Niemiecki wywiad idzie w ślady NSA. BND będzie monitorować portale społecznościowe

NSA

NSA (Fot. Patrick Semansky (AP Photo/Patrick Semansky, File))

Niemieckie media donoszą o planach wywiadu Bundesnachrichtendienst (BND) stałego monitorowania głównych portali społecznościowych. Informacje pochodzą z poufnych dokumentów wywiadu.
Niemiecki wywiad planuje zdalną kontrolę głównych portali społecznościowych i serwisów internetowych, takich jak Facebook, Twitter i Flickr, obok już funkcjonującego śledzenia bieżącej aktywności internautów. Federalna Służba Wywiadowcza zamierza ponadto nasilić inwigilację elektroniczną wzorem amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i zwiększyć wydatki na sprzęt i specjalistyczne oprogramowanie.

Wielki Brat czuwa i zwiększa aktywność

O planach nasilenia kontrolnej działalności Federalnej Służby Wywiadowczej w sieci doniosły między innymi monachijska gazeta "Süddeutsche Zeitung" i dwóch nadawców publicznych, rozgłośnie radiowo-telewizyjne NDR i WDR, opierając się na poufnych dokumentach wywiadu, do których udało im się dotrzeć.

Projekt ten nosi obliczoną na użytek wewnętrznyn nazwę "analizy przepływu danych w czasie rzeczywistym" i jest częścią tzw. strategicznej inicjatywy technicznej. Jej koszty do roku 2020 ocenia się na ok. 300 mln euro. Suma ta ma zostać zatwierdzona przez Bundestag w najbliższych tygodniach.

Niemiecki wywiad argumentuje tak samo jak NSA

Jeszcze w tym roku BND chce tak zmodernizować wyposażenie techniczne oraz oprogramowanie komputerowe, żeby mogła śledzić na bieżąco blogi, fora i portale internetowe, takie jak Flickr, Facebook i Twitter, przeczesując je systematycznie pod kątem ustalonych z góry haseł i treści, które mogą być użyteczne dla wywiadu.

W ten sposób Federalna Służba Wywiadowcza zamierza, jak poinformowała "Süddeutsche Zeitung", uzyskać "bardziej precyzyjny obraz sytuacji za granicą". W rozmowach funkcjonariuszy BND z posłami do Bundestagu podkreślano, że ważnym elementem "strategicznej inicjatywy technicznej" ma być uzyskanie dostępu do haseł i internetowych kodów dostępu, danych o połączeniach telekomunikacyjnych, aktywności w sieci osób i instytucji interesujących niemiecki wywiad zagraniczny i ich późniejsze inwigilowanie.

Wszyscy tak robią, nie chcemy być gorsi

BND podkreśla, że monitorowanie internetu jest stałym elementem pracy zaprzyjaźnionych agencji wywiadowczych z amerykańską NSA i brytyjską Centralą Łączności Rządowej (GCHQ) na czele. Obie agencje prowadzą monitoring na nieporównywalnie większą skalę. Jeśli BND nie pójdzie szybko w ich ślady, grozi jej pozostanie w tyle nie tylko za nimi, ale także odpowiednimi służbami hiszpańskimi i włoskimi.

Centrala BND nie chciała komentować medialnych doniesień o rozwijaniu programu elektronicznej inwigilacji w sieci. Rzecznik prasowy BND stwierdził jedynie, że "na temat naszej działalności operacyjnej wypowiadamy się wyłącznie wobec rządu federalnego oraz komisji Bundestagu ds. kontroli tajnych służb".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Komentarze (9)
Niemiecki wywiad idzie w ślady NSA. BND będzie monitorować portale społecznościowe
Zaloguj się
 • mozart

  0

  I pomyśleć, że chodzi tylko i wyłącznie o wywiad gospodarczy...

 • sebolargo

  Oceniono 3 razy 3

  Jezeli media pisza ze sluzby beda cos robic to znaczy ze od dawna sluzby juz to robia

 • iremus

  Oceniono 7 razy -1

  Faszyzm us-mański rozlewa się na cały świat jako demokracja.

 • sdc_k71

  Oceniono 2 razy 2

  Od jutra będę pisał jeszcze wersję niemiecką by nie musieli się męczyć tłumaczeniem.

 • cronbie

  Oceniono 12 razy 0

  Niech Niemcy i inni przestaną narzekać na NSA. Wszyscy tak robią, takie są przyjęte standardy.

 • proteusz33

  Oceniono 6 razy 6

  ABW robi to już od dawna a potem wysyła sierżanta Żebryka do prokuratury żeby składał doniesienia

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy -1

  Stara wypróbowana metoda - jak nie możesz z czymś wygrać, to to polub.

 • rudi_0

  Oceniono 10 razy 8

  To wszystko dla waszego dobra !
  nsa.gov1.info/utah-data-center/aerial-utah-data-center.jpg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje