Jest ateistą, a jego nazwisko widnieje pod "deklaracją wiary". "Zostałem zmanipulowany"

Wiktor Sułkowski jest lekarzem anestezjologiem. Zwrócił się do nas, bo znalazł swoje nazwisko na publikowanej w mediach liście lekarzy, którzy podpisali tzw. deklarację sumienia. - Nie zgadzam się. Zostałem zmanipulowany - mówi w rozmowie z Gazeta.pl.
Anna Pawłowska, Gazeta.pl: Jak to się stało, że znalazł się pan na liście lekarzy, którzy podpisali tzw. deklarację sumienia?

Wiktor Sułkowski: Zostałem przez przedstawiciela Izby Lekarskiej zaproszony na konferencję "Ból i cierpienie", która była organizowana na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Byłem tam słuchaczem jako lekarz i specjalista leczenia bólu, bo taką poradnię również prowadzę. Podczas konferencji chodziły panie z listą i zbierały podpisy.

Co to była za lista?

- Jak tłumaczyły, chodziło o poprawianie świadomości lekarzy na temat bólu i cierpienia. I dlatego złożyłem podpis. Była mowa o humanizacji medycyny, o poprawie jakości życia, o problemie medykalizacji życia... Proszę sobie wyobrazić: na schodach w auli podchodzi pani i mówi tego rodzaju rzeczy. Kto tego nie podpisze? A okazało się, że jest to tzw. deklaracja wiary.

Na kartce, na której pan się podpisał, nie było żadnych informacji na ten temat?

- Nie. Była to po prostu lista, na której podpisywali się różni ludzie.

Dlaczego sądzi pan, że to właśnie ten podpis stał się przyczyną umieszczenia pana na liście lekarzy popierających deklarację sumienia?

- Nie przypominam sobie żadnej innej sytuacji, w której cokolwiek takiego podpisywałem. Czuję się zmanipulowany. Tak nie może być. Dlatego zależy mi, żeby w mediach pojawiło się moje sprostowanie. Nie jestem katolikiem, wychowałem się w wierze prawosławnej, a obecnie nie mam z religią żadnych związków. Moje poglądy można określić jako ateistyczne i antyklerykalne. Nie zgadzam się z tą deklaracją. Jest całkowicie sprzeczna z moimi przekonaniami. Dlatego nie zgadzam się na publikowanie mojego nazwiska w takim kontekście.

''Medycy podpisali deklarację, że srebrniki nadal brać będą, ale leczyć - nie'' [BLOG] >>>

Czym jest deklaracja sumienia?

- Lekarze podpisywali się pod sześciopunktową "deklaracją wiary lekarzy" - jako wotum wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II, która jest pomysłem Wandy Półtawskiej, lekarza i wieloletniej przyjaciółki Karola Wojtyły, późniejszego papieża. Jak wynika z zapisów deklaracji, na jej podstawie lekarze chcą odmawiać wykonywania aborcji, przepisywania antykoncepcji, a także przeprowadzania zabiegów in vitro. Nie zgadzają się też na udział w zabiegach zmiany płci.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (625)
Jest ateistą, a jego nazwisko widnieje pod "deklaracją wiary". "Zostałem zmanipulowany"
Zaloguj się
 • dezydery_wczorajszy

  0

  Błogosławieni ci, którzy nie uwierzyli, a podpisali.

  ________________
  pl-pl.facebook.com/trybuna.ludu

 • katejot666

  Oceniono 1 raz 1

  Nigdy nie należy podpisywać się na pustej kartce, bo z pewnością zostanie to użyte niezgodnie z naszą wolą.
  Nigdy nie należy podsuwać pustej kartki do podpisu, jeśli mamy czyste intencje. Jeśli ktoś podchodzi do nas z czystą kartką i chce podpisu, należy włączyć w swojej głowie dzwonek alarmowy.
  Bo może się okazać, że poparliśmy ustawę o karaniu śmiercią za brak pobożności lub coś równie szlachetnego.

 • ogionek

  Oceniono 2 razy 2

  Gdybym pracodawcy powiedział, że moje przekonania nie pozwalają mi na pojechanie i naprawienie maszyny, to wyleciał bym na zbity pysk na ulicę. Tyle mam do powiedzenia.

 • Marek Żarski

  Oceniono 1 raz 1

  Eee...to tylko głupi podpis.W imię wiary chrześcijanie torturowali,mordowali,wyrzynali w pień całe narody,więc parę podpisów w tę ,czy tamtą stronę ,to pikuś.

 • Jan Fenzlan

  Oceniono 2 razy -2

  Nie czytają a podpisują, co to za lekarze?Niech zawrą tak umowę z bankiem a są skończeni.

 • hejnalista

  Oceniono 1 raz -1

  Następnym razem podpisze, że całuje prezesa w du..
  A może już podpisał, bo "organizatorzy" dołączyli ten zestaw autografów do kilku innych lizydupskich listów.

 • mttt27

  Oceniono 1 raz 1

  Katolicy to tacy dziwnie ludzie, nie znając hebrajskiego modlą się do żyda . Wierzą, że jest jeden żydowski bóg w trzech osobach (ojciec, syn i duch) a jednego z nich zjadają oraz piją jego krew w libacji zwanej mszą - czyli tzw. kanibalizm watykański.

 • Jerzy Krysiuk

  Oceniono 1 raz -1

  takich kościółkowych lekarzy trzeba wysłac do kruchty i powinni zwrucic kase za ich kształcenie do budrzetu a wtedy niech robia co chcą. To wkońcu z moich podatków kształcili się, to szczyt beszczelności

 • m.malone

  Oceniono 2 razy -2

  Ateista-wierzący...hłehłehłe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje