Posłowie PO, PSL i SLD bronią Kamińskiego? Markowski: Powstaje wrażenie, że posłowie uczestniczą w czymś, czego nie rozumieją

- Posłowie z różnych klubów mówili, że nie rozumieli, nad czym głosują - mówił w Poranku Radia TOK FM Grzegorz Schetyna po głosowaniu ws. uchylenia immunitetu Mariuszowi Kamińskiemu. - Obywatel będzie miał wrażenie, że posłowie uczestniczą w czymś, czego nie rozumieją - komentował prof. Radosław Markowski z SWPS i PAN. - Matko Boska, kto ich tam wpuścił? - pytał Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej".
- Nie idę na salę sejmową bronić swojego immunitetu, ponieważ nie mam najmniejszych wątpliwości, że ten immunitet będzie mi uchylony - mówił we wtorek przed tajnym posiedzeniem Sejmu Mariusz Kamiński, były szef CBA. Jednak jego immunitet nie został uchylony, co zaskoczyło kierownictwa partii, dziennikarzy i samego zainteresowanego. Jak do tego doszło?

Zaraz po wyjściu z tajnego posiedzenia część parlamentarzystów (m.in. Przemysław Wipler z KNP, Artur Dębski z TR, Julia Pitera z PO, sama nieobecna na głosowaniu) przekonywała, że poruszyło ich wystąpienie Kamińskiego, który mówić miał o nieprawidłowościach wokół majątku Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich. - To przemówienie wstrząsnęło mną tak bardzo, że chcę o tym powiedzieć. Jeśli chcą mnie ścigać, to niech to robią - mówił Zbigniew Girzyński z PiS, nie zważając na zamknięty charakter obrad.

"Aktywny obywatel powinien posłów za to rozliczyć"

Wielu posłów wskazywało, że wniosek prokuratury, nad którym głosowano, był utajniony. Poseł sprawozdawca przedstawił tylko suche paragrafy z oskarżenia Kamińskiego, reszta informacji dostępna była w kancelarii tajnej Sejmu. Zapoznało się z nimi... dziewięciu posłów. Wszyscy z komisji regulaminowej, która wcześniej pracowała nad tymi dokumentami. - Spoza grupy, która była do tego zmuszona, żaden z posłów nie znał zarzutów wobec Kamińskiego. Z mównicy usłyszał wyłącznie oskarżenie Kwaśniewskich od człowieka, który zrąbał to śledztwo - mówił w Poranku Radia TOK FM Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej".

- Przeciętny obywatel, ten zainteresowany, bo większość na to wszystko nie zwraca uwagi, będzie miał wrażenie, że posłowie uczestniczą w czymś, czego nie rozumieją jako procedury - komentował w Poranku Radia TOK FM prof. Radosław Markowski, socjolog z SWPS i PAN. - Aktywny obywatel powinien posłów za to rozliczyć - przekonywał.

Antoni Mężydło z PO bronił się jednak w "Gazecie Wyborczej" wskazując, że "gdyby każdy poseł musiał czytać wszystkie dokumenty, to nie starczyłoby mu czasu na pracę w komisjach". - Posłowie z różnych klubów mówili, że nie rozumieli, nad czym głosują. Taka jest prawda - przyznał jednak w Poranku Radia TOK FM Grzegorz Schetyna.

"Tusk był wściekły"

Na wynik głosowania wpływ miały też absencje posłów, nawet z kierownictwa partii. Nieobecny był Donald Tusk. "Gazeta Wyborcza" dotarła do pracownika kancelarii premiera, wedle którego szef rządu wybierał się do Sejmu, ale po jednej z konferencji prasowych miał dostać sygnał, że głosowanie się skończyło. Gdy okazało się, że jest inaczej, "Tusk był wściekły" - czytamy. - Wdzięczył się do dziennikarzy na konferencji prasowej i pokazywał, jak wujcio Donald będzie ganiał pijanych, złych kierowców, zamiast pójść na głosowanie - nie krył krytycyzmu Wroński.

Jednak Tusk nie był jedyny. Na sali brakowało choćby Janusza Palikota, który jest na wakacjach i ministra Kosiniak-Kamysza. - Nie interesowałem się tym głosowaniem. PO powinna mieć pretensje do siebie - tłumaczył w TVP Info. Janusz Piechociński na sali był, ale... nie głosował.

"Cudowny sposób uprawiania polityki"

W klubach zaczęły się rozliczenia. Mówi się o dymisji Rafała Grupińskiego, szefa klubu parlamentarnego PO, w którym siedmiu posłów głosowało przeciw uchyleniu immunitetu. - Grupiński kompletnie nie nadaje się na szefa klubu PO. Jest traktowany jako człowiek Schetyny, który utracił wpływy i dlatego nie uznaje się go za groźnego - przyznał Wroński.

Przeciw głosował nawet wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń. - Wziąć tego człowieka stamtąd! Nie wie, za czym głosował? - oburzał się Wroński. - A przewodnicząca sejmowej komisji sprawiedliwości pani Prządka z SLD? Też nie wie? To co ona robi jako przewodnicząca? - dziwiła się Paradowska. - Matko Boska, kto ich tam wpuścił? - grzmiał Wroński.

A ponieważ wpuściło ich w pewnej mierze kierownictwo klubu, teraz posłowie się przed nim tłumaczą. - Jakiś poseł SLD wyjaśniał, że co będą bronić Kwaśniewskiego, skoro on poparł Palikota. Więc na złość nie uchylili immunitetu Kamińskiemu - mówiła w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. - Cudowny sposób uprawiania polityki. Zmysł polityczny wielkiej rangi - komentowała.

"Kamiński zrobił fantastyczny, sprytny unik"

- Próbowałbym to interpretować jako tchórzostwo Kamińskiego - mówił prof. Markowski. - Tchórzostwem jest, że wykorzystał okazję, by pomówić Kwaśniewskich? - zdziwiła się prowadząca audycję. - Cała ta formacja jedzie na pomówieniach. To była znakomita okazja do konfiguracji, w której Kamiński nie zeznaje przed sądem, dostaje ambonę i nie ma żadnych konsekwencji. Z jednej strony wiemy, że wyrok w tej sprawie zapadł, z drugiej polityk idzie w zaparte. Jemu nie starczyło odwagi, żeby wyjść i udowodnić swoje racje przed sądem. Zrobił więc fantastyczny, sprytny unik, wykorzystując to politycznie - zauważył socjolog.

- Wykorzystując głupotę wysokiej izby, a przynajmniej znacznej jej części - skwitowała Paradowska.

Więcej o:
Komentarze (14)
Posłowie PO, PSL i SLD bronią Kamińskiego? Markowski: Powstaje wrażenie, że posłowie uczestniczą w czymś, czego nie rozumieją
Zaloguj się
 • jankbh

  Oceniono 2 razy 2

  Przeciw pozbawieniu Kamińskiego immunitetu głosowali głównie ci, któzy nie chcą wyjaśnienia oskarżeń wobec Kwaśniewskich. Dochodzenie wytrąciłoby z rąk PiS ciężką broń, a tak mogą dalej insynuować, pomawiać, i opowiadać, jak to w Polsce wymiar sprawiedliwości nie funkcjonuje, a skorumpowanych polityków nie można ścigać pod rządami Platformy. - i tak PiS pozostanie nadal jedynym sprawiedliwym.

 • aghrra

  Oceniono 2 razy 2

  Medialni klakierzy okrągłostołowo-srocjalistycznej demokracji z monopolem na prawdę

 • Maciej Senw

  0

  Pewnie kilku tłuków się znajdzie wśród posłów, którzy do dzisiejszego dnie nie wiedzą co robią na Wiejskiej. Jednak uważam, że większość myśli tylko o dietach i jak wydymać podatnika i to nie peniskiem nutrii jak mówił znany aktor, tylko penisem buhaja i to bez skrepowania, bo naród już zwieracze ma tak rozluźnione, że i czołgiem by wjechał. Teatrzyk, który nie ma nic wspólnego z politycznym standardem UE. Nic tylko pogratulować wybrańcom i wybierającym....chociaż wiem, ze większego wpływu nie mamy kto się do sejmu dostaje, bo taka nie inna jest ordynacja.

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy 7

  "Markowski: Powstaje wrażenie, że posłowie uczestniczą w czymś, czego nie rozumieją."
  ====================================================================
  Myślę, że prof. Markowski czegoś nie rozumie. Otóż szanowny panie, posłowie doskonale wiedzą, że uchylanie immunitetów uderza w nich jako CAŁOŚĆ, bo nigdy nie wiadomo co komu "wypadnie". Ponadto każdy, a na pewno zdecydowana większość posłów nie była zainteresowana w sytuacji, kiedy Kamiński mógłby stanąć przed sądem i w ramach "koniecznej samoobrony" powiedzieć za dużo, bo nie wiadomo co i o kim wie.

 • swan_ganz

  Oceniono 4 razy 4

  "Matko Boska, kto ich tam wpuścił? - pytał Paweł Wroński"

  wyborcy ... wiem że tego nie rozumiesz Wroński...

 • kikut5

  Oceniono 10 razy 2

  Paradowska, Wroński, Markowski = jedna klika. Nikt normalny nie traktuje ich poważnie.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 4 razy -2

  Nawet szczur jak widać posiada jakąś inteligencję i stara się jak może unikać wsadzenia do klatki.
  Udało się szczurowi wyprowadzić w pole ogłupionych jego mową p(osłów)...w średniowieczu to podobno grajek na flecie wyprowadził szczury z miasta...a teraz to fujarka szczurek wyprowadził osłów. Dziwny jest ten świat.

 • iha-iha-iha

  Oceniono 12 razy 2

  Posłowie PO, PSL i SLD bronią Kamińskiego
  ======================================
  nie wolno go bronić - zamordować go
  sb-ecy tylko to POtrafią

 • 2jan5

  Oceniono 5 razy 5

  Nasi posłowie jedno wiedzą,ile dostaną kasy i jakie należą im się przywileje.Teraz najważniejszą myślą jest gdzie spędzić wakacje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX