Wielka Brytania może wystąpić z UE, jeśli Juncker zostanie szefem Komisji Europejskiej

31.05.2014 23:06
30 mln na świadczenia dla dzieci z UE. Najwięcej dla Polaków. Cameron: To nie do zatrzymania

30 mln na świadczenia dla dzieci z UE. Najwięcej dla Polaków. Cameron: To nie do zatrzymania (Fot. REUTERS/ANDREW WINNING)

Brytyjski premier David Cameron ostrzegł, że nie będzie w stanie zagwarantować, że Wielka Brytania pozostanie członkiem Unii Europejskiej, jeśli Jean-Claude Juncker zostanie wybrany na szefa Komisji Europejskiej - informuje "Der Spiegel".
Przewodniczący Komisji Europejskiej jest wybierany przez przywódców UE, ale wybór musi być zatwierdzony przez zgromadzenie, w którym po wyborach przybyło wielu eurosceptyków. Europejska Partia Ludowa, która zdobyła najwięcej mandatów, wybrała na swojego kandydata byłego premiera Luksemburga - Jean-Claude'a Junckera.

Referendum w sprawie wyjścia z Unii

Według "Spiegla", na szczycie UE w Brukseli Cameron miał powiedzieć, że nie jest w stanie zapewnić dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii, jeśli Juncker zostanie szefem Komisji. Większość głosów oddana na Junckera może zdestabilizować rząd Camerona do tego stopnia, że przyspieszy referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. To z kolei najprawdopodobniej doprowadziłoby do tego, że Brytyjczycy głosowaliby za wyjściem z UE.

Cameron uważa Junckera za zwolennika federalizmu, co może przekreślić jego nadzieje na reformę więzi Unia - Wielka Brytania.

Brytyjski premier obiecał renegocjacje warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, a jeśli jego partia wygra wybory w 2015 roku, wstrzymać referendum do końca 2017 roku.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Zobacz także
Komentarze (140)
Zaloguj się
 • zydor6

  Oceniono 256 razy 216

  NIECH WYSTĘPUJĄ!!!!! Ciekawy jestem co się stanie. I wreszcie zobaczymy czy wystąpienie z Unii jest OK czy złe dla kraju. Będzie to widać gołym okiem i Unia albo sie rozleci, albo wzmocni - i o to chodzi, prawda? Ktoś musi być pierwszy - wiec, Brytole goodluck!

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 206 razy 136

  Oczywiscie Cameron może wyprowadzić UK z UE, ale następnego dnia bankierzy z londyńskiego City powieszą go za jaja na bramie Tower.

  I tyle Cameron może...

 • tomwo

  Oceniono 248 razy 118

  i w ten to sposob wzrosnie bezrobocie w Polsce on co najmniej 500 tysiecy polakow, ktorych wyrzuca z Wielkiej Brytani

 • ulanzalasem

  Oceniono 170 razy 80

  Ma rację, a następnym premierem WB powinien zostać bankier zameldowany na Bermudach czy jakiś Imam ?

 • dziadekjam

  Oceniono 82 razy 66

  Czyżby Cameron chciał zostać Gorbaczowem Unii Europejskiej i rozpiździć ją od środka?

 • slowianska_dusza

  Oceniono 231 razy 65

  W sąsiedztwie Unii wojna, sytuacja w Europie najgorsza i najbardziej niebezpieczna od II wojny światowej, a pan Cameron uprawia sobie gierki. Świetny moment sobie wybrał!

 • tp70

  Oceniono 105 razy 55

  Ale Putin rechocze na Kremlu.
  I ma rację Europa nie jest zdolna do wielkich, epokowych czynów, jak np. integracja.
  Stara Europa bez USA jest słabiutka !!!

 • ryszard.ignacy

  Oceniono 60 razy 24

  Poradzimy sobie z tymi separatystami, potraktujemy ich tak jak Ruskich na Ukrainie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje