Czołg kameleon? Polscy naukowcy wymyślili kamuflaż, który sam zmienia barwy obiektu

31.05.2014 16:51
Polski lekki czołg Anders

Polski lekki czołg Anders (Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta)

Polacy jako pierwsi na świecie przygotowują system, który niczym kameleon zmieni kolor obiektów obserwowanych gołym okiem, np. czołgu czy stanowiska dowodzenia. W przyszłości może sprawić, że żołnierski mundur zmieni kolor, przystosowując się do otoczenia.
Obecnie w wojsku najczęściej wykorzystywany jest tzw. kamuflaż pasywny. Polega on na pokryciu obiektu farbą w kilku kolorach. - My chcieliśmy zrobić krok dalej i zrobić urządzenie, dzięki któremu np. kontener przewożony z miejsca na miejsce sam będzie przyjmował barwę otoczenia, szaty roślinnej, w której się znajduje - wyjaśnił prof. Adam Januszko z Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej im. J. Kosackiego we Wrocławiu.

Oczy, mózg i skóra systemu

Zespół profesora przygotował prototyp urządzenia, które zamontowane np. na czołgu, może zmienić jego kolor. Naukowcy nazwali je kameleonem i - jak powiedział Januszko - system zawiera specyficzne elementy: oczy, mózg i skórę. - Jako oko wykorzystano profesjonalną kamerę cyfrową, która nam dostarcza informacji o otoczeniu. Druga część to komputer, pozwalający na określenie dominującej w otoczeniu barwy - wyjaśnił.

Skórę zaś stanowią tzw. okna elektrochromowe. To niewielkie urządzenie, które po przyłożeniu napięcia elektrycznego zmienia barwę. Takimi oknami można pokryć pancerz czołgu, stanowisko dowodzenia czy np. powierzchnię kontenera do oczyszczania wody. Okna mogą być elastyczne, dlatego można dopasować je do elementu, na który są zakładane. Na razie okna są zasilane za pomocą baterii, ale w przyszłości naukowcy chcą uzyskiwać energię niezbędną do jego funkcjonowania za pomocą ogniw fotowoltaicznych, czyli przy użyciu energii słonecznej.

Opracowany i opatentowany przez wrocławskich naukowców system cyfrowego zarządzania barwą pozwala na wychwycenie ze środowiska charakterystycznych barw, które w danym miejscu stanowią ponad 10 proc. barwy danego obszaru. - Barwy ze środowiska przetwarzamy w barwy w języku komputerowym - powiedział prof. Januszko. Dzięki temu czołg pokryty zmieniającymi barwę oknami elektrochromowymi może przemieszczać się niezauważony, z kolei obiektów przenoszonych co jakiś czas w kolejne miejsca nie trzeba co chwilę przemalowywać.

Zmieniający kolor mundur

Naukowcy będą też pracowali nad zmieniającym kolor mundurem, ale wcześniej muszą wytworzyć specjalne włókno, zasilane napięciem. - Z niego będzie można przygotować mundur, pelerynę, namiot. To jednak wymaga opracowania technologii, która jeszcze nie jest stosowana na świecie - podkreślił.

Prof. Januszko wyjaśnił, że obecnie znane na świecie rozwiązania umożliwiające kamuflaż aktywny działają tylko w podczerwieni termalnej. - Dzięki nim przez zmianę temperatury można modyfikować obraz widziany w kamerze podczerwieni. Nie widać w niej wtedy prawdziwego obrazu obiektu wojskowego - zaznaczył. Naukowcy z Wrocławia jako pierwsi na świecie starają się znaleźć rozwiązania zmieniające kolor obiektów obserwowanych gołym okiem.

Są już pierwsi zainteresowani

Na razie system może upodabniać się do środowiska, w którym dominują barwy zielona i żółta. - To kolorystyka, która najlepiej pasuje do Brazylii i krajów azjatyckich. Pracujemy jednak nad tym, aby rozszerzyć paletę barw. W krajach, w których przyroda i krajobraz zmieniają się znacznie intensywniej, np. w Indiach, występuje sześć rodzajów kamuflażu, dopasowanych do środowiska: dżungli, pustyni, terenów skalistych powyżej kilku tysięcy metrów, jest też kamuflaż śnieżny - powiedział prof. Januszko.

Twórcy systemu chcą, aby 1 cm kw. okien elektrochromowych kosztował nie więcej niż 0,1 centa. Na razie ich system cieszy się zainteresowaniem w Brazylii. Wynalazek wyróżniono też złotym medalem na wystawie Internatinal Innovention & Technology Exhibition ITEX 2014 w Kuala Lumpur.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Zobacz także
Komentarze (105)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 348 razy 260

  Ci naukowcy korzystali chyba z doświadczeń polityków zmieniających barwy partyjne w miarę zmiany sytuacji na scenie politycznej. Jako inną nazwę tego systemu zwanego teraz "Kameleon" proponuję nazwę "Czarnecki".

 • lactum

  Oceniono 136 razy 122

  No to chwala naukowcom polskim.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 99 razy 57

  Powinien być jeszcze system "trasformers" ...na przykład czołg jako stado słoni, albo ruchoma wydma, lasek, stodoła i w ogóle wszystko.

 • inwestor_ltd

  Oceniono 113 razy 43

  To czym na co dzień chwalą się w mediach polskie zakłady zbrojeniowe nie jest żadnym "polskim czołgiem", tylko szwedzkim transporterem opancerzonym CV90 z działem większego kalibru na wieżyczce. Działo chyba niemiecki Rheinmetall.

  Polska samodzielnie produkuje doskonałe klęczniki obronne, różańce zaczepne, przeciwlotnicze pomniki Jezusa i gromnice gazowe. ;)

 • 31.februarius

  Oceniono 66 razy 42

  Anders wesprze z lądu "Gawrona"!

 • zbycho52

  Oceniono 45 razy 33

  Znajac realia w Polsce to nie znajda sie pieniadze na wdrozenie tego do produkcji,bedzie tylko jakis prototyp,a pozniej sie cos sprzeda za grosze komus innemu.To jest wlasnie Polska.

 • skipper_kiper

  Oceniono 39 razy 23

  Jesli sie nie myle, to DARPA juz jakis czas temu wpadla na pomysl
  wyswietlania na kadlubie pojazdu obrazu z kamery po przeciwnej stronie,
  zapewniajc mu w ten sposob kamuflaz.

 • proteusz33

  Oceniono 48 razy 6

  Mechanika kwantowa twierdzi ze obserwowany obiekt zmienia swoje właściwości na wskutek jego obserwacji a więc patrząc na coś zmieniamy jego zachowanie
  To tak jak ludzie,gdy zauważą że ich obserwujemy to też zmieniają swoje zachowanie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje