Tajna rozprawa, specjalnie zabezpieczona sala. Rusza proces Białorusina oskarżonego o szpiegostwo

08.06.2014 15:36
Ćwiczenia ABW

Ćwiczenia ABW (Fot. ABW)

16 czerwca w Sądzie Okręgowym w Warszawie ma ruszyć proces obywatela Białorusi oskarżonego o szpiegostwo. Aliaksandrowi L. grozi do 10 lat więzienia. Proces będzie się odbywał niejawnie, w specjalnie zabezpieczonej sali sądu okręgowego.
Szczegóły tej tajnej sprawy są nieznane. Wiadomo tylko, że akt oskarżenia skierowany przez Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie wpłynął do sądu w lutym tego roku. Zarzuty sformułowano na podstawie art. 130 par. 1 Kodeksu karnego, który stanowi: "Kto bierze udział w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

Inny zarzut dotyczy art. 270 Kk, który głosi: "Kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

Podwójny agent Łukaszenki

Wiosną tego roku polskie media pisały o zatrzymaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Służbę Wywiadu Wojskowego dwóch białoruskich szpiegów. Jeden z nich miał zostać dopiero co aresztowany. Wobec innego - zatrzymanego już wcześniej - wpłynął akt oskarżenia.

Według Dziennika.pl chodzi o 41-latka, który od ponad dwóch lat ma znajdować się w polskim areszcie. Miał on przez kilka lat współpracować z oficerami zlikwidowanych Wojskowych Służb Informacyjnych, którzy uważali go za swe źródło w białoruskich służbach i mieli płacić mu za informacje. Zdaniem Dziennika.pl dopiero po likwidacji WSI miało się okazać, że przekazując informacje, wykonywał on rozkazy Mińska, dezinformując polskie służby. Według "Gazety Wyborczej" obaj zatrzymani mieli rozpracowywać obiekty polskiej armii.

Posiedzenie speckomisji w siedzibie SWW

W marcu tego roku sejmowa speckomisja została poinformowana o sprawie na nietypowym posiedzeniu, które zamiast w Sejmie odbyło się w siedzibie SWW. Jak mówili posłowie, zatrzymania dotyczyły dwóch odrębnych spraw.

Stanisław Wziątek (SLD) potwierdził, że w obu przypadkach chodzi o obywateli Białorusi. Poseł dodał, że z informacji przekazanych komisji przez przedstawicieli służb wynika, że zatrzymane osoby działały na szkodę państwa. - Jedna z tych osób używała różnego rodzaju metod do przekazywania informacji dotyczących newralgicznych elementów funkcjonowania systemu państwa i obrony narodowej - powiedział. Dodał, że druga z tych osób miała dążyć do "destabilizacji państwa".

Czym interesuje się w Polsce białoruska bezpieka?

Według dorocznego raportu ABW, w 2013 r. prowadziła ona jedno postępowanie o szpiegostwo przeciw Polsce (nie ujawniono wobec kogo). Raport stwierdzał, że ABW "pogłębiła wiedzę" o metodach działania służb specjalnych Białorusi, dla których "kierunek polski pozostaje jednym z priorytetów działalności".

Białoruskie służby są ukierunkowane na "poszukiwanie rynków zbytu na towary białoruskie, firm gotowych inwestować w ich kraju, a także możliwości uzyskiwania środków z programów pomocowych UE". Ponadto interesują się one polskim sektorem zbrojeniowym, wojskiem i systemami bezpieczeństwa wewnętrznego.

Rosyjski szpieg w Polsce

W lutym 2009 r. kontrwywiad ABW zatrzymał podejrzanego o szpiegostwo obywatela Rosji Tadeusza Juchniewicza. W grudniu 2010 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, po tajnym procesie, skazał go na trzy lata więzienia. W uzasadnieniu sędzia Igor Tuleya ujawnił, że Juchniewicz od 2003 r. przesyłał do centrali GRU - i odbierał z niej - zaszyfrowane wiadomości. W 2011 r. Juchniewicz został zwolniony z reszty kary i wydalony z Polski.

We wrześniu 2009 r. Sąd Okręgowy w Warszawie, po tajnym procesie, skazał na pięć lat i sześć miesięcy więzienia obywatela Białorusi Siergieja Monicza. Sąd uznał, że za pieniądze chciał on zdobyć tajne informacje o polskim MSZ. Monicza zatrzymano w 2006 r. na Litwie na wniosek Polski, która zażądała jego ekstradycji, na co zgodził się litewski sąd. Monicz twierdził, że padł ofiarą prowokacji polskich służb.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (27)
Tajna rozprawa, specjalnie zabezpieczona sala. Rusza proces Białorusina oskarżonego o szpiegostwo
Zaloguj się
 • chi_neng1

  0

  To sie bedzie dzialo...
  A szkoda, ze nie jawnie.

 • rakcancer

  Oceniono 2 razy 0

  ruska ambasada pracuje!

 • supertlumacz

  Oceniono 3 razy -3

  Po co te środki ostrożności i utajnienia?

  Białoruś jest zbyt małym krajem aby prowadzić samodzielny wywiad, korzysta z pomocy wywiadu Federacji Rosyjskiej. Obywatele B. mogą wykonywać zlecenia na rzecz FR, tak jak Kanadyjczycy na rzecz USA.

  wszystko wskazuje na to że tajności służą ukryciu zorganizowanej polityki władz polskich wykorzystywania białoruskich szaraków (szantażem, przekupstwem) do działań dywersyjnych na terenie Federacji Rosyjskiej. lub Białorusi takich jak wysadzenie stacji metra w Mińsku.

  Na portalach rosyjskich też nic na ten temat nie będzie ze zrozumiałych względów. Może na polonijnych?
  thepolishreview.co.uk/

 • aep

  Oceniono 8 razy 4

  "Czym interesuje się w Polsce białoruska bezpieka"
  Bezpieka?! Mój dobry redaktorze, bezpieka to policja polityczna, w ten gość to agent wywiadu.

 • bulwnadzieji

  Oceniono 21 razy 3

  A szpiedzy niemieccy i amerykańscy ? A, ci są niepotrzebni - wszystkich potrzebnych informacji udziela Niemcom i USA polski samorząd !

 • c.t.k

  Oceniono 24 razy 12

  A co ze szpiegami Watykanu?.W każdej szkole,w każdym szpitalu,w policji,w wojsku,w służbach specjalnych?

 • stary.gniewny

  Oceniono 7 razy -3

  "za pieniądze chciał on zdobyć tajne informacje o polskim MSZ"

  A oni co? O twitterze nie słyszeli?

 • bzdet_2_z

  Oceniono 9 razy -3

  czekam aż ABW i AW przetrzepią to forum i popędzą paru agentów Łukaszenki i Putina, przynajmniej rezydentów, a i za granicą może też...

 • reporter34

  Oceniono 7 razy -3

  Tu jest nawet jego zdjęcie
  www.e-reporter.pl/index.php/component/k2/item/500-podw%C3%B3jny-szpieg-czy-oszust

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje