Deklaracja fanatyzmu. "Trzy tysiące lekarzy chce łamać polskie prawo" [KOMENTARZ]

- Trzy tysiące lekarzy zobowiązało się do łamania polskiego prawa. Co na to minister zdrowia? - pyta w Dzienniku Opinii Agata Diduszko-Zyglewska, komentując podpisaną przez pracowników służby zdrowia Deklarację Wiary Lekarzy i analizując poszczególne punkty.
ZOBACZ, KTÓRZY LEKARZE PODPISALI DEKLARACJĘ [LISTA]

Punkt pierwszy: "WIERZĘ w jednego Boga, Pana Wszechświata, który stworzył mężczyznę i niewiastę na obraz swój". Ten punkt jest najlżejszy i nie uniemożliwia uprawiania zawodu lekarza.

Punkt drugi: "UZNAJĘ, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne: ciało podlega prawom natury, ale naturę stworzył Stwórca, moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga. Jeżeli decyzję taką podejmuje człowiek, to gwałci nie tylko podstawowe przykazania Dekalogu, popełniając czyny takie jak aborcja, antykoncepcja, sztuczne zapłodnienie, eutanazja, ale poprzez zapłodnienie in vitro odrzuca samego Stwórcę".

Zgodnie z Przyrzeczeniem Lekarskim lekarz ma też obowiązek "stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mu się wynaleźć i udoskonalić". Zatem człowiek, który wierzy, że ciało ludzkie jest nietykalne, a "zejście z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga", i który próbuje swoich sił w zawodzie lekarza, stanowi poważne zagrożenie dla nieszczęśników, którzy zostaną jego pacjentami. Łamie także polskie prawo, które - jak wiadomo - zezwala na sztuczne zapłodnienie, stosowanie antykoncepcji i przerywanie ciąży w określonych sytuacjach, a w ustawie o planowaniu rodziny określa prawa reprodukcyjne obywateli.

Punkt trzeci: "PRZYJMUJĘ prawdę, iż płeć człowieka dana przez Boga jest zdeterminowana biologicznie i jest sposobem istnienia osoby ludzkiej. Jest nobilitacją, przywilejem, bo człowiek został wyposażony w narządy, dzięki którym ludzie przez rodzicielstwo stają się 'współpracownikami Boga Samego w dziele stworzenia' - powołanie do rodzicielstwa jest planem Bożym i tylko wybrani przez Boga i związani z Nim świętym sakramentem małżeństwa mają prawo używać tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim".

Punkt dyskryminuje osoby żyjące w związkach innych niż katolickie małżeństwa, a także osoby samotne, bezpłodne pary i osoby LGBTQ. Każdy psycholog, seksuolog i ginekolog, który się pod tym podpisze, musi w efekcie zrezygnować z wykonywania zawodu, ponieważ nie będzie w stanie pomóc swoim pacjentom.

Punkt czwarty: "STWIERDZAM, że podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem".

Wolność lekarza, nawet katolika, kończy się tam, gdzie zaczynają się prawa pacjenta, a to może być trudne do pogodzenia z zaleceniami Ducha Świętego.

Punkt piąty: "UZNAJĘ pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim, aktualną potrzebę przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji, potrzebę stałego pogłębiania nie tylko wiedzy zawodowej, ale także wiedzy o antropologii chrześcijańskiej i teologii ciała".

Punkt piąty informuje wprost, że podpisani pod deklaracją nie zamierzają przestrzegać prawa obowiązującego w naszym kraju, ponieważ obowiązuje ich inne.

Cały tekst można przeczytać na stronie Dziennika Opinii

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (617)
Deklaracja fanatyzmu. "Trzy tysiące lekarzy chce łamać polskie prawo" [KOMENTARZ]
Zaloguj się
 • stellaney

  0

  Wszystko sprowadzacie do absurdu
  "Czy naprawdę chcecie, aby Wasz lekarz odmówił Wam leczenia powołując się na prawa boskie, lub wysłał Was na "drugi świat" z uzasadnieniem, iż bóg tak chciał?" przecież to kompletne brednie, ale nie przeszkadza to brnąć w coraz większe.
  I tak trwa licytacja i jeden prześciga drugiego np . " a co by było gdyby strażak , piekarz , sprzątaczka itd

 • morawskibr

  0

  Wolność dla moralności

  Moralność jest tyranizowana.
  Bywała zakuwana w kajdanach.
  Zastygała w partyjnym betonie.
  Zakuta w kamienne tablice wreszcie
  – czeka na następną amnestię.

  O wolność dla moralności wnoszę!
  Niech będzie po ludzku zwyczajna!
  Nie jakaś partyjna lub klerykalna.
  Taka, co szczęściem się ludziom kłania
  Niech nie zmusza nikogo do czołgania
  Musi być czysta, zwykła humanistyczna.

  Bronisław Morawski

 • Mateusz Szelest

  Oceniono 1 raz 1

  A ja popieram, tępić lewackie ku.... Też bym nie chciał zabijać, mordować nienarodzone dzieci, poddawać eutanazji ludzi. Obowiązujące prawo nie zwalnia z moralności. Nie można mieć double standards, w życiu prywatnym jestem dobrym człowiekiem, nie krzywdzę nikogo, ale dobra w pracy mogę być nazistą bez skrupułów no bo przecież to tylko praca. Dla mnie fanatyzmem jest poprawność polityczna, którą narzuca Bruksela i odrzucenie kompletnie wartości europejskich. Lewackie media szybko podchwytują a młoda młodzież pokolenia Palikota podatna jest na lewactwo. Moi praojcowie nie walczyli za ten shit. WTF??

 • Mateusz Szelest

  Oceniono 1 raz 1

  tępić lewactwo, widzę że pokolenie Palikota się wypowiada.A ja popieram, tępić lewackie ku..y. Też bym nie chciał zabijać, mordować nienarodzone dzieci, poddawać eutanazji ludzi. Obowiązujące prawo nie zwalnia z moralności. Nie można mieć double standards, w życiu prywatnym jestem dobrym człowiekiem, nie krzywdzę nikogo, ale dobra w pracy mogę być nazistą bez skrupułów no bo przecież to tylko praca. Dla mnie fanatyzmem jest poprawność polityczna, którą narzuca Bruksela i odrzucenie kompletnie wartości europejskich. Lewackie media szybko podchwytują a młoda młodzież pokolenia Palikota podatna jest na lewactwo. Moi praojcowie nie walczyli za ten shit. WTF??

 • Anna Bazela

  Oceniono 1 raz -1

  Teraz rozumię dlaczego lekarze odsyłają mnie jeden od drugiego. Nie mogę funkcjonować, od miesiąca dodatkowo trzyma mnie rwa która jest nie do zniesienia. Skoro prawo Boskie jest nad ludzkim, zapewne nie otrzymam należytej pomocy.

 • hyaku_shiki

  0

  Niech w ogóle nie leczą ludzi, problem z głowy. Walić ten nowotwór albo pęknięty wyrostek, ciało ludzkie jest nietykalne. A ile miejsc pracy się zwolni!

  Pomijam już kwestię, że bezpośrednio gryzie się to z podstawowym założeniem tego zawodu, tzn. dobro pacjenta przede wszystkim.

 • 0zoja29

  0

  jeżeli " ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne" tzn, że choroba jest z woli Bożej i nie wolno jej leczyć - lekarzom, kórzy podpisali tą deklaracje powinno się odebrać prawo wykonywania zawodu !!!

 • malinovy

  0

  Czemu, kiedy katolik (nie katol) coś wygłosi, to musi to brzmieć jak by pompował balon? Kamienne tablice... W tym przypadku treść przerosła jednak formę i to wielokrotnie. Ale balon i tak powstał. Zobaczymy kiedy pęknie z hukiem.

 • igla5858

  Oceniono 1 raz 1

  A powinnismy ich wyslac np.do Sudanu lub innego islamskiego kraju.Tam moga pracowac zgodnie z sumieniem i prawem .Szczegolnie polecam ten kraj dla pań "doktórek" !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX