Najpierw PiS walczy o przepisy korzystne dla SKOK-ów, a potem Kaczyński bierze pożyczkę? "To poważna sprawa"

19.05.2014 12:08
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Agata Grzybowska)

Jak informuje "Newsweek", Jarosław Kaczyński wziął pożyczkę w SKOK-u i od osoby prywatnej. Dziś zobowiązania prezesa PiS to 230 tys. zł. Ale w oświadczeniu majątkowym Kaczyńskiego nie ujawniono, kto pożyczył mu pieniądze. - Uważam, że mamy do czynienia ze złamaniem prawa - oceniła w TOK FM Dominika Wielowieyska. Sam prezes PiS na konferencji prasowej odmówił ujawnienia, od kogo pożyczył pieniądze, twierdząc, że być może te osoby tego nie chcą.
"Newsweek" informuje o długach Jarosława Kaczyńskiego. Okazuje się, że pierwszą pożyczkę prezes Prawa i Sprawiedliwości wziął ponad dwa lata temu od osoby prywatnej. Kolejna pożyczka pochodzi ze Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej.

Kaczyński się tłumaczy: Nie ujawnię wierzycieli

Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej odniósł się do publikacji "Newsweeka". Prezes PiS podkreślił, że potrzebował mieć środki na opiekę swojej matki. - Trzeba było mieć panie pielęgniarki na etatach, a to przekraczało moje dochody. Więc musiałem się zapożyczać.

Tylko dlaczego Kaczyński nie chce ujawnić, skąd ma pieniądze? - Mnie obowiązuje to, co jest praktyką komisji etyki Sejmu. Otóż ona nigdy nie miała do mnie żadnych pretensji, a piszę o moich wierzytelnościach od kilku lat, że stwierdzam, że są to długi prywatne - stwierdził szef Prawa i Sprawiedliwości. - Ponieważ rzecz dotyczy osób, które być może nie chcą, żeby inni wiedzieli, że są ze mną jakoś zaprzyjaźnione, to wobec tego ja tych danych nie podaję. Jeżeli zapadnie decyzja komisji etyki, że wszyscy ujawniają swoich prywatnych wierzycieli, to i ja ich ujawnię.

Nie można bagatelizować

Szczegółowych informacji na temat pożyczek brakuje w oświadczeniu majątkowym prezesa Kaczyńskiego. Choć - jak wynika z oceny ekspertów, z którymi rozmawiał "Newsweek" - szef PiS powinien ujawnić dane osoby fizycznej, która udzieliła mu pożyczki, oraz oprocentowanie zobowiązań. Podobnie uważa Dominika Wielowieyska:

- Uważam, że mamy do czynienia ze złamaniem prawa. W przypadku polityka bardzo ważne jest, od kogo pożycza pieniądze i na jakich warunkach. Bo jeśli na przykład prezes Kaczyński pożyczył pieniądze w SKOK-u na zerowy procent, to - najogólniej rzecz biorąc - jest to jego nadzwyczajny dochód. Nie dałoby się takiej pożyczki zaciągnąć w innym banku. Dziwię się, że PiS nie przywiązuje do tego uwagi - komentowała w "Poranku Radia TOK FM" publicystka.

Według dziennikarki "Gazety Wyborczej" i TOK FM sprawa "wyznacza standardy dotyczące polityków i ich spowiadania się z majątku".

SKOK szczególnie ważny dla PiS

Zdaniem Agaty Nowakowskiej sprawa pożyczek zaciąganych przez prezesa Kaczyńskiego staje się jeszcze bardziej interesująca, jeśli przypomnimy sobie, jak ważne dla PiS są SKOK-i.

- Pamiętamy przecież, jak Prawo i Sprawiedliwość walczyło o korzystne dla kas przepisy prawne. Jak senator Grzegorz Bierecki bez żenady walczył w parlamencie, by SKOK-i nie podlegały nadzorowi KNF. A sam od lat jest związany z Kasami. Jarosław Kaczyński ma oczywiście prawo wziąć pożyczkę w SKOK-u, ale, prawdę powiedziawszy, źle to wygląda, jeśli najpierw PiS lobbowało nad przepisami korzystnymi dla Kas - stwierdziła dziennikarka "GW".

Nowakowska nie ma wątpliwości, że sprawa wymaga wyjaśnienia, bo "polityk musi być czysty jak łza".

Dlaczego teraz?

Także Paweł Lisicki uważa, że polityk powinien ujawniać informacje dotyczące pożyczek, które zaciąga. Ale redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy" więcej uwagi poświęcił temu, kiedy ukazał się artykuł "Newsweeka".

- Sprawa pojawia się tydzień przed wyborami, a to sprawia, że z pewną podejrzliwością patrzę na zawartość publikacji. Bo są wymierzone w podważanie wiarygodności tuż przed wyborami. Powiedzmy sobie szczerze, trudno uznać takie rzeczy za przypadkowe.

"Gigantyczny konflikt interesów" - Wielowieyska o SKOK-ach>>

Zobacz także
Komentarze (37)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 38 razy 38

  Jednak Jarek to nieudacznik , samotny chłop który ponoć nie pali i nie pije , zarabiający ponad 10 000 miesięcznie i to od wielu lat ma długi i to tak wielkie , ciekawe co on z kasą robi , przecież wszystko funduje mu partia z naszych pieniędzy , no chyba że wszystko na prochy wydał , i toto chce Polską rządzić

 • miroslawa133

  Oceniono 42 razy 36

  W jaki sposób polityk, który z niemałej pensji nie potrafi utrzymać siebie i kota i musi zaciągać kredyty, mógłby dobrze rządzić krajem? Pożyczać każdy potrafi, szczególnie na dobrych warunkach, tyle, że nieliczni mają takie możliwości.

 • ryllaa

  Oceniono 37 razy 33

  Widzicie, do czego zdolna jest ta obłudna, wstrętna, kacza poczwara? Wyobrażam sobie jak pałałby świętym oburzeniem Hofcham, gdyby dotyczyło to Premiera lub kogoś z PO!

 • fakiba

  Oceniono 34 razy 32

  Teraz Jarkiem zajmie się Prawo i Sprawiedliwość , ale to prawdziwe

 • chi_neng1

  Oceniono 31 razy 31

  Co jest grane w tym klanie Kaczynskich ?

  Bieda ich wszystkich nurtuje bez konca....Najpierw Lecha z Maria i Marta , a teraz tego tak uczynnego stryjka.
  Nie pomaga nic; ani afery tej sitwy, ani odszkodowania, ani to ze PiS oplaca rozne swiadczenia???
  Wiec jak oni sie gospodarza prywatnie ?
  Z drugiej strony, pal to szesc, bo to ich prywatna sprawa.
  Ale ten fircyk chce zarzadzac calym krajem ?!

 • ryllaa

  Oceniono 31 razy 29

  Jak jest taki czysty, to dlaczego nie chce podać nazwiska wierzyciela?

 • proteusz33

  Oceniono 27 razy 23

  Posłowie to dobrze zarabiający ludzie
  Po co im nieoprocentowane pożyczki z Sejmu ?
  Biorą dla zasady a zaraz potem zanoszą do banku na lokatę terminową

 • anielka40

  Oceniono 26 razy 22

  Nie ważne kiedy wychodzą na jaw przekręty kaczyńskiego - z uwag redaktora Lisieckiego wynika,że nie można tykać polityka przed wyborami bo co?????.Uważam,że nalezy właśnie wtedy-pis może zawsze?!!!Na premierze wiesza najgorsze rzeczy nie przebierając w słowach. Nie wierzę w najnowszy sondaż-uważam,że jest naciągany

 • piotr_dorota

  Oceniono 8 razy 8

  Pamiętaj wyborco, że: "głosując na PiS zamieniasz się w zwis".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje