Deklaracja fanatyzmu. "Trzy tysiące lekarzy chce łamać polskie prawo" [KOMENTARZ]

28.05.2014 14:01
Jasna Góra. Ogólnopolska pielgrzymka służby zdrowia. Kamienne tablice z Deklaracją Wiary Lekarzy

Jasna Góra. Ogólnopolska pielgrzymka służby zdrowia. Kamienne tablice z Deklaracją Wiary Lekarzy (Fot. Grzegorz Skowronek / AG)

- Trzy tysiące lekarzy zobowiązało się do łamania polskiego prawa. Co na to minister zdrowia? - pyta w Dzienniku Opinii Agata Diduszko-Zyglewska, komentując podpisaną przez pracowników służby zdrowia Deklarację Wiary Lekarzy i analizując poszczególne punkty.
ZOBACZ, KTÓRZY LEKARZE PODPISALI DEKLARACJĘ [LISTA]

Punkt pierwszy: "WIERZĘ w jednego Boga, Pana Wszechświata, który stworzył mężczyznę i niewiastę na obraz swój". Ten punkt jest najlżejszy i nie uniemożliwia uprawiania zawodu lekarza.

Punkt drugi: "UZNAJĘ, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne: ciało podlega prawom natury, ale naturę stworzył Stwórca, moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga. Jeżeli decyzję taką podejmuje człowiek, to gwałci nie tylko podstawowe przykazania Dekalogu, popełniając czyny takie jak aborcja, antykoncepcja, sztuczne zapłodnienie, eutanazja, ale poprzez zapłodnienie in vitro odrzuca samego Stwórcę".

Zgodnie z Przyrzeczeniem Lekarskim lekarz ma też obowiązek "stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mu się wynaleźć i udoskonalić". Zatem człowiek, który wierzy, że ciało ludzkie jest nietykalne, a "zejście z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga", i który próbuje swoich sił w zawodzie lekarza, stanowi poważne zagrożenie dla nieszczęśników, którzy zostaną jego pacjentami. Łamie także polskie prawo, które - jak wiadomo - zezwala na sztuczne zapłodnienie, stosowanie antykoncepcji i przerywanie ciąży w określonych sytuacjach, a w ustawie o planowaniu rodziny określa prawa reprodukcyjne obywateli.

Punkt trzeci: "PRZYJMUJĘ prawdę, iż płeć człowieka dana przez Boga jest zdeterminowana biologicznie i jest sposobem istnienia osoby ludzkiej. Jest nobilitacją, przywilejem, bo człowiek został wyposażony w narządy, dzięki którym ludzie przez rodzicielstwo stają się 'współpracownikami Boga Samego w dziele stworzenia' - powołanie do rodzicielstwa jest planem Bożym i tylko wybrani przez Boga i związani z Nim świętym sakramentem małżeństwa mają prawo używać tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim".

Punkt dyskryminuje osoby żyjące w związkach innych niż katolickie małżeństwa, a także osoby samotne, bezpłodne pary i osoby LGBTQ. Każdy psycholog, seksuolog i ginekolog, który się pod tym podpisze, musi w efekcie zrezygnować z wykonywania zawodu, ponieważ nie będzie w stanie pomóc swoim pacjentom.

Punkt czwarty: "STWIERDZAM, że podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem".

Wolność lekarza, nawet katolika, kończy się tam, gdzie zaczynają się prawa pacjenta, a to może być trudne do pogodzenia z zaleceniami Ducha Świętego.

Punkt piąty: "UZNAJĘ pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim, aktualną potrzebę przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji, potrzebę stałego pogłębiania nie tylko wiedzy zawodowej, ale także wiedzy o antropologii chrześcijańskiej i teologii ciała".

Punkt piąty informuje wprost, że podpisani pod deklaracją nie zamierzają przestrzegać prawa obowiązującego w naszym kraju, ponieważ obowiązuje ich inne.

Cały tekst można przeczytać na stronie Dziennika Opinii

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (617)
Zaloguj się
 • tth

  Oceniono 776 razy 642

  Strach iść do lekarza, nie wiadomo, czy nie trafi się do zaczadzonego przygłupa, co to podpisał takie ścierwo...
  Jak tyle tępoty umysłowej mogło skończyć akademie medyczne... jak to świadczy o wyższej edukacji w Polsce?

 • epupecki

  Oceniono 698 razy 584

  Tym, którzy to deklarują należy od ręki wypowiedzieć umowę o pracę! Nie może czyjeś widzi mi się, czytaj wyznawana religia decydował o tym jak ma leczony być normalny Polak!
  Teraz widać ile szkody Polsce wyrządził wybór Wojtyły na papieża. Bez niego ciemnota nie miała by tyle do gadania a jakiejś tam Połtawskiej nikt by nie słuchał!

 • 11111

  Oceniono 382 razy 324

  Wyglądają jak płyty nagrobkowe.
  Czyżby owocniejsza współpraca naszych lekarzy z KK ,kamieniarzami i przedsiębiorstwami pogrzebowymi. Za pieniądze z NFZ oczywiście.

 • staryman

  Oceniono 219 razy 195

  „Deklaracja fanatyzmu. "Trzy tysiące lekarzy chce łamać polskie prawo"”

  Nikt nikogo nie zmusza do bycia lekarzem. Jeśli dla lekarza naukowa wiedza medyczna przestaje być priorytetem w jego pracy zawodowej to powinien po prostu zmienić zawód na taki, przy wykonywaniu którego nie będzie mu grozić konflikt sumienia. Wtedy nie będzie przynajmniej zagrożenia, że lekarz będzie szkodził pacjentowi z powodu swoich przekonań religijnych. Jest przecież (chyba) wiele pięknych zawodów, w których wykonywaniu religia katolicka nie przeszkadza – można zostać sprzątaczem, szatniarzem, pomocnikiem murarza...

 • ga.1.2

  Oceniono 240 razy 190

  Ci co to gow....o podpisali za 10000 tys o tym szybko zapomna.Ta deklaracja chca podbic cene.W szpitalu nie ale prywatni to bedzie kosztowalo.

 • anuszka_ha3.agh.edu.pl

  Oceniono 169 razy 147

  Tu są nazwiska tych lekarzy:
  www.deklaracja-wiary.pl/img/lista_pod.pdf
  Ja bym jeszcze prosiła o posortowanie według miast, żeby pacjenci mogli łatwiej sprawdzić, do kogo nie chodzić.

 • culioneros

  Oceniono 126 razy 116

  Aha, czyli rozumiem, że ci lekarze zaczną pracować za "Bóg zapłać"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje