"New York Times" o ministrze Sikorskim: Jeden z najwybitniejszych talentów politycznych w Europie

Okazuje się, że nie tylko premier Donald Tusk uważa, że jego kompan z rządowych ław, odpowiedzialny za naszą politykę zagraniczną Radosław Sikorski, powinien kierować nie tylko polską, ale i całą europejską dyplomacją. Wsparcie tej idei przyszło zza oceanu. Wpływowy amerykański dziennik "New York Times" zamieścił artykuł, w którym przekonuje, że to właśnie Sikorski powinien zastąpić na stanowisku Catherine Ashton, ustępującą z końcem tego roku ze swego stanowiska.
Gdy pod koniec maja szef polskiego rządu wspomniał o możliwej kandydaturze Sikorskiego na to ważne europejskie stanowisko - część politycznego środowiska i komentatorów odebrała tę deklarację z przymrużeniem oka, nie dając obecnemu szefowi polskiego MSZ żadnych szans. - Polska uzyskała tak poważny wpływ na politykę zagraniczną UE, że wysoki przedstawiciel unijnej dyplomacji też jest w zasięgu naszych zainteresowań - mówił wtedy Tusk w kontekście Sikorskiego.

Okazuje się, że słowa premiera znalazły stronników tak w Europie, jak i za oceanem. Amerykański "New York Times" piórem niemieckiego publicysty Clemensa Wergina (związanego m.in. z "Die Welt") nie tylko popiera, ale także namawia do tego, aby to właśnie Radosław Sikorski zastąpił na tym stanowisku Catherine Ashton.

Sikorski to iskierka nadziei

Co więcej, w dzienniku nie szczędzono słów wychwalających naszego szefa dyplomacji. - To jeden z najwybitniejszych talentów politycznych w Europie - pisze Wergin w "NYT". - To typ, który wymusza zmianę naszego myślenia o europejskich liderach politycznych - twierdzi. - Dla wszystkich zawiedzionych przeciętnymi politykami znajdującymi się na szczytach europejskiej władzy to iskierka nadziei - ocenia publicysta.

Tak ciepłych słów nie ma dla obecnych możnych i władnych w UE. O Catherine Ashton, którą to właśnie zastąpić miałby Sikorski, niemiecki dziennikarz napisał: - Gdy została wybrana na stanowisko w 2009 roku, nie miała żadnego doświadczenia dotyczącego polityki zagranicznej, ale była Brytyjką, członkinią Partii Pracy i kobietą - stwierdza Wergin.

Publicysta - przekonując zaś do kandydatury Polaka - przypomina jego polityczną biografię. - Inspirująca intelektualnie postać, której barwna biografia została ukształtowana przez tragiczną polską historię - zaznacza.

Stanowisko, do którego "przymierzany" jest minister Sikorski, potocznie określane jako minister UE ds. polityki zagranicznej, to oficjalnie wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa. Jest to nowy urząd utworzony na mocy traktatu lizbońskiego. Jako pierwsza stanowisko to od 2009 roku piastuje, wspominana już wcześniej, Brytyjka Catherine Ashton.Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (239)
"New York Times" o ministrze Sikorskim: Jeden z najwybitniejszych talentów politycznych w Europie
Zaloguj się
 • 18261826www

  Oceniono 2 razy 2

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Sikorski jest naprawde utalentowany.Za Ukraine oddalby zycie,a spawy Polakow na Litwie go nie interesuja.

 • kangur_01

  Oceniono 2 razy 2

  wedlug NYT "Wybitny Polityk" to pacholek pana szlachcica

 • gardze_presstytutkami

  Oceniono 2 razy 2

  Lubawiczery nie zbudują nowej Chazarii na Ukrainie — major GRU

  Junta kijowska wysłała na płd. wschód Ukrainy wojska z zach. Ukrainy i desantową brygadę z Dniepropietrowska, ale nie ufała, że będą strzelać do swoich. W tylnej formacji Kolomojski umieścił więc bandytów Prawego Sektora Jarosza — członka chabadu, i własne wojska szturmowe, najęte jak Prawy Sektor za spore pieniądze. Oczywiście, kosztów nie poniósł Kolomojski, tylko podporządkowany jemu rząd Jaceniuka, walcząc z narodem za pieniądze tegoż narodu. Zdrada jest w duchu chabadu, który tłumi ekspresję obywateli Ukrainy pragnących wolności — od junty, od dyktatu oligarchów chabadu, od oszołomów Majdanu bezkarnie dla pieniędzy mordujących starców i młodzież, kobiety i dzieci. To krwiożerstwo upadłych nie-ludzi, podgrzewane nienawistną propagandą chabadu, doprowadziło do strasznej tragedii w Odessie 2-go maja.

  Ponad setkę osób spalono żywcem i zastrzelono w Domu Związków Zawodowych. Bandyci z zimną krwią wylewali napalm na głowy ofiar i podpalali je, żeby następnie sfilmować pędzące korytarzami żywe pochodnie — epilog faszyzmu Kolomojskiego, po którym Ukraina stała się inna. Od tej chwili ci, którzy podzielili radość oprawców ze spalonych ludzie, nie mogą być obywatelami wolnego kraju, lecz stali się niewolnikami chabadu.

  Raport: próba krwawego puczu na Ukrainie 2014 !!! QUENELLE !!!

  The Vineyard of the Saker: June 3rd combat SITREP update by "Juan"
  During a protest near Lviv in west Ukraine by women demanding the return of their conscripted sons and husbands the women were beaten by Tyagnibok's Svoboda Party operatives. Two women are in hospital.
  Artillery fire commenced against the town of Severodonetsk 04:20 local time.
  Slavyansk and Kramatorsk heavy fighting resumed dawn today. 3 enemy BTR's destroyed before dawn 03 June 2014 Kramatorsk area. Casualties unknown.
  Lugansk fighting and artillery bombardments started dawn in outskirts. One flats building hit by artillery and on fire. Casualties unknown.
  27 children including some milk babies were successfully evacuated from Kromatorsk after dark 01 June. Destination unknown.
  Intense fighting around Kramotorsk Aerodrome from dawn today. The distinctive sound of a German MG3 was clearly heard. This weapon is known to be in Nats armories in small numbers and some rechambered for Russian 7.62 x 54 round from NATO 7.62 x 51 round. High cyclic rate of fire.
  Ukraine Army is blocking all traffic in and out of Donetsk City and Slavyansk. No medical supplies are allowed in to either area. The prohibition of evacuating children from both cities is still in effect by Junta. Sick and severely wounded evacuation is prohibited.
  Reports of very heavy fighting suburbs of Slavyansk 08:10 local time. Reports of tank cannon fire in the area of fighting are unconfirmed. Tank cannon have a distinctive sound different from artillery of the same caliber.
  09:29 local time column of tanks and BTR's have fought their way in to Slavyansk with right sector infantry. Very intense fighting extant in actual city.

  Kiev regime bombs civilians in eastern Ukraine
  According to various sources, the air strikes left 8 civilians dead.

  It wasn’t until the images were broadcast - only on Russian TV channels - that the Kiev regime admitted having bombed eastern Ukraine in what is clearly a punitive military operation against regions whose populations are now demanding the federalization of the country.

  The OSCE mission in Ukraine

 • 1ewkas

  Oceniono 4 razy 2

  Kto jest autorem tego artykułu w NYT ? Pytam, bo pani Applebaum dla nich pisuje...

 • morgan_603

  Oceniono 6 razy 6

  No tak: naród (rzekomo) wybrany wychwala pod niebiosa swojego wiernego pachołka. But who is buying it? Trzeba być tęgim niedorozwojem.

 • jarekdonek

  Oceniono 7 razy 5

  Od lat Sikorski ma plecy w ... . USA. gdy wyrzucili z Oxfordu, to natychmiast przyjęli z powrotem. Firma Applebaum działa skutecznie. Stad ta reklama. Ni i z powodu wiernej słuzby interesom amerykańskim

 • blue911

  Oceniono 1 raz 1

  Zachod wie,ze Polacy lubia tragedie I przelew krwi, bo to takie romantyczne I wzniosle wiec organizuje nam powtorke z Powstania Warszawskiego. Tylko,ze na o wiele wieksza skale. Trup bedzie sial sie gesto,a oni beda sie nam przygladac - na internecie. I slac pozdrowienia I wyrazy wsparcia mailami. Tak,jak to juz bywalo w historii.

 • kazik2500

  Oceniono 3 razy 1

  I tak to robi sie reklame miernemu politykowi. No a skoro o "wojcie" tak mowia ... to wojt jest dobry i wies, Polska znaczy sie, powinna byc z niego dumna.

 • mirekk55

  Oceniono 5 razy 5

  Facet który zaprasza obce firmy by inwestowały w Polsce bo w Polsce jest tania siła robocza i mało płacą -to jest patriota - to jest kawał gnoja i karierowicza - że Polskę ma w dupie liczy się kasa,kasa jeszcze raz kasa jak mu to w paja jego żona z pod gwiazdy Dawida.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX