"Najgorętszą" partią w sieci jest Prawo i Sprawiedliwość. Zobacz, o kim dyskutowano w sieci [ANALIZA]

O której partii najwięcej dyskutowano w sieci podczas kampanii? Sprawdziła to dla nas pracownia SentiOne. Okazało się, że "najgorętszą" partią w sieci jest PiS, tuż za nią komitet Europa Plus. PO jest na 3. miejscu, na 4. znajduje się SLD, a dopiero na piątym Kongres Nowej Prawicy. Mimo że Janusz Korwin-Mikke jest "królem sieci", jego partia nie ma na tej płaszczyźnie rewelacyjnych rezultatów.

Komentarze o partiach w czasie kampanii wyborczej, Fot. SentiOne

Na PiS przypada 1/3 wszystkich komentarzy. PO, SLD, Twój Ruch i KNP mają ponad 10 proc. udziału w komentarzach internautów. Najsłabsza jest Polska Razem, wyprzedziło ją nawet PSL.


Komentarze o partiach w czasie kampanii wyborczej, Fot. SentiOne

Sprawdziliśmy też, jak mówiono o poszczególnych partiach. Zazwyczaj były to komentarze neutralne. Zawsze jednak liczba komentarzy negatywnych przewyższała liczbę komentarzy pozytywnych. Co specjalnie nas nie dziwi.

Najbardziej "hejtowanymi" partiami były: PiS, SLD i PSL. W tym pierwszym przypadku ponad 1/3 komentarzy miało negatywny wydźwięk. Komentarzy pozytywnych było bardzo mało. Podobnie było w przypadku postkomunistów i ludowców.


Podział majowych komentarzy dla: SLD, PiS, PSL, Fot. SentiOne

Z drugiej strony najwięcej sympatii internauci mieli dla Nowej Prawicy, Ruchu Narodowego i Polski Razem. Jednak elektorat tych partii jest bardzo młody i stąd zapewne takie wyniki.


Podział majowych komentarzy dla: Nowej Prawicy, Polski Razem, Ruchu Narodowego, Fot. SentiOne

W porównaniu z kwietniem wszystkim partiom ubyło negatywnych komentarzy. W zeszłym miesiącu ich liczba była o kilka procent wyższa dla wszystkich partii.

Słowa kluczowe

SentiOne sprawdził również, jakie słowa kluczowe odpowiadały różnym partiom. Były to głównie nazwiska ich liderów i nazwy, ale np. przy PO była też "pożyczka", co zapewne było związane z rewelacjami Pawła Piskorskiego ws. rzekomego finansowania KLD przez niemieckich chadeków, a przy Ruchu Narodowym "tęcza".


Słowa kluczowe dla Solidarnej Polski i Ruchu Narowego, Fot. SentiOne

Z wykresów SentiOne wynika, że komentatorzy w internecie zaczęli się większością partii interesować dopiero w ostatnich, kluczowych dni kampanii. Inaczej było w przypadku Solidarnej Polski, która najbardziej interesowała internautów na początku kampanii, zapewne z powodu startu Tomasza Adamka. Co do PSL i PiS ich wykresy były mniej więcej równe przez całą kampanię.


Wykres popularności dla Solidarnej Polski, Fot. SentiOne

Co nam się kojarzy z eurowyborami

SentiOne zbadał też dla nas, jak komentowaliśmy eurowybory i europarlament. Tutaj też większość wypowiedzi była neutralna, a negatywne przeważały nad pozytywnymi. Jednak w odróżnieniu od większości partii tych nieprzychylnych opinii było mniej.


Komentarze o eurowyborach i europarlamencie, Fot. SentiOne

Jeśli chodzi o słowa powiązane z tymi dwoma wyrażeniami, to bezkonkurencyjne okazały się dwie największe partie oraz... Nowa Prawica i jej lider Janusz Korwin-Mikke.


Słowa kluczowe dla fraz: europarlament, eurowybory, Fot. SntiOne

Komentarze (14)
"Najgorętszą" partią w sieci jest Prawo i Sprawiedliwość. Zobacz, o kim dyskutowano w sieci [ANALIZA]
Zaloguj się
 • 1pirat2

  Oceniono 3 razy 1

  Powinni podać kilka komentarzy, na temat Kempy, Wróbel, Adamka, Ziobry, Kurskiego, najsławniejsze nazwiska w internecie.:)

 • Mitex Mitex

  Oceniono 7 razy 1

  Znając PiS z religi Smoleńskiej,powiedziałbym że oni są sektą a nie partią

 • tp70

  Oceniono 7 razy 1

  Słowne wypowiedzi Kaczyńskiego i reszty tej hołoty TO KLOAKA !!!

 • chi_neng1

  Oceniono 7 razy 1

  Byc moze, ze najwiecej sie mowilo o tej partii, ALE ZALEZY CO SIE MOWILO .

 • prelude93

  Oceniono 8 razy 0

  Postkomunisci?
  Chlopaku, popraw to szybko, bo za chwie cie zwolnia ze stazu w tym GWnie :-)
  Tu tak sie tych dziadow nie okresla.

 • kamilamhm

  Oceniono 5 razy -1

  "Postkomunistów"? Rozumiem, że miał to być synonim do "SLD"? Zrozumiałabym w ustach polityka, ale "niezależnego" dziennikarza?

 • razb1947

  Oceniono 7 razy -5

  PIS wygra wybory do UE i to z bardzo dużą przewagą pomimo że jest brutalnie atakowane przez bardzo żłe partie jak PO czy SLD albo Twój Ruch i PSL.

 • razb1947

  Oceniono 6 razy -4

  PIS wygra wybory do UE i to z bardzo dużą przewagą pomimo że jest brutalnie atakowane przez bardzo żłe partie jajk PO czy SLD albo Twój Ruch i PSL.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX