"Wygrała partia, która realizuje hasło 'Indie dla hindusów'. Modi podburzał do konfliktów religijnych"

- To jest miażdżące, bezprecedensowe zwycięstwo w największej i najliczniejszej demokracji świata - dzisiejsze zwycięstwo w Indiach partii BJP komentował dr Paweł Marczewski z Instytutu Socjologii UW.
Opozycyjna Indyjska Partia Ludowa (BJP) Narendry Modiego odniosła najbardziej spektakularne zwycięstwo w wyborach parlamentarnych od 30 lat. Rynki zareagowały w piątek na wygraną liberalnej partii entuzjazmem i wzrostami. - To zwycięstwo nacjonalistycznej, prawicowej, posługującej się argumentami religijnymi partii, dążącej do tzw. Hindutvy, czyli realizacji hasła ''Indii dla hindusów'' - komentował w TOK FM dr Paweł Marczewski z Instytutu Socjologii UW.

Wybory, które odbyły się właśnie w Indiach, to największy wyścig wyborczy w historii. Trwały one ponad pięć tygodni, oddano ponad 550 mln głosów, Hindusi głosowali od Himalajów na północy po tropikalne południe półwyspu. Rekordowa frekwencja wyniosła 66 proc. - Lider BJP Narendra Modi w czasie kampanii starał się pokazywać jako kandydat wszystkich obywateli - bez względu na wyznanie, ale nie da się ukryć, że ciągną się za nim oskarżenia o antymuzułmańskie pogromy w 2002 roku, kiedy zginęło kilka tysięcy ludzi, bestialsko zamordowanych - mówił w TOK FM Marczewski.

- Modi ma za sobą historie podburzania do konfliktów religijnych, działania w organizacji paramilitarnej, organizującej hinduistów przeciwko muzułmanom. To zupełnie nie zniknęło - podsumował Marczewski w rozmowie z Adamem Ozgą.

Więcej o:
Komentarze (13)
"Wygrała partia, która realizuje hasło 'Indie dla hindusów'. Modi podburzał do konfliktów religijnych"
Zaloguj się
 • voiceinthedesert1

  0

  Gdzie jest mój komentarz?!

 • baby1

  0

  Czy na pewno chodziło o Hindusów, czy o Indusów. To taki drobiazg, ale w artykule słowo
  "hindus" występuje w obu znaczeniach.

 • gburiaifuria

  Oceniono 1 raz 1

  Gdy sie rozmawia z tzw. przecietnymi Hindusami i to z roznych warstw, jak mialem okazje to zrobic w marcu to mozna bylo uslyszec wielka nadzieje, ktora wiazali oni z Modim. Modi bowiem jak wszyscy wskazywali nie ma rodziny, jego matka i starszy brat zyja tak jak przecietni Hindusi z warstwy sredniej, dostatnio ale nie na poziomie klanu Gandhich, ktorych spadkobiercy zajmowali sie glownie robieniem prywatnych interesow i nabijaniem wlasnej kabzy zamiast sprawami wlasnego kraju. Partia Kongresowa mowiala Hindusom ze sa biedni i rzyucala troche grosza niedotyklanym i muzulamanom i na tym glownie konczyla sie jej dzialalnosc poza skandalami. Hindusom, rzygac sie chcialo jak od dziesiatkow lat wmawiano im ze sa biedni i poza jalmuzna nikt nie zaproponowal im sposobu jak z tej biedy sie wydostac. Modi jest wlasnie takim czlowiekiem, ma plan decentralizacji Indii, i nie zalatwia spraw swej rodziny, swych dzieci, kuzynow zony, ktorej nie ma itd. Jesli uda mu sie przeprowazic swoje reformy Indie, ktore sa juz obecnie na drodze boomu gospodarczego, moga miec szanse stac sie zasobnym krajem i daleko przescignac Chiny. Czy mu sie to uda jest sprawa otwarta ale jest niewatpliwie czlowiek z pewna wizja o ktorej wyraznie zapominano wspomniec w tej jakze ograniczonej charakterystyce czlowieka, ktoremu zarzuca sie jedynie anty-muzulmanskie nastawienie.

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 1

  Ekspert zapomniał wspomnieć że lider BJP Narendra Modima ma formalny zakaz wjazdu do USA, całe stado kongresmenów USA musiało zawrócić w Indiach z lotniska bo nikt się nie chciał z nimi spotkać, a sprawa hinduskiej dyplomatki której naruszono w ONZ Nowy jork) immunitet bulwersuje hinduską opinię publiczną.

  Czy ekspert wie ile razy mniejsza w Indiach jest liczba turystów z USA niż Polski?
  Jak nie znacie języków obcych czytajcie portale polonijne

 • kamyk39

  Oceniono 2 razy 0

  Polski odroznia slowa: Indus i hindus
  oraz : Zyd i zyd.

 • konichiwabitches

  Oceniono 6 razy -2

  No to indianie :) wyznajacy islam sa w glebokiej d..... . Zwazywszy na fakt, iz odwieczny wrog Indii czyli islamski Pakistan jest rowniez w posiadaniu broni atomowej (oczywiscie dzieci uprzejmosci francuzow), moze sie zdarzyc, ze juz niedlugo bedzie jednych i drugich jedynie garstka...... (jednak majc na wzgledzie ich mozliwosci rozplodowe, to zadna pociecha dla Swiata...)

 • kain_brat_abla

  Oceniono 9 razy 1

  Deutschland, Deutschland über alles, über alles in der Welt... już było

 • dziadekjam

  Oceniono 12 razy 10

  Wygrała partia z hasłem "Indie dla Hindusów", to może szanse ma partia z hasłem "Polska dla Polaków".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX