2,5 tys. polskich lekarzy złożyło w sieci deklarację wiary

Deklarację wiary, mówiącą m.in. o pierwszeństwu prawa Boga nad prawem ludzkim, podpisało już ponad 2,5 tys. lekarzy. Listę opublikowano w sieci.
"Dwie kamienne tablice ze zobowiązaniem lekarzy do 'wierności własnemu, chrześcijańskiemu sumieniu' złożyli na Jasnej Górze uczestnicy ogólnopolskiej pielgrzymki służby zdrowia" - napisała częstochowska "Gazeta.pl".

"W przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej"

W sieci możemy znaleźć jednak listę, która zawiera 2488 nazwisk, plus 120 nieczytelnych wpisów. Lista wciąż jest jednak aktualizowana, więc powinny się na niej pojawiać kolejne nazwiska. Akcja ciągle bowiem trwa.

Lista lekarzy, którzy podpisali Deklarację Sumienia


Czytasz ten tekst na tablecie lub komórce? Kliknij tutaj >>>

Lekarze podpisywali się pod sześciopunktową 'Deklaracją Wiary Lekarzy' - jako wotum wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II, która jest pomysłem Wandy Półtawskiej, lekarza i wieloletniej przyjaciółki Karola Wojtyły, późniejszego papieża.

Co w deklaracji?

Pełny tytuł tej deklaracji to: "Deklaracja wiary lekarzy katolickich i studentów medycyny w przedmiocie płciowości i płodności ludzkiej", a jej treść brzmi:

1. WIERZĘ w jednego Boga, Pana Wszechświata, który stworzył mężczyznę i niewiastę na obraz swój.

2. UZNAJĘ, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne:

- ciało podlega prawom natury, ale naturę stworzył Stwórca,

- moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga.

Jeżeli decyzję taką podejmuje człowiek, to gwałci nie tylko podstawowe przykazania Dekalogu, popełniając czyny takie jak aborcja, antykoncepcja, sztuczne zapłodnienie, eutanazja, ale poprzez zapłodnienie in vitro odrzuca samego Stwórcę.

3. PRZYJMUJĘ prawdę, iż płeć człowieka dana przez Boga jest zdeterminowana biologicznie i jest sposobem istnienia osoby ludzkiej. Jest nobilitacją, przywilejem, bo człowiek został wyposażony w narządy, dzięki którym ludzie przez rodzicielstwo stają się "współpracownikami Boga Samego w dziele stworzenia" - powołanie do rodzicielstwa jest planem Bożym i tylko wybrani przez Boga i związani z Nim świętym sakramentem małżeństwa mają prawo używać tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim.

4. STWIERDZAM, że podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem.

5. UZNAJĘ pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim

- aktualną potrzebę przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji,

- potrzebę stałego pogłębiania nie tylko wiedzy zawodowej, ale także wiedzy o antropologii chrześcijańskiej i teologii ciała.

6. UWAŻAM, że - nie narzucając nikomu swoich poglądów, przekonań - lekarze katoliccy mają prawo oczekiwać i wymagać szacunku dla swoich poglądów i wolności w wykonywaniu czynności zawodowych zgodnie ze swoim sumieniem.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (1304)
2,5 tys. polskich lekarzy złożyło w sieci deklarację wiary
Zaloguj się
 • delikatnaq

  0

  Chciałbyś wiedzieć gdzie jest właśnie twój chłopak? Wejdź tu: clck.ru/9HHk9 i namierz każdy numer. Wystarczy wpisac numer i po momencie na mapie pojawi się miejsce gdzie jest telefon! Rzeczywiście działa! Sprawdźcie sami!

 • 0

  "Matka Teresa w teorii i praktyce" to książka o gigantycznym oszustwie tej " świętej " i instytucji na którą miliardy zarabiała kosztem ubogich, chorych ludzi. Jej rzekome szpitale dla biedoty, to tylko szałasy - umieralnie, gdzie nawet środków znieczulających nie wolno było podawać, a o innych lekach mowy nie było. Wielu ludzi, których można było uratować przy minimalnym działaniu medycznym, tam bezwarunkowo umierało. Miliardy zbierane na ubogich pod egidą oszustki Teresy .....do dziś "nie wiadomo" gdzie się podziewał.
  Za to, jak zakonnica sama zachorowała leczona była w najlepszych i najdroższych klinikach świata . Tyle są warte deklaracje świętoszków od Lucyfera.

 • Tricia Hundjevel

  Oceniono 1 raz 1

  Moglby ktos ta liste zamiescic w formie alfabetycznej, bo tak, to troche ciezko wyszukac konkretnego lekarza... A moze juz gdzies takowa jest?

 • sworduke

  Oceniono 1 raz 1

  Piękna akcja, gratuluję i życzę odwagi! Chcemy więcej! :) Po komentarzach widać, że szatan wierzga jak wściekły pies. Na szczęście to tylko przejściowe, a zwycięstwo jest bliskie :)

 • Sylwia

  0

  To może zamiast leczyc ludzi niech sie modlą o zdrowie pacjentów, bo skoro bóg chciał żeby ktoś chory był to czemu psują leczeniem boski plan?

 • kajsi

  Oceniono 1 raz 1

  Z deklaracji:

  "- moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga."

  Moment poczęcia człowieka zależy wyłącznie od jego rodziców.
  Moment śmierci zależy od tego co człowiek jadł i czym się truł a także od tego jak żył.

  a może NIE?

 • Natalia Rafalska

  Oceniono 2 razy 2

  Przejrzałam listę szukając lubelskich lekarzy i nie jestem zaskoczona deklaracją wiary złożoną przez prof ,bo rzeczywiście dali się poznać jako rzetelni lekarze i dobrzy ludzie.ale niektóre nazwiska lekarzy mnie zszokowały .Najwięcej kontrowersji wzbudzają jak zwykle ginekolodzy,bo gdyby nie antykoncepcja to wyteptalibyśmy się ,a w końcu ;każdy za siebie i za swoje czyny odpowiada .Za mój grzech nie będzie pokutował psychiatra z Celejowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX