Abp Polak po śmierci gen. Jaruzelskiego: Z chrześcijańskiego punktu widzenia - prośmy o Boże miłosierdzie dla zmarłego

- Módlmy się o Boże miłosierdzie dla zmarłego i współczujmy rodzinie - zachęca abp Wojciech Polak na wieść o śmierci gen. Wojciecha Jaruzelskiego. - Perspektywa życia wiecznego może się w ostatnich momentach życia otworzyć, nawet wobec tych, którzy tę perspektywę odrzucali, trzeba o tym pamiętać - dodaje.
Biografia Wojciecha Jaruzelskiego "Generał". Przeczytaj książkę >>

Zdaniem abp. Polaka, "nie nam dokonywać sądu nad życiem człowieka". - Z chrześcijańskiego punktu widzenia w każdej sytuacji powinniśmy okazać współczucie rodzinie oraz pamiętać przed Bogiem, prosząc o Boże miłosierdzie dla zmarłego - przypomniał abp Polak. - To jest nasze chrześcijańskie wyzwanie wobec śmierci każdego człowieka - dodał hierarcha, który 7 czerwca obejmie urząd metropolity gnieźnieńskiego.

Pytany o to, jak w perspektywie śmierci gen. Jaruzelskiego podchodzić do możliwego zła, jakie spowodował stan wojenny i jego następstwa, abp Polak odparł: - Te rany zapewne będą, trudno je zabliźniać, nie poznając prawdy i nie odwołując się do niej. Ale trzeba pamiętać, że jedynym, który może dać przebaczenie i uzdrowienie, jest Pan Bóg.

Duchowny dodał, że dlatego "możemy się odwoływać jedynie do Bożego miłosierdzia".

Generał Jaruzelski nie żyje

Gen. Wojciech Jaruzelski zmarł dziś w wieku 90 lat. Wojciech Jaruzelski był politykiem, dowódcą wojskowym, działaczem komunistycznym, w latach 1981-1989 I sekretarzem KC PZPR. W nocy 12/13 grudnia 1981 stanął na czele Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, w imieniu której ogłosił stan wojenny.

Był m.in. generałem armii Wojska Polskiego, szefem Głównego Zarządu Politycznego WP (1960-1965), szefem Sztabu Generalnego WP (1965-1968), ministrem obrony narodowej (1968-1983). W okresie PRL był też m.in. posłem na Sejm wielu kadencji, prezesem Rady Ministrów, przewodniczącym Rady Państwa. Wojciech Jaruzelski był też jedynym prezydentem PRL - został wybrany przez posłów i senatorów 19 lipca 1989 r.

Po zmianie ustroju politycznego i nazwy państwa z dniem 31 grudnia 1989 stał się zarazem pierwszym prezydentem III RP.

W marcu br. biegli uznali, że stan zdrowia gen. Jaruzelskiego nie pozwala na sądzenie go za wprowadzenie w Polsce w 1981 r. stanu wojennego oraz w sprawie masakry robotników Wybrzeża w grudniu 1970 r. W 2011 r. u gen. Jaruzelskiego zdiagnozowano chłoniaka, miał też powikłania po chemioterapii.Więcej o:
Komentarze (95)
Abp Polak po śmierci gen. Jaruzelskiego: Z chrześcijańskiego punktu widzenia - prośmy o Boże miłosierdzie dla zmarłego
Zaloguj się
 • nika-65

  Oceniono 3 razy 3

  Największą niespodziankę tym wszystkim dyskutantom zrobi Pan Jarosław. Podobno ma być na mszy i pogrzebie. Będzie Tuskowi głupio!

 • miksztal2354

  Oceniono 1 raz 1

  Panie Polak z katolickiego punktu widzenia.

 • v_kolumna_v

  Oceniono 4 razy -4

  Miłosierdzie miłosierdziem, ale pogrzeb szeregowego Jaruzelskiego powinien być na Placu Czerwonym. Tamtej ojczyźnie służył. Jeśli jednak Powązki, to gdzieś między grobem Bieruta a Marchlewskiego. Trochę miejsca dla lewackich kanalii tam pozostało.

 • harystoh

  Oceniono 4 razy -2

  czy wiecie dlaczego ten satrapa wszystkie sakramenty przyjal przed smiercia poniewaz chcial sie uchronic przed diablami ktorzy na niego czekali!
  Ps. radzilbym czesiowi zrobic to samo juz teraz nigdy nic nie wiadomo!

 • rts44

  Oceniono 4 razy 4

  Za lat dziesiąt mądrzy historycy napiszą ,że był wielim Polakiem i patriotą a przyszło mu działać w warunkach zdrady naszego narodu przez niby przyjazne państwa jak USA,Wielka brytania bo wepchneli nas w ręce Stalina.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 5 razy 5

  Jaruzelski mógł spokojnie patrzeć z boku jak Solidarni głupcy, opłacani i podpuszczani przez Reagana, wysyłają kwiat patriotycznej młodzieży / nienawidzącej Związku Radzieckiego / pod gąsienice radzieckich czołgów. Wide Powstanie Warszawskie.
  No, wtedy Jaruzelski byłby bohaterem, jeszcze jakby postawił się Breżniewowi.
  Pewnie razem z Wałęsą i resztą "S" leżeliby we wspólnej mogile dużo, dużo dalej niż Katyń i zasięg TU 154.

 • m949

  Oceniono 7 razy 3

  Człowiek ma wolną wolę prymasie.
  Dlaczego wciskasz , narzucasz , ..... swoją wiarę Generałowi. Czy Generał cię prosił o modlitwy? Nie martw się o jego duszę! W zaświatach czeka na niego dobre miejsce. Zaświaty są niewyobrażalnie wielkie.
  A może tak wpłyniesz na zahamowanie kalumnii, oszczerstw, judzenia do nienawiści , .... w stosunku do nieżyjącego już Generała, wśród wyznawców twojej wiary !

  Nie ma kasiorki za pogrzeb, nie można się grzać w blasku Generała Jaruzelskiego, to przymyka się swoje oczka na rozróbę i hańbiące wypowiedzi, niegodne, nieprzyzwoite zachowania swoich wyznawców??????

 • niepolactwo12

  Oceniono 10 razy -8

  Izajasz 14:7;Raduj sie ziemio (jedna kanalia mniej).
  trochę bardziej realne niz nauki niedouczonego klechy. Ocena jest oczywista ale nie dla ciemnoty tj. 87% nad Wisła (wg corocznych sondazy na 13 Grudnia);ps. szef Auschwitz, Hoes żalowal przed nawroceniem sie i szubienicą, ten pacholek Moskwy i morderca robotnikow Gdanska, Wujka, ofiar UB, ks.Popieluszki,...-nigdy! CZesc panu Helskiemu za kamien na jego glowie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX