większej kompromitacji
  być nie mogło
  du.a i kamieni kupa , poszlii won
  byłem przeciw PIS ale niech przyjdą i przewietrzą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje