PiS pisze do RPO z prośbą o interwencję. "Nagonka na sygnatariuszy Deklaracji Wiary"

- Nietolerancja na tle religijnym wobec sygnatariuszy Deklaracji Wiary przybiera nie tylko formę nagonki i publicznego linczu, ale także wiąże się z wywieraniem presji powiązanej z domyślnymi groźbami wyciągania wobec nich konsekwencji - mówi szef parlamentarnego zespołu ds. obrony demokratycznego państwa prawa Krzysztof Szczerski (PiS).
Do lekarzy: Wasze życie, wasze decyzje, wasza wolność. Ale życie innych ludzi to już ich decyzje i ich wolność. Nie wasza. Bogami nie jesteście [BLOG] >>>

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zwrócili się do rzecznika praw obywatelskich prof. Ireny Lipowicz "o pilną interwencję i zajęcie stanowiska wobec gwałtownie narastającej fali nietolerancji na tle religijnym", jakiej, ich zdaniem, ofiarą w ostatnim czasie padają katolicy będący sygnatariuszami tzw. Deklaracji Wiary pracowników służby zdrowia. List do RPO wysłał w imieniu parlamentarnego zespołu ds. obrony demokratycznego państwa prawa, jego szef Krzysztof Szczerski (PiS).

"Zdumieni i zatrwożeni"

Poseł Szczerski wyraża "zdumienie i zatrwożenie", że nietolerancja na tle religijnym "przybiera nie tylko formę nagonki i publicznego linczu, ale także wiąże się z wywieraniem presji powiązanej z domyślnymi groźbami wyciągania konsekwencji wobec sygnatariuszy Deklaracji". Informuje, że groźby te padają także z ust przedstawicieli władz publicznych i dotyczą np. sugestii zrywania kontraktów z NFZ czy pozbawiania sygnatariuszy pracy.

Parlamentarzysta zaznacza, że działania skierowane przeciwko sygnatariuszom deklaracji naruszają ich prawa obywatelskie oraz są sprzeczne z art. 53 Konstytucji RP, który zapewnia każdemu wolność sumienia i religii. Deklaracja jest wyrazem wiary katolickiej i mówi, iż ,,nie narzucając nikomu swoich poglądów, przekonań - lekarze katoliccy mają prawo oczekiwać i wymagać szacunku dla swoich poglądów i wolności w wykonywaniu czynności zawodowych zgodnie ze swoim sumieniem" - przypomina Szczerski.

Jak dodaje w liście, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz uznał, iż Deklaracja nie narusza Kodeksu Etyki Lekarskiej a Naczelny Sąd Lekarski stwierdził zgodność z prawem podpisywania przez lekarzy Deklaracji.

"Nagonka dziennikarzy i ministrów"

Zdaniem posła PiS, w tym kontekście szczególnie niepokojący jest fakt, że "w tej niebywałej nagonce uczestniczą przede wszystkim dziennikarze i politycy, w tym ministrowie". Szczerski wylicza, że chodzi m.in. o parlamentarzystów SLD wzywających ministra zdrowia do zrywania kontraktów z sygnatariuszami deklaracji; pełnomocnika rządu ds. równego traktowania Agnieszkę Kozłowska-Rajewicz, która porównała Deklarację do szariatu, czy ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza mówiącego, iż ,,wobec wszystkich, którzy będą stwarzali zagrożenie dla pacjenta, kierując się prawem boskim a nie ludzkim, my będziemy stosowali prawo ludzkie i będziemy w tym zdeterminowani".

Pod Deklaracją Wiary lekarzy katolickich podpisało się już ponad 3 tys. medyków. Akcję zainicjowała i koordynuje dr Wanda Półtawska. Deklaracja w sześciu punktach głosi m.in., że ludzkie ciało i życie, jako dary Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci. W praktyce oznacza to, że jej sygnatariusze odmawiają dokonywania zabiegów in vitro, aborcji i eutanazji, a także przepisywania środków antykoncepcyjnych.

Blogerzy TOKFM.pl o Deklaracji Wiary:

Lista antylekarzy>>>

Chroń mnie Panie przed pobożnymi lekarzami! >>>

Deklaracja Wiary Szamanów>>>Więcej o:
Komentarze (414)
PiS pisze do RPO z prośbą o interwencję. "Nagonka na sygnatariuszy Deklaracji Wiary"
Zaloguj się
 • music0

  0

  Takie debilizmy tylko w naszej Polsce.

 • klan_fan

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo proszę o deklarację, którzy lekarze w Warszawie są wiernymi kościoła Latającego Potwora Spaghetti!
  Od dziś będę się stosował tylko do ich zaleceń.

 • topiramax

  Oceniono 2 razy 2

  Niech PiS jeszcze dopisze do listu do RPO zgodnie z prawdą, że ta " deklaracja wiary" to nagonka na pacjentów i będzie sprawiedliwie.

 • Mal Kro

  Oceniono 2 razy 2

  jestem ciekawa czy, któryś z tych lekarzy który to podpisali w ogóle to czytali?

 • oblomoff

  Oceniono 4 razy -4

  Kolejny seans nienawiści w portalu Agory. Absurdalne interpretacje "Deklaracji" służą za uzasadnienie ordynarnych obelg i pogróżek, miotanych w setkach wpisów. Któryto już raz oglądamy takie przedstawienie?

 • koko938

  Oceniono 3 razy 3

  Ci co walczyli na ulicach o przemiany demokratyczne dzis nie maja pracy wyjezdzaja z kraju za chlebem,A ci co wygladali zza firanek dzis klechy roszcza sobie prawa itworza nowe przepisy wyslugujac sie slugusami a sami znow wygladaja za firanek.Ta banda zechce wejsc do sejmu i ustalac budzet, Czy jest w Polsce partia ktora pogoni to cholote do Watykanu ///

 • dlijah

  Oceniono 4 razy 4

  Religijność co niektórych bywa dość wybiórcza. Jak zakupy w supermarkecie. Msza niedzielna i różne nośne hasła jak idea obrony życia ludzkiego od poczęcia - biorę, szacunek dla bliźniego i praca nad sobą - nudy, odpada. Ale do rzeczy. Sygnatariuszu Deklaracji Wiary bądź konsekwentny w swoich działaniach i w swojej wierze. powiedziałeś A, powiedz B. Złożyłeś podpis na kamiennych tablicach, miej odwagę poinformować o tym swojego pacjenta. Dla mnie taka wiedza (o czyimś światopoglądzie) jest istotna. Chcę wiedzieć czego mam się spodziewać.

 • antekpociecha

  Oceniono 3 razy 3

  Uczciwy normalny człowiek nie musi podpisywać żadnych aktów potwierdzających jego uczciwość.
  A jeśli ktoś takie coś tworzy i podpisuje to jak dla mnie taka osoba ma właśnie jakiś problem w tym temacie.

 • tece92a

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem weterynarzem.Prawo boże kociej wiary zakazuje kastrowania kotów! - Mogę się dopisać do listy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX