Ukraina: Rosja żąda od Kijowa zaprzestania "działań wojennych", lider separatystów odbity po walce [PODSUMOWANIE]

Samozwańczy "ludowy gubernator" obwodu ługańskiego Wałerij Bołotow został odbity przez swoich zwolenników z rąk ukraińskiej Straży Granicznej. Wacław Radziwinowicz, korespondent "Gazety Wyborczej", został zatrzymany i przesłuchany w Symferopolu na Krymie. Po przesłuchaniu zwolniono go. Co jeszcze działo się w sobotę na Ukrainie?
1. MSZ Ukrainy: Nałożyć ostrzejsze sankcje na Rosję Minister spraw zagranicznych Ukrainy wezwał Zachód do nałożenia bardziej surowych sankcji na Rosję. - Zachód powinien wprowadzić sankcje, które uderzą w konkretne sektory gospodarki, takie jak bankowość, i zrobić to, zanim Rosja dokona kolejnych szkód - powiedział Andrij Deszczyca w rozmowie z "Die Welt". Jego zdaniem niemieccy politycy powinni mieć świadomość, że "Rosja nie zatrzyma się na Ługańsku i Doniecku".

2. Rosja żąda od Kijowa zaprzestania "działań wojennych"

Rosyjskie MSZ zażądało od władz w Kijowie "natychmiastowego wstrzymania działań wojennych na południowym wschodzie Ukrainy". Rosja sugeruje też, że "samozwańcze władze Ukrainy" wykorzystują okrągły stół w Charkowie do "maskowania swoich agresywnych działań". Ministerstwo podkreśliło, że "powstało realne zagrożenie życia ludności cywilnej". Oznajmiło też, że "wszystko to wywołuje słuszne oburzenie w Rosji".

"Wymachiwanie szabelką wywołuje tym większe zdumienie, że w sobotę w Charkowie odbywa się drugi okrągły stół, którego uczestnicy poszukują dróg wyjścia z kryzysu politycznego na Ukrainie. Można odnieść wrażenie, że samozwańcze władze Ukrainy wykorzystują forum w Charkowie do maskowania swoich agresywnych działań" - oświadczył rosyjski resort spraw zagranicznych.

3. Lider separatystów odbity z rąk straży granicznej

Lider prorosyjskich separatystów, samozwańczy "ludowy gubernator" obwodu ługańskiego Wałerij Bołotow, został zatrzymany na punkcie kontrolnym na granicy ukraińskiej, gdy wracał z Rosji, dokąd pojechał leczyć się z ran. Niedługo potem przy przejściu granicznym pojawiło się wkrótce około 200 uzbrojonych separatystów, żądających wypuszczenia Bołotowa.

Wywiązała się strzelanina, podczas której napastnicy użyli broni maszynowej i granatów. Ukraińska straż graniczna potwierdziła, że Bołotow został odbity przez swych uzbrojonych zwolenników.

4. Korespondent "GW" zatrzymany, przesłuchany i zwolniony

Wacław Radziwinowicz, korespondent "Gazety Wyborczej", został zatrzymany w Symferopolu na Krymie. Siedział w restauracji z przyjaciółmi, gdy do jego stolika podeszło kilku ludzi. Napastnicy nie przedstawili się, nie chcieli pokazać żadnych legitymacji. Powiedzieli, że są "przedstawicielami prawa i porządku". Jeden miał mieć pistolet pod kurtką. Ten sam funkcjonariusz sprawdzał nazwisko reportera w wyszukiwarce i po tym zarzucił mu, że pisze "antyrosyjskie teksty z wrogich pozycji".

Radziwinowicz trafił do lokalnej siedziby FSB. Był przesłuchiwany przez kilka godzin. Dostał do podpisu "jakiś dokument, którego nie podpisał", a od funkcjonariuszy usłyszał, że nie było to przesłuchanie tylko ankieta. Następnie został zwolniony.

5. Okrągły stół na Ukrainie - Władze Ukrainy dla uspokojenia nastrojów na wschodzie kraju gotowe są zapewnić decentralizację władzy i specjalny status języka rosyjskiego - oświadczył premier Arsenij Jaceniuk na drugich obradach okrągłego stołu jedności narodowej w Charkowie. - Nasze stanowisko jest niezmienne: uważamy, że należy dokonać decentralizacji władzy. Władze centralne powinny pełnić ogólny nadzór nad wypełnianiem prawa na całym terytorium państwa - powiedział.

Jaceniuk opowiedział się za dialogiem na rzecz rozwiązania kryzysu, ale powtórzył, że władze "nie będą go prowadziły z terrorystami". Po raz kolejny zaapelował do prorosyjskich separatystów w obwodzie donieckim i ługańskim o złożenie broni. Zapewnił, że ci, którzy to uczynią, zostaną objęci amnestią. Powiedział też, że "Kijów jest gotowy dać gospodarczą niezależność obwodom ługańskiemu i donieckiemu".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (152)
Ukraina: Rosja żąda od Kijowa zaprzestania "działań wojennych", lider separatystów odbity po walce [PODSUMOWANIE]
Zaloguj się
 • Oceniono 1 raz -1

  Rosja żąda od USA zmiany Baraka Obamy, bo inaczej będą konsekwencję Putina i globalna ruina. Strach bierze globalny, ciarki przechodzą globalnie, bo jednemu facetowi odbiło i z losem mu nie wychodzi na szlaku od Pacyfiku po Atlantyk - że takich jeszcze krymska ziemia nosi i do łona tuli, zamiast Abrahamowi funkcję powierzyć.

 • szpon

  Oceniono 1 raz -1

  Nic mnie bardziej nie rozśmiesza niż krzykacze forumowi, których jedynym kontrargumentem jest "pewnie ci płacą w rublach, agencie KGB" :D

 • 111doradca

  Oceniono 4 razy 2

  Jaki okrągły stół? Chyba półokrągły!
  Majdanowi samozwańcy, którzy obalili zbrojnie demokratycznie wybranego prezydenta obradują sami z sobą.
  To tak jak gdyby Jauzelski zrobił okrągły stół z nie ze stroną rzadową i opozycyjna , a z udziałem z jednej strony PZPR , a z drugiej Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Gazeto Wyborcza opamiętaj się . Dawny komunistyczny DTV jawi się jako krynica prawdy przy kłamstwach GW o Ukrainie. Szkoda Gazety, że tak bezsensownie roztrwania swoją opinię przepoczwarzając się w Notatnik Agitatora.

 • szpon

  Oceniono 5 razy 1

  RT: Amerykańskie koncerny naftowe stoją za przewrotem w Ukrainie
  youtu.be/1WzxjM2QbMI
  "Nieoczekiwane ogromne złoża gazu i ropy, odkryte na Ukrainie"
  oilprice.com/Energy/Crude-Oil/Ukraine-Unexpected-Oil-Find-Major-Gas-Interest.html
  Nuland na konferencji zorganizowanej i sponsorowanej przez Chevron: "zainwestowaliśmy 5mld USD w szerzenie obywatelskiego społeczeństwa w Ukrainie"
  www.youtube.com/watch?v=9eUSg6ebcQ4

 • polakadam

  Oceniono 7 razy 1

  Z racji tego, że forum zdominowali rosyjscy copywriterzy, którzy na zlecenie Kremla zalewają fora komentarzami skrajnie antyukraińskimi, antypolskimi, skierowanymi przeciwko Unii Europejskiej, Stanom Zjednoczonym. IP publiczne komputerów, z których są sporządzane wpisy na zlecenie Kremla są ukrywane za pomocą specjalnego oprogramowania pod losowo wybranymi IP różnych krajów (Szwajcarii, USA, Francji, Grecji, Irlandii itp.), żeby nie było widać, że są sporządzane z terytorium Federacji Rosyjskiej. Nie są używane IP z terytorium Polski ze względu na to, że stosunkowo łatwo zweryfikować ich lokalizację i prawdziwość. Rosyjskie, pisane na zlecenie władz moskiewskich komentarze mają za zadanie nie tylko dezinformować i wprowadzać w błąd przede wszystkim kształtować opinię publiczną w Polsce a wpisy i ich podpisy są skonstruowane w taki sposób, że mają stwarzać wrażenie, że większość Polaków popiera politykę Putina - mam pomysł, żeby wszystkie wpisy spoza Polski oznaczać np. "ten komentarz nie został sporządzony na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej". To powinno skutecznie zdemaskować działania służb specjalnych Federacji Rosyjskiej."

 • polakadam

  Oceniono 9 razy -1

  Krótka ciekawostka z pogranicza matematyki, polityki i kryminalistyki. Otóż kremlowscy urzędnicy niechcący opublikowali wyniki referendum na Krymie, które zupełnie nie zgadzają się z tym, co wcześniej oficjalnie podawała Rosja.

  Rada Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka przy prezydencie Rosji ; otóż ta Rada o dumnie brzmiącej nazwie, wrzuciła na swoją stronę internetową wyniki referendum krymskiego: frekwencja 30 procent; "za" połowa głosujących, czyli spośród wszystkich ludzi na Krymie do Rosji chciało tylko 15 procent. A Kreml podawał przecież, że 80 procent

 • andy180812

  Oceniono 8 razy 2

  wschod i zachod ukrainy nie Maja tej samej mentalnosci, Maja innych bohaterow historycznych, roznia sie religia i jezykiem. nie wiem po co ta wojna powinni sie rozlaczyc jak czechoslowacja. nie musi byc wojna na zlosc rosji. rosyjskojezyczni i rosjanie sa karani za swoja tozsamosc. oj polsko polsko i zachodzie z chora dusza gdzie ty idziesz?

 • moje_slowa

  Oceniono 1 raz 1

  Jeszcze te Monte Krasiwo co je nasi zdobywali jak mówią putinowcy.

 • zamorano102

  Oceniono 3 razy 3

  I pomyśleć, że gdyby Temudżyn nie zjednoczył kiedyś tam plemion mongolskich było by całkiem normalnie prawdopodobnie w naszej części Europy. Cholerni Mongołowie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX