Rulewski: Rozumiem gwizdy na pogrzebie gen. Jaruzelskiego. Nie przysługiwały mu honory dla głowy państwa

- Organizatorzy uroczystości pogrzebowych powinni policzyć racje tych, którzy z rąk generała Wojciecha Jaruzelskiego doświadczali katuszy i śmierci. Generałowi nie przysługiwały honory dla głowy państwa i wybitnego Polaka. Rozumiem tych, którzy gwizdali na jego pogrzebie - powiedział w ?Kontrwywiadzie? RMF FM były opozycjonista, dziś senator PO, Jan Rulewski.
"Generał. Wojciech Jaruzelski w rozmowie z Janem Osieckim". Przeczytaj książkę >>

- Jak się panu podoba ta wolność, która z honorami kładzie do grobu generała Jaruzelskiego? - zapytał senatora PO prowadzący audycję Konrad Piasecki. - [To - red.] chyba jakieś nieporozumienie. Pomieszano funkcję pogrzebu wojskowego i pogrzebu polityka. Generał Jaruzelski od wielu, wielu lat, czyli co najmniej od 1980 roku, był wyłącznie politykiem. Zatem nie przysługiwały mu, z punktu widzenia jego osiągnięć, żadne honory głowy państwa, czy też wybitnego Polaka - powiedział Rulewski.

Jak dodał, nie podobało mu się miejsce pochówku generała, czyli warszawskie Powązki. I przyznał, że rozumie gwizdy na jego pogrzebie. - Nie jest tak, że to są gwizdy, które urągają powadze pogrzebu i powadze śmierci? - dopytywał Piasecki. - Ktoś sprowokował do tych wydarzeń. Ludzie - powtarzam - mają prawo do godności. Oczywiście generał Jaruzelski ma prawo do godnego pochówku. Ale ci, co to organizują, muszą liczyć racje tych, co z rąk generała Jaruzelskiego doznawali różnego rodzaju katuszy - aż do śmierci włącznie - powiedział Rulewski.

"Nie ma PO, jeśli jest tylko Tusk"

Pytany, dlaczego jego zdaniem twórcy stanu wojennego umierają dzisiaj na szpitalnych łóżkach, a nie w więziennych celach, senator stwierdził: - Nie stawiają się na wezwania sądu, a bywają na wczasach czy jakichś konwentach wyborczych...

Rulewski dodał, że fakt, iż nie osądzono osób takich jak Jaruzelski to efekt "kontraktu okrągłego stołu". - Takich kontraktów nie podnosi się do roli bohaterstwa - powiedział. - Kontrakt okrągłego stołu należało po pewnym czasie aktualizować, sięgnąć do właściwej oceny komunistycznych rządów - dodał.

Polityk odniósł się w rozmowie z Piaseckim także do sytuacji w Platformie. - Widzę oznaki bonapartyzmu w PO - stwierdził. Pytany, czy jest możliwe istnienie PO bez Tuska, odparł: - Nie ma PO, jeśli jest tylko Tusk. Widzę dużo osób, które mogłyby Tuska zastąpić.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Więcej o:
Komentarze (229)
Rulewski: Rozumiem gwizdy na pogrzebie gen. Jaruzelskiego. Nie przysługiwały mu honory dla głowy państwa
Zaloguj się
 • kaszynap985

  0

  Jak pamiętam to były jakieś niejasności co do działacza Rulewskiego, chyba wśród solidarnościowców nie miał najlepszej opinii - tak mi się coś przypomina.

 • stachkaz47

  Oceniono 2 razy 2

  Dzięki temu że dostał parę pał ,do dzisiaj bryluje na salonach i
  żyje jak pączek w masle, ludzka pokraka i kreatura.
  Co ci BOJOWNICY o PRAWA ROBOTNIKÓW zrobili z tego KRAJU.
  Dziś sramy ze strachu w pory i jako chyba jedyny kraj na świecie
  prosimy o obecność obcych wojsk w swoim kraju.
  To NOWY post - solidaruchowy rodzaj WOLNOŚCI.
  Wasalska WOLNOŚĆ.

 • pogodny100

  Oceniono 2 razy 0

  Co ku... zabolalo?

 • pogodny100

  Oceniono 3 razy 1

  Zeby rozumiec trzeba miec rozum, a na twoj grob ci gwizdacze beda srali. bedzie ci cholernie pachnialo.

 • kotecka1

  Oceniono 8 razy 4

  Ten facet pewnie nigdy nie zapomni pały, którą oberwał i do końca życia będzie plótł bzdury. Pokazywali to w tv jak wariował i darł się odgrażając, że go popamiętają. Widocznie doznał po nauczce takiego szoku, że do tej pory pamięta tą edukację i przywrócenie prawa. Mściwość przesłoniła mu rozum.

 • hurdy-gurdy-x

  Oceniono 5 razy -3

  Piękne to forum gazety wyborczej, gratuluję a. michnikowi wychowania takich inteligentnych polaków, 25 lat ciężkiej pracy i mulenia umysłów, relatywizowania zbrodni i tępienia patriotów

 • poljack

  Oceniono 3 razy 1

  Kim był Wałęsa ? Kim jest Wałęsa ?Czy należy mu się pogrzeb z honorami czy z gwizdami ?

 • errata_net2

  Oceniono 6 razy 2

  Zastrzegam - nie jestem chwalcą Jaruzelskiego, nie uznaję go za bohatera, nie szanuję jego wielce enigmatycznych "zasług" dla Polski itp. Niestety, panie Rulewski, czy nam się to podoba czy nie, Jaruzelski był prezydentem już po zmianie ustroju, więc należał mu się pogrzeb tzw. "państwowy". Miejsce też raczej właściwe, bo w bliskium sąsiedztwie innych "zasłużonych komunistów". Powązki to nie Wawel, a przecież i tam... ech, wszyscy wiedzą, co mam na myśli... Na miejscu rodziny, której przecież nieobce były opinie o zmarłym i rocznicowe grudniowe demonstracje pod domem, życzyłbym sobie prywatnego pochówku, bez oficjeli i całego sztafażu. Cóż, zwyciężyła ambicja przed rozsądkiem, ale mimo to nie mogę zaakceptowć w żadnej mierze tego, co wydarzyło się podczas pogrzebu.
  Ja skandal nazywam skandalem i nie uznaję w tej kwestii żadnego relatywizmu.

 • 1pirat2

  Oceniono 5 razy 3

  Rulewski rozumie gwizdy na pogrzebie Jaruzelskiego, gorzej będzie jak ludzie nie tylko zrozumieją, ale i sami wygwizdają jego pogrzeb, jemu to już będzie obojętne, a rodzinie będzie tak samo wesoło jak żonie ,córce i wnukowi Generała.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX