Niemiecka gazeta pisze o fenomenie Janusza Korwin-Mikkego. "Wzbudza w Polsce sensację"

Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ") przybliża niemieckiemu czytelnikowi postać Janusza Korwin-Mikkego. Dziennik nazywa Korwin-Mikkego "Stańczykiem".
"Stańczyk wzbudza w Polsce sensację" tak skrótowo "Frankfurter Allgemeine Zeitung" opisuje postać Janusza Korwin-Mikkego. Dla gazety Korwin-Mikke to polityczny prowokator, eurosceptyk, który startuje do PE po to, żeby pobierać diety poselskie.

"Granica między powagą a czystą chęcią prowokacji jest u Janusza Korwin-Mikkego trudna do rozpoznania" - twierdzi "FAZ" i zaznacza, że Janusz Korwin-Mikke pozostał sobie wierny i nie zmienił siebie, jak i swoich skrajnych poglądów od dziesięcioleci.

"Demokracja - najgłupszy system świata"

"Jest za wolnym rynkiem bez jakiegokolwiek mieszania się państwa, za monarchią, karą śmierci, przeciw demokracji ("najgłupszym systemem świata") i prawu kobiet do głosowania w wyborach. A fakt, że znane feministki nie mają problemu, by dyskutować z nim o tym w telewizji, mówi więcej o jego pozycji w Polsce niż długie analizy" - pisze dziennik.

"FAZ" dodaje, że "Janusz Korwin-Mikke robi w kampanii wyborczej do PE karierę, wobec której badacze opinii publicznej i komentatorzy są bezradni, a która jego politycznych przeciwników skłania do nazywania go "gangsterem" i zarzucania mu "politycznej pedofilii".

Uwodzi bowiem młodych wyborców, by zyskać ich głosy. Kongres Nowej Prawicy ma szansę zdobyć w obecnych wyborach między 7 a 8 proc. głosów - podaje gazeta - i to pomimo faktu, że oprócz lidera partii nie ma wśród jego członków żadnej znanej twarzy.

"FAZ" zwraca uwagę, że dla zwolenników tradycyjnie antyrosyjskiej polskiej prawicy Korwin-Mikke powinien być niewybieralny: pochwala aneksję Krymu przez Rosję, w kijowskim rządzie, jak uważa, siedzą tylko faszyści, a Zachód zamierza wywołać wojnę z Rosją. Podczas gdy Korwin-Mikke chce rozbić UE, od kryzysu ukraińskiego Unia zyskuje wśród Polaków na poważaniu - 89 proc. uważa, że dobrze iż Polska jest w Unii Europejskiej.

Tusk - Kaczyński

W tle wyborów do Parlamentu Europejskiego toczy się pojedynek dwóch najważniejszych ugrupowań polskiej sceny politycznej: PO i PiS - zaznacza "FAZ" i zwraca uwagę, że dla obydwu obecna kampania nie ma wiele wspólnego z Europą.

"Wybory do Parlamentu Europejskiego są dla Kaczyńskiego i Tuska wstępem do długiej kampanii przed wyborami do Sejmu jesienią 2015 r. Zarówno u premiera, jak i w jego partii po siedmiu latach u władzy widoczne są oznaki zużycia. Zatem 25 maja walka toczyć się będzie o lepszą pozycję wyjściową a jej rezultat z pewnością będzie miał wpływ na polski rząd, ponieważ mały partner koalicyjny - PSL - może nie przekroczyć progu wyborczego" - pisze gazeta.

W rywalizacji dwóch największych partii, w większości sondaży PiS Kaczyńskiego wyprzedza PO Tuska. Wyborców mało to interesuje - stwierdza frankfurcki dziennik.

"Niekończące się starcia między Kaczyńskim i Tuskiem, mimo ich ostrej retoryki, nie elektryzują już wyborców. Niezależnie od tego, co jest powodem sporu, Kaczyński toczy apokaliptyczną walkę między dobrem a złem, a Tusk odpowiada protekcjonalnym uśmieszkiem. Obojętnie, co się myśli o Januszu Korwin-Mikkem, przysłuchiwanie się mu jest po prostu bardziej zabawne" - kończy "FAZ".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (29)
Niemiecka gazeta pisze o fenomenie Janusza Korwin-Mikkego. "Wzbudza w Polsce sensację"
Zaloguj się
 • 160i60

  Oceniono 3 razy -1

  Hofnarr to po niemiecku nadworny błazen i tak wlasnie FAZ nazywa Korwina. Tlumacz tego tekstu powinien wrocic do szkoly i poduczyc sie tlumaczenia. Stanczyk to nie to samo co nadworny błazen.

 • malini

  Oceniono 9 razy 3

  JKM sprytnie wykorzystuje media oszczędzając kaskę na kampanię. Podobnie robi np. Cejrowski. Trzeba tylko mówić coś kontrowersyjnego

 • vald

  Oceniono 35 razy 17

  Zobaczcie co robią media TVNy i wszelkiej maści przerażone lewicowe media. Ciosy poniżej pasa, by przedstawić JKM już prawie jak V kolumnę Putina w Polsce. Są po prostu przerażeni że ktoś może dostać się do PE i tam obnażać hipokryzję , zakłamanie i złodziejstwo w uE

 • dziadekjam

  Oceniono 29 razy 25

  "Stańczyk wzbudza w Polsce sensację tak skrótowo "Frankfurter Allgemeine Zeitung" opisuje postać Janusza Korwin-Mikkego."
  ============================================================
  Porównując Korwina-Mikke do Stańczyka FAZ daje dowód swojej nieznajomości historii Polski.

 • Oceniono 11 razy 5

  skierować wszystkich kandydujących na badania psychiatryczne, oczywiście na koszt PE

 • aghrra

  Oceniono 32 razy 22

  Oczywiście FAZ otrzymał informacje na temat JKM od zaprzyjaźnionych politruków z Czerskiej którzy na hasło Nowa Prawica dostają mentalnej sraczki bo nie mieści im się w łepetynach jak ktoś może chcieć rozwalić srocinternacjonalistyczny eurokołchoz

 • saszkar

  Oceniono 19 razy -5

  Wystarczyło,że na fali znudzenia polską polityką ,jak Filip z konopi wyskoczy jakiś oszołom,w te pędy naród gotów okrzyknąć byle ciurę królem .Na złość politykom,Brukseli,a najbardziej na złość sobie samym-komu zaszkodzą zwolennicy anarchii i durnot głoszonych przez samozwańczych uzdrowicieli rzeczywistości?A potem będzie płacz i lament-"kogo ONI nam wybrali?"

 • Siewca Wiatru

  Oceniono 55 razy 37

  A ja myślę że JKM należą się głosy i że zrobi tam więcej niż Kaczyński więc proponuję zamiast głosować na PiS oddajcie głosy na partie JKM . Nawet jeżeli nie uda mu się czegoś naprawić to już bardziej na pewno nie popsuję
  Co do PO to mam mieszane uczucia ale raczej dla zwykłego obywatela to on nic nie zrobił i nie zrobi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX