Kamiński: Tusk wiedział o akcji z Kwaśniewskimi. Chwalił za nią. Jest stenogram

- Funkcjonariusze CBA dostali pochwałę od Tuska, który zwiększył budżet operacyjny biura o 6 mln zł w uznaniu rozmachu działań operacyjnych biura - powiedział były szef CBA Mariusz Kamiński w TVN 24. Kamiński odnosił się swojego wczorajszego niejawnego wystąpienia w Sejmie, podczas którego miał zdradzić szczegóły operacyjne śledztwa dot. Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich.
Kamiński doprecyzował, że pochwały ze strony premiera Donalda Tuska pod adresem CBA padły po akcji ws. Kwaśniewskich. - Premier wypowiedział je na posiedzeniu kolegium ds. służb specjalnych na przełomie sierpnia i września 2009 r, które było stenografowane. Tusk jako premier i mój przełożony wiedział o tej operacji, a zatwierdził ją prokurator generalny Andrzej Czuma - ogłosił Kamiński w programie "Jeden na jeden" w TVN 24.

Niejawne wystąpienie w Sejmie

Wczoraj w Sejmie doszło do niejawnego wystąpienia Mariusza Kamińskiego, po którym posłowie zdecydowali o nieuchylaniu mu immunitetu. Wnioskowała o to Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, która chciała postawić Kamińskiemu zarzut przekroczenia uprawnień podczas czynności operacyjnych CBA w czasach, kiedy nim kierował.

Kamiński mówił, że chodzi o akcję dotyczącą zakupu willi w Kazimierzu Dolnym, w posiadanie której wcześniej mieli nielegalnie wejść Jolanta i Aleksander Kwaśniewscy. Były szef CBA twierdzi, że ma dowody obciążające Kwaśniewskich w tej sprawie.

Obecny szef biura, Paweł Wojtunik, powołując się na ustawę o CBA, uważa, że Kamiński nie powinien występować w Sejmie bez jego zezwolenia.

- Paweł Wojtunik mówi bzdury, pokazał swój rzeczywisty stosunek do działań służb ws. zwalczania korupcji na szczytach władzy - powiedział Kamiński. - Pani marszałek Kopacz dysponowała ekspertyzami prawnymi po piśmie Wojtunika, które potwierdzały, że mam prawo wystąpić przed Sejmem. Kopacz zezwoliła na moje wystąpienie - dodał.

"Chciałbym, by opinia społeczna poznała moje oświadczenie"

- Nie musiałem mieć zgody CBA, bo osoba, która jest oskarżana przez wymiar sprawiedliwości, przedstawiająca swoje stanowisko, nie musi mieć pozwolenia. Można mówić o elementarnym błędzie i niekompetencji Wojtunika - oświadczył Kamiński.

Kamiński powiedział też, że po jego odwołaniu został zarządzony audyt po śledztwie ws. podejrzeń pod adresem Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich. - Audyt nie wykazał żadnych uchybień, a mimo to Wojtunik nakazał sporządzenie doniesienia na mnie - mówił były szef CBA.

Kamiński oznajmił, że chciałby, aby treść jego wczorajszego oświadczenia w Sejmie mogła zostać poznana przez opinię publiczną. - W tej sprawie będę się kierował przede wszystkim przepisami prawa, ale i dobrem społecznym. Nie można tolerować paraliżu organów ścigania, nie można tolerować szykan pod adresem funkcjonariuszy CBA ścigających korupcję na szczytach władzy - mówił.Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (251)
Kamiński: Tusk wiedział o akcji z Kwaśniewskimi. Chwalił za nią. Jest stenogram
Zaloguj się
 • dzikimietek

  0

  kaminski ziobro i kaczynski czyli atos portos i aramis polskiej polityki....hofman jako d'artagnan

 • skazuk

  0

  Ten gostek jedt tak samo wiarygodny jak jego prezes.Wystarczy porównać daty

 • zzwirek-11-miecio

  Oceniono 1 raz 1

  Czy teraz wie "ciemny lud" - jak onegdaj powiedział Kurski - po co jest IMMUNITET ? Po to by chronił hipokrytów,kłamców, oszustów i ludzi bez czci i honoru.A taki jest niestety jest cały sejm-- tam nie idą ludzie co mają na celu dobro kraju -- ta się idzie po KASIORĘ ......takie kaczory, kurskie ,brudzińskie,gowiny i podobnego pokroju (p)osły nie tyko rozkładają Polskę od środka, ale wystawiają nas na pośmiewisko Europy.Plują na komunę,a to dzięki niej mają wykształcenia -niech oddadzą swoje tytuły- rozprzedali to co moje pokolenie zbudowało.Teraz wszystko się wali,a (p)osły deliberują o kamińskim,majątku kwacha i innych duperelach zamiast zająć się podatkami,ZUS-em,gospodarką i ucieczką wykształconej młodzieży na zachód.I nie będzie mi tu kaczor pieprzył,że "czarne jest czarne , a białe jest białe"..........ten człowiek jak się dorwie do władzy to zrobi tu nie tylko państwo policyne,klecholand i doprowadzi do ruiny gospodarczej.Ten człowiek z oberpolicjantem Kamińskim będą tylko budować więzienia i wsadzać tam przeciwników...........bo niestety nasz lud jest ciemny i zapomniał jak kaczory rządziły

 • mila12.1

  Oceniono 1 raz 1

  Niech ten bohater sam zrzeknie się immunitetu i w sądzie przedstawi swoje rewelacje, które wstrząsną i sparaliżują Polaków, przynosząc mu wieczną sławę

 • rosslyn12

  0

  Dlaczego Joanna Kwasniewska spalila swoje pamietniki? ("Kiedy chciano wiedziec co sie u nas dzialo, z kim sie spotykalismy - spalilam wszystkie rzeczy!" (7:37min dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/kwasniewska-o-zyciu-pierwszej-damy-musialam-zrezygnowac-z-siebie,44428.html )

 • ml2403

  Oceniono 2 razy 2

  Kamiński. Jakoś ci nie wierzę, masz taką gębę, że trudno uwierzyć w cokolwiek co mówisz.

 • prof_uj

  0

  Posiedzenie Sejmu było niejawne tylko dla tego, ze już nikt, ale to nikt, nie przejmuje się "życiem dworskim" tej bandy, której NIE MA JAK nie wybrać w wyborach do Sejmu. I tylko "niejawność" mogła przyciągnąć minimum uwagi.
  Pytanie retoryczne: jak można mieć zaufanie do polityków niby lepszej OPOZYCJI, że dotrzymają słowa wyborczego, jeśli po ustawowej niejawności obrad Sejmu zaraz lecą do mediów z newsem? Sraczka polityczna, czy co?

 • sylwekc

  0

  To jasne, że Kwasniewski powinien siedzieć w więzieniu. Tylko, że to ruszyłoby lawinę, a Polska miałaby szansę stać się Państwem prawa. Oczywiście nie jest to na rękę wszystkim rządzącym w tym obecnie w szczególności PO... I taka jest prawa, bo czy slyszeliście o kims znacznym kogo posadzili? A za kradzież batonika za 2 zł potrafią...

 • jala57

  Oceniono 1 raz 1

  Oni sa tak wszyscy zblatowani, ze juz nie wiedza kto na kogo jakie ma haki. Nic dziwnego, ze nie wytrzymuja cisnienia i czsami wyskakuja na ulice postrzelac do ludzi, jak Rau niedawno.
  Trzeba tak jak w starym dowcipie...'' jak zrobic salatke z burakow? Wrzucic granat do BMW''.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX