"Wprost": Mamy taśmy kompromitujące rząd Tuska. Sienkiewicz prosi Belkę o pomoc, Belka chce głowy Rostowskiego

14.06.2014 13:47
Fragment okładki najnowszego ''Wprost''/ minister Bartłomiej Sienkiewicz

Fragment okładki najnowszego ''Wprost''/ minister Bartłomiej Sienkiewicz (Fot. Gazeta.pl/AG)

Ktoś nielegalnie nagrał spotkania ministrów rządu Donalda Tuska z prezesem NBP Markiem Belką. Taśmy są kompromitujące - twierdzi "Wprost". Informacje tygodnika skomentował premier. "Przykra sprawa. Nie lekceważę jej" - napisał na Twitterze.
Do obu spotkań miało dojść w VIP-roomie mokotowskiej restauracji Sowa i Przyjaciele. "Pierwsze z nich odbyło się w lipcu 2013 roku. Uczestniczyli w nim szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka oraz jego najbliższy współpracownik i były minister Sławomir Cytrycki. Drugie spotkanie odbyło się na początku lutego 2014 roku. Brali w nim udział były minister transportu Sławomir Nowak, były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz oraz Dariusz Zawadka, były szef GROM-u - podaje "Wprost".

Sienkiewicz o rządowym projekcie: "Ch..., dupa i kamieni kupa"

Co jest na taśmach? "Wprost" twierdzi, że na pierwszym nagraniu Sienkiewicz prosi Belkę, by NBP pomógł w finansowaniu deficytu budżetowego. Belka w zamian chce odwołania ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego i nowelizacji ustawy o banku centralnym.

Belka: "Moim warunkiem jest dymisja ministra". Jest pierwsze nagranie z "taśm Wprost" [TRANSKRYPCJA] >>

Kilka miesięcy po rzekomym spotkaniu Rostowski rzeczywiście stracił tekę ministra, a do Rady Ministrów wpływa projekt nowelizacji ustawy ze zmianami, których miał żądać Belka.

Według "Wprostu" na nagraniach utrwalono szereg kontrowersyjnych opinii Bartłomieja Sienkiewicza. Minister miał powiedzieć o projekcie Polskich Inwestycji Rozwojowych "Ch..., dupa i kamieni kupa" i stwierdzić, że "Polacy mają w dupie orliki i autostrady". Sienkiewicz miał również stwierdzić: "Państwo polskie istnieje teoretycznie, praktycznie nie istnieje, dlatego że działa poszczególnymi swoimi fragmentami, nie rozumiejąc, że państwo jest całością".

Z kolei Belka miał mówić, że przed wybuchem afery Amber Gold ostrzegał premiera przed piramidą finansową.

Nowak bał się "trzepania" finansów żony?

Na drugim nagraniu Sławomir Nowak rozmawia z Andrzejem Parafianowiczem, byłym wiceministrem finansów i byłym szefem Głównego Inspektoratu Informacji Finansowej - twierdzi "Wprost". Nowak miał prosić Parafianowicza o pomoc ws. kontroli finansów jego żony.

- Chcą ją trzepać. Cały 2012 rok. Chcą najpierw wziąć rachunek bankowy. Mam nadzieję, że to dotyczy tylko jej działalności, a nie będą chcieli crossować tego z moimi rachunkami - mówił Nowak według tygodnika. Parafianowicz miał zapewnić go, że "zablokował" sprawę.

Były minister transportu potwierdził w rozmowie z "Wprost", że do spotkania doszło. Podkreślił, że Parafianowicz nie pełnił wówczas funkcji publicznych. - Był jedyną znaną mi kompetentną osobą, która mogła rozwiać moje obawy związane z kolejną kontrolą skarbową - tłumaczył Nowak.

"Wprost": Taśm jest więcej

Redakcja dodaje, że dotarły do niej wiadomości o kolejnych nagraniach, m.in. ze spotkania wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem oraz szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego z Janem Kulczykiem.

"Za nagraniami mogą stać służby specjalne, ludzie wywodzący się z Biura Ochrony Rządu, jakaś grupa biznesowa, a może polityczna konkurencja" - twierdzi "Wprost".

Pełen artykuł nt. nagrań ukaże się w poniedziałkowym wydaniu tygodnika. Usiłowaliśmy skontaktować się z rzecznikami rządu i MSW oraz biurem prasowym NBP. Na razie nie uzyskaliśmy komentarza.

Szef NIK się tłumaczy

Rzecznik NIK, w przesłanym PAP oświadczeniu napisał, że w czasie rozmowy z Janem Kulczykiem szef NIK poinformował go, że ze swoimi problemami przedsiębiorca powinien zgłosić się do innych organów państwa.

Telefon od PAP odebrał wiceszef PO Cezary Grabarczyk, który powiedział, że z publikacją "Wprostu" dopiero się zapozna i do tego czasu nie będzie komentował sprawy. Rzecznik BOR Dariusz Aleksandrowicz powiedział, że przed opublikowaniem nagrań nie będzie komentował sprawy.

Podobnie rzecznik prokuratora generalnego prok. Mateusz Martyniuk powiedział, że nie będzie komentował informacji "Wprost" ani w żaden sposób odnosił się do nich przed zapoznaniem się z nagraniami.

Tusk: przykra sprawa

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w poniedziałek o godz. 15 na konferencji prasowej odniesie się do informacji "Wprost". "Przykra sprawa. Nie lekceważę jej" - napisał na Twitterze Tusk. To pierwszy komentarz od wielu godzin ze strony rządzących.Termin konferencji szefa rządu potwierdziła także Małgorzata Kidawa-Błońska.

Opozycja wniesie o komisję śledczą?

Niektórzy politycy opozycji już mówią o konieczności powołania komisji śledczej. - Konieczne natychmiastowe powołanie komisji śledczej oraz dymisja Sienkiewicza i Belki - oświadczył szef Polski Razem i były poseł PO Jarosław Gowin. Wtóruje mu Zbigniew Ziobro.

Czytaj więcej na Wprost.pl >>>

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (1005)
Zaloguj się
 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 1138 razy 944

  Polska Republika Bananowa - Sorry taki mamy klimat w tym grajdole !

  Pamietajcie wybory już niedługo , będziecie mogli ponownie wybrać sobie kolejnych złodziei !

  Pamietajcie aby głosować na tych samych ludzi !

 • dziadekjam

  Oceniono 435 razy 391

  Widać poważny postęp cywilizacyjny. "Szemrane" rozmowy przeniesiono z cmentarza do knajpy.

 • thediceman

  Oceniono 644 razy 368

  Ludzie WSI walczą z ludźmi z SB. Jak się trochę pomyśli, to można łatwo stwierdzić z której mafii kto jest.

  Że co ? Że SB już nie ma,a WSI jest rozwiązane ???? BUHAHAHAHAHHAHAHA

  Antek szaleniec miał rację - ujawnić cały ten syf w służbach i wyczyścić wszystko do zera.

 • rosebud68

  Oceniono 417 razy 345

  Ktoś mowił o Rosji, że to nie kraj tylko terytorium zarządzane przez mafię...?

 • kobiety_wino_taniec_spiew

  Oceniono 430 razy 342

  witamy w rebublice bananowej a na powaznie donek z rzadem do dymisji i to natychniast

 • swan_ganz

  Oceniono 317 razy 231

  nic się nie stało... Polacy nic się nie stałooo!!!
  POlskaaa biało-czeeerwoni...

 • iremus

  Oceniono 292 razy 192

  Błšd systemowy >>>>> Mysia się włączyła więc padł system

  >>>>>Drażliwy temat więc się zaciął system

  To to jest qrwa dno a nie państwo !!!! Co te sqrwysyny ze styropianu zrobili z 38 milionowym państwem?
  Czy teraz jeszcze ma ktoś wątpliwości dlaczego zlikwidowali w 1989 roku pion przestępczości w MO i całą SB? Czy ma ktoś wątpliwości jak w kraju gdzie nie było poza Wilczkiem milionerów mogła powstać klasa oligarchów?

 • antywronski

  Oceniono 149 razy 143

  W TVN24 cisza. wytyczne jeszcze nie dotarły?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje