Graff: Fundamentaliści są w Polsce bardziej wpływowi, niż nam się wydaje. Mają bezpośredni telefon do Boga, a my to cywilizacja śmierci

- Fundamentalistyczne środowiska w Polsce są szersze i bardziej wpływowe, niż nam się wydaje - mówiła w Poranku Radia TOK FM Agnieszka Graff z Krytyki Politycznej. - To świetnie zgrane środowisko, obudowane prawnikami, lekarzami, biskupami, które przejmuje w Polsce władzę, jeśli chodzi o dostęp kobiet do usług medycznych - wyjaśniała.
Do czego potrzebny jest prof. Chazanowi martwy noworodek? [BLOG]

Publicystki w Poranku Radia TOK FM rozmawiały o klauzuli sumienia i głośnej sprawie prof. Bogdana Chazana, który odmówił aborcji ciężko uszkodzonego płodu.

"Oni konsekwentnie zmierzają do całkowitego zakazu aborcji w Polsce"

- Fundamentalistyczne środowiska w Polsce zmieniły strategię, a są one dużo szersze i bardziej wpływowe, niż nam się wydaje - mówiła w Poranku Radia TOK FM Agnieszka Graff z Krytyki Politycznej. - Oni przez ostatnie 20 lat próbowali zaostrzyć i tak już bardzo ostre prawo aborcyjne z 1993 roku. Robili to na różne sposoby. Próbowali wprowadzić całkowity zakaz aborcji do konstytucji, były modły w Częstochowie zapomnianej koalicji PiS z LPR. Potem inicjatywa obywatelska i podpisy zbierane w parafiach. Oni konsekwentnie zmierzają do całkowitego zakazu aborcji w Polsce i spowodowania, aby kobiety bały się korzystać z nowoczesnej antykoncepcji - wskazywała Graff.

"Oni nie są lekarzami, są misjonarzami"

- Zmiana strategii fundamentalistów polega na tym, że chwilowo odpuścili prawo i zmierzają do systemowego ograniczenia dostępności usług medycznych - zaznaczyła Graff. - To się dzieje poprzez poszerzanie klauzuli sumienia w taki sposób, by stała się pretekstem do wprowadzenia wyższości prawa bożego nad prawem państwowym - wyjaśniła.

- Druga strategia, o której trochę zapominamy, to przejmowanie dla sprawy fundamentalizmu rozmaitych instytucji państwowych, które zajmują się prawem. Historia ministra Królikowskiego była tu kluczowa. To świetnie zgrane środowisko, obudowane prawnikami, lekarzami, biskupami, które przejmuje w Polsce władzę, jeśli chodzi o dostęp kobiet do usług medycznych - wskazywała publicystka.

- My widzimy drzewa, konkretne przypadki, tej kobiecie odmówiono antykoncepcji, tamtej pigułki dzień po, tu się odmawia badań prenatalnych. Ale ja rozmawiam z dziesiątkami kobiet, które mają takie przygody, ja też takie mam za sobą. Idzie się do ginekologa, który dziwnie się zachowuje. Człowiek się wycofuje i idzie do drugiego, trzeciego, aż trafi na sensowną osobę. Ale tych dziwnych ginekologów jest w Polsce mnóstwo. Oni nie są lekarzami, są misjonarzami - wskazywała Graff.

"To połączenie fundamentalizmu ze skrajnym neoliberalizmem"

- W Polsce w ostatnich latach następuje regres w sprawie praw kobiet - przyznała Renata Grochal z "Gazety Wyborczej". - W ostatnich latach rządzą nami partie centroprawicowe, które są pod silną presją Kościoła, straszącego, że posłów głosujących za in vitro obłoży ekskomuniką - zaznaczyła. - Korwin-Mikke ma w programie likwidację praw wyborczych kobiet. I wszystko będzie załatwione - dorzuciła Graff. - Decyzje zależą od polityków, którzy wolą umyć ręce, zamknąć oczy i udawać, że nic nie widzą. Ale to odzwierciedlenie nastrojów społecznych - westchnęła Grochal.

Piekarska: Byłam pacjentką prof. Chazana. Odmówił badań prenatalnych >>>

- Z jednej strony mamy Gowina z jego fundamentalizmem religijnym, z drugiej Korwin-Mikkego z likwidacją państwowej służby zdrowia - zauważyła Graff. - To połączenie fundamentalizmu ze skrajnym neoliberalizmem. W doświadczeniu przeciętnej Polki, która idzie do ginekologa, to już jest faktem. Niewiele znam kobiet, które chodzą do państwowego ginekologa. Nawet jeśli się korzysta z innych lekarzy państwowych, ginekologa ma się prywatnego i on nas traktuje z szacunkiem. Bo to jest cześć medycyny, w której ten skrajny paternalizm, którego przykładem jest dr Chazan, jest normą. To lekarze, którzy przez lata pytali mnie: "no kiedy dzidziuś, musi się pani pospieszyć". Kurczę bladę, ja tu przyszłam po wizytę! - denerwowała się publicystka.

"Apeluję do przyzwoitych ludzi w tym środowisku"

- Ale co z tym, do diabła, zrobić? - pytał prowadzący audycję Jacek Żakowski. - Musimy odzyskać język wartości. Musimy przestać dawać się zastraszać ludziom, którzy twierdzą, że mają bezpośrednią linię telefoniczną do pana Boga, podczas gdy my jesteśmy cywilizacją śmierci - odrzekła Graff. - To, co robi profesor Chazan, jest skrajnym okrucieństwem, poza tym, że jest łamaniem prawa, oszustwem, manipulacją i odmawianiem ludziom ich praw. Środowisko lekarzy w Polsce jest skrajnie zdemoralizowane i zdominowane przez grupę fundamentalistów. Apeluję do przyzwoitych ludzi w tym środowisku, aby się zbuntowali - mówiła.

Graff zaprosiła też na protest pod Sejmem w piątek o 15. - To będzie protest w sprawie skandalu prof. Chazana, deklaracji wiary lekarzy i narastającej inwazji fundamentalistów na nasze państwo - zakończyła.

Więcej o:
Komentarze (34)
Graff: Fundamentaliści są w Polsce bardziej wpływowi, niż nam się wydaje. Mają bezpośredni telefon do Boga, a my to cywilizacja śmierci
Zaloguj się
 • Bogusław Dobos

  Oceniono 2 razy 2

  Katotaliban zwycięża - zdołał już narzucić także swoim przeciwnikom pokraczną kategoryzację, jaką się posługuje. Wszelką tedy dyskusję z fanatykami zaczynać należy od zadania prostych pytań, np. cóż to takiego wyższe nad ludzkim "prawo boskie" ?
  Oczywiście - zostaniemy odesłani do papieskich encyklik, w przypadku natrafienia na żadkiego wśród katotalibanu erudyty do Biblii.
  Tyle, że ta napisana ręką ludzką, że i tablice z zapisem Dekalogu sporządził Mojżesz ergo człowiek /vide Genesis/.
  Dość katolickiego psychicznego i intelektualnego terroru!

 • stan-1

  Oceniono 1 raz 1

  "Ale tych dziwnych ginekologów jest w Polsce mnóstwo. Oni nie są lekarzami, są misjonarzami - wskazywała Graff."

  Przed badaniem wspólnie z pacjentką powinen odmówić modlitwę. Jaki by nie był wynik badania to; Bóg tak chciał powie dr misjonarz.

 • calmy

  Oceniono 2 razy 2

  Agnieszka Graff ma rację. To zwykłe zawłaszczenie języka przy obojętności ogółu. Tutaj to zostało już przed trzema laty pięknie opisane: pytania.wordpress.com/2011/09/25/jak-sie-to-robi-ciaza/

 • iremus

  Oceniono 4 razy -2

  Graff: Fundamentaliści są w Polsce bardziej wpływowi, niż nam się wydaje. Mają bezpośredni telefon do Boga, a my to cywilizacja śmierci.....
  _____________________________________________________________
  Kto by pomyślał, że upakują ich nawet w tak poczytnym wydawnictwie jak "Gazeta Wyborcza" Adama Michnika & ferajna ?

 • iremus

  Oceniono 5 razy 5

  .....Gigantyczną bazylikę w Licheniu wiejski proboszcz wybudował z datków. O połowę mniejsza Świątynia Opatrzności Bożej, budowana przez majętną archidiecezję warszawską, kosztowała do tej pory 190 mln zł, z czego 70 mln zł wyłożyli podatnicy......Po tym jak rząd reprezentowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał 6 mln zł dotacji warszawskiej archidiecezji, która buduje Świątynię Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie, do prokuratury trafiły aż trzy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.....biznes.newsweek.pl/swiatynia-opatrznosci-bozej-kozty-budowy-finansowanie-newsweek-pl,artykuly,280868,1.html

  ....Bogdan Zdrojewski ocenił, że jego start w wyborach do Parlamentu Europejskiego byłby wymarzonym odejściem z resortu kultury, gdyby nie stało się to tak nagle. I obiecuje, że jeśli wyborcy tak zdecydują, zamieni ministerstwo na Brukselę..... www.tvn24.pl/wroclaw,44/europarlament-to-marzenie-zdrojewskiego-gdyby-nie-ta-naglosc,407713.html
  Dewot zrobił swoje - dewot może zarabiać swoje w Brukseli. Tak premier tysiąclecia nagradza najlepszych swoich urzędników.
  (Wcześniej ambasador w Hiszpanii, wiceprezes Taurona z wynagrodzeniem 120tys/mies.)

  A co na to polski motłoch katolicki:
  ......Bogdan Zdrojewski zdobył aż 160 tysięcy głosów i z jednym z najlepszych wyników w kraju został europosłem. Czym w Brukseli może zajmować się minister kultury i dziedzictwa narodowego?..... Czytaj więcej: www.gazetawroclawska.pl/artykul/3451065,zdrojewski-w-brukseli-zamieni-fotel-ministra-na-stanowisko-wiceprzewodniczacego-europarlamentu,id,t.html?cookie=1

 • iremus

  Oceniono 7 razy 7

  Fundamentaliści istnieją od lat a w 1989r jedynie się ujawnili. Obecnie sprawują już pełnię wladzy. IPN jest czymś na podobieństwo dawnego Departamentu IV MSW. Kontrolę nad nim poprzez opus deisprawuje episkopat. To oni decydują o obsadzie wszystkich istotnych stanowisk w III RP.

 • rudi_0

  Oceniono 9 razy 9

  Indoktrynacja w szkolach zamiast fizyki , chemii I biologii.
  Pielgrzymki piesze mezczyzn I kobiet.
  Klechy w radiu I telewizji.
  700 pomnikow tego lajdaka z Wadowic.
  Ustawa antyskrobankowa ( obowiazuje do 18:00 godziny kazdego dnia ).
  Komisja Majatkowa kierowana przez bylego SB-ka.
  KK najwiekszym obszarnikiem w Bulandzie.
  Egzorcyzmy.
  Zakony kontemplacyjne.
  Bezkarnosc osobnikow pokroju siostry Bernadetty.
  Zniesienie ks-a dla mordercow bo tak sobie rzyczyl ten ch...j z Wadowic.
  Misjonarze od zabraniania kondonow w Afryce.
  11 000 kosciolow.
  Dziesiatki tysiecy kaplic , "golgot" , drog krzyzowych...

  A gdzie te cuda ?
  Jest tylko jeden : ten mianowicie ze tylko 3 000 000 mlodych spier...z tego szamba jakim jest III RP watykanska...

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 15 razy -13

  Akurat ty Agnisiu nalezysz do "Cywilizacji smierci" z racji pochodzenia i przynaleznosci dziadkow do morderczej Bezpieki stalinowskiej. Komentuj popie...ncow religijnych z Izraela. Tam tez ich nie brakuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX