Pokazy na żywo, budowanie zamków, malowanie obrazu - Noc Muzeów to nie tylko zwiedzanie [NAJCIEKAWSZE IMPREZY W NOC MUZEÓW]

Europejska Noc Muzeów 2014 zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Tym razem uczestnicy będą mogli nie tylko zwiedzać, ale m.in. uczestniczyć w tworzeniu dzieła sztuki, czy budować kilkumetrowe budowle z klocków. Oto przegląd najciekawszych muzealnych imprez z całej Polski.
Warszawa

Na dziedzińcu Muzeum Narodowego zaplanowano pokaz kina plenerowego - w repertuarze m.in. film "Shirley - wizje rzeczywistości" inspirowany twórczością Edwarda Hoppera. W razie niepogody pokaz zostanie przeniesiony do sali kinowej Muzeum.

Na dziedzińcu przed Dawną Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się niecodzienna bitwa na dźwięki - za konsoletami stanie trzech didżejów. Przy stanowisku Michała Malinowskiego z klocków będzie można budować kilkumetrowe zamki, pałace i wieże. Na dziedzińcu staną też budki, w których będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, a także wysłać pocztówkę. Wszystkie plenerowe wydarzenia odbędą się bez względu na pogodę

Na pokaz kina plenerowego, a w nim m.in. filmy animowane stworzone przez studentów izraelskiej akademii sztuk i designu Becalel zaprasza Muzeum Historii Żydów Polskich.

Więcej o warszawskiej Nocy Muzeów >>>

Poznań

O godz. 23 na Placu Wolności odbędzie pokaz filmu "Muzeum Utracone". Jak podkreślają organizatorzy, plenerowa projekcja to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć w ultranowoczesnej oprawie skarby kultury, które znajdowały się niegdyś w polskich zbiorach i które w wyniku zawieruch dziejowych bezpowrotnie przepadły.

W Galerii Sztuki Polskiej XVI-XVIII w. (godz. 19-20) odbędzie się spotkanie zatytułowane "Ożywiamy trumniaki, czyli czemu służył portret trumienny".Dowiemy się tu m.in., czym był portret trumienny, kto i w jakiej technice go wykonywał oraz jak długo trwała tradycja jego stosowania. Spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty wyklejania puzzli z motywami portretów trumiennych na... pudełkach od pizzy.

Więcej o Nocy Muzeów w Poznaniu >>>

Płock

Rzadko nadarza się okazja, by zajrzeć do nieużywanych zakamarków 112-letniej siedziby Książnicy Płockiej przy Kościuszki 6. W Noc Muzeów przejdziemy się jej ciemnymi korytarzami, by dotrzeć na szczyt sekretnej wieży. Stamtąd trafimy do gabinetu dyrektorki biblioteki, która poczęstuje nas gorącą czekoladą! Magia Nocy Muzeum w Książnicy objawi się w jeszcze jeden sposób - tylko w sobotę będziecie mogli zwrócić przetrzymane książki bez opłacenia kary!

Zwiedzać będzie można też płocką katedrę. O pełnych godzinach (od 20 do północy włącznie) w świątyni rozbrzmiewać będą minikoncerty smyczkowe ku czci św. Jana Pawła II, a po nich sam proboszcz ks. Stefan Cegłowski pokaże wam i opowie o wielkiej przebudowie katedry, historii Drzwi Płockich, twórcy polichromii, nagrobkach i ołtarzach.

Więcej o Nocy Muzeów w Płocku >>>

Olsztyn

W godz. 20-24 odbędzie się pokaz profesjonalnej sesji fotograficznej. Zdjęcia wykona Rafał Koziej natomiast stylizacją i wizażem zajmie się Joanna Magreta! Modelki lub modeli, którzy chcieliby wziąć udział w sesji fotograficznej MOK prosi o kontakt do 14 maja: Informacja Kulturalna MOK, tel. 89 522 13 70. Galeria Rynek MOK (ul. Stare Miasto 24/25).

Muzeum Przyrody w Olsztynie (ul. Metalowa 5) zaplanowało nocne zwiedzanie muzeum o godz. 19.30, 21, 22.30. Odbędzie się konkurs - Rozpoznawanie nocnych głosów warmińskiej i mazurskiej.

Więcej o Nocy Muzeów w Olsztynie >>>

Bydgoszcz

Od godz. 18 do północy w Muzeum Fotografii chętni obejrzą wystawę uczniów Technikum Fotochemicznego z obrazami miasta, o godz. 19 będzie można zajrzeć także do warsztatu fotografa analogowego. Zobaczymy, jak wykonuje się powiększenia w ciemni, każdy będzie mógł wywołać własne zdjęcia z negatywów pod okiem fachowca. Chętni zrobią sobie także pamiątkowe fotografie w dawnym albo motoryzacyjnym stylu.

Więcej o Nocy Muzeów w Bydgoszczy >>>

Radom

Po generalnych remontach swoje podwoje otwiera Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" przy ul. Kopernika 1 i Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Po raz pierwszy w Noc Muzeów będzie można odwiedzić Orońsko, a i w "Malczewskim" jednak zaplanowano co nieco dla nocnych muzealnych marków

Po raz pierwszy po czterech latach rewitalizacji dla zwiedzających otwarte zostanie w sobotę i niedzielę Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. W sobotę muzeum zaprasza od godz. 14 do ostatniego gościa, a w niedzielę od godz. 12 do 18. Goście obejrzą nie tylko stałą ekspozycję poświęconą Kazimierzowi Pułaskiemu i Polonii w USA, ale także projekt wystawy, którą muzeum zamierza pokazać w przyszłym roku, oraz fotograficzną kronikę remontu budynku.

Więcej o Nocy Muzeów w Radomiu >>>

Katowice

Szesnastu artystów pod osłoną nocy w pustych budynkach, na placach, ulicach i w galeriach będzie tworzyć współczesne miejskie legendy. Jedni pokażą kilkunastominutowe performance, inni wykonają artystyczne instalacje, zagrają koncert czy też upiększą miasto roślinnością. Będą bezkarni w swoich działaniach, bo ochroni ich noc. Mogą wywieść w pole uczestników tych artystycznych rytuałów dokonywanych w świetle księżyca. Spacerowicze po mapach miejskich legend - uważajcie! Idziecie na własną odpowiedzialność. Będziecie błądzić po ciemnych zaułkach miasta, napotykać na przeszkody, doświadczać chaosu, wątpić, bezradnie szukać sensu, ale i zachwycać się.

W Noc Muzeów da o sobie również znać Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki, które w tym roku odbędzie się 14 czerwca. W sobotni wieczór okolicach oddziału Muzeum Historii Katowic w Nikiszowcu, kopalni Guido w Zabrzu, Willi Caro w Gliwicach i Muzeum Częstochowskiego pojawią się kilkuminutowe projekcje laserowe. Zielone i pomarańczowe światła laserów utworzą obrazy o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych.Wrocław

Ogień w Muzeum Architektury, neon na Ruskiej, moda śmieciowa w ratuszu, design na dworcu - fotostory o atrakcjach we Wrocławiu.

Rzeszów

Atrakcje potrwają od 19 do 1 w nocy.

Częstochowa

O godz. 21.30 na placu Biegańskiego - impreza "Wystrzałowa noc". To pokaz strzelania z broni czarnoprochowej oraz prezentacja rzadkich systemów broni palnej z II połowy XIX w., zgromadzonej w muzeum. Stawi się grupa rekonstrukcyjna Garnizon Fortecy Częstochowskiej.

O godz. 21 w Galerii Dobrej Sztuki, al. NMP 47 - pokaz artystyczny Jacka Łydżby "Malarskie partytury". Po raz pierwszy w Muzeum Częstochowskim będzie można nie tylko obserwować pracę artysty i poznawać sekrety jego warsztatu, ale też aktywnie uczestniczyć w kreacyjnym działaniu. Na oczach publiczności, z inspiracji muzyką powstanie dzieło - wielkoformatowy obraz. Jego autor to Jacek Łydżba - malarz, pedagog, animator życia artystycznego. Akcja jest trzecią odsłoną cyklu "Malarskie partytury".

Na godz. 18, 19 i 20 Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Park Staszica zaprasza na zwiedzanie z latarkami kopalni rud żelaza. Obowiązują wcześniejsze zapisy (tel. 504 757 178).

Więcej o Nocy Muzeów w Częstochowie >>>

Zielona Góra

Od godziny 17: Muzeum Ziemi Lubuskiej zaprosiło do siebie tabory, kolorowe spódnice i chusty. Cygańska Noc rozpocznie się o godz. 17 happeningiem nowosolskiego teatru Terminus A Quo "Tabor jedzie dalej". Dalej w programie: koncert zespołu Sandro i jego gwiazdy (godz. 17.30), warsztaty plastyczne z malowania wzorów na chuście (godz. 18), wykład Leszka Bończuka o faktach i mitach związanych z Cyganami (godz. 19), promocja książki "Sytuacja ludności romskiej na Ziemi Lubuskiej w XX wieku (godz. 20.30), spektakl słowno-muzyczny w opracowaniu Tadeusza Weese (godz. 21), koncert zespołu Vanessa i Sorba (godz. 22.30).

Od godz. 10 na Europejską Noc Muzeów zaprasza Lubuskie Muzeum Wojskowe. Placówka przygotowała "powiew świeżości i nawiązania do tradycji", jak sama zapowiada. Wydarzenie otworzy dynamiczny pokaz działań komandosów współczesnych armii NATO przygotowany przez ZS Strzelec z Sulechowa. Później teren miniskansenu fortyfikacyjnego posłuży Stowarzyszeniu Miłośników Historii Wojskowości do przeprowadzenia rekonstrukcji walk o linię Odry z okresu II wojny światowej. Na specjalnie przygotowanej na ten wieczór scenie zaprezentują się naszym widzom Kabaret Jurki oraz Kabaret K2. Imprezę zwieńczy gra świateł i muzyki, którą rozpocznie Teatr Ognia Haka Poi.

Więcej o zielonogórskiej Nocy Muzeów >>>

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (19)
Pokazy na żywo, budowanie zamków, malowanie obrazu - Noc Muzeów to nie tylko zwiedzanie [NAJCIEKAWSZE IMPREZY W NOC MUZEÓW]
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  0

  Paryż dzisiaj też zaprasza na Nuit européenne des musées. Wszystkie muzea są za darmo. Cała światowa...egipska, perska, grecka, europejska kultura jest dostępna dla wszystkich.

 • robwilenski

  Oceniono 1 raz 1

  A o dzieciach ktos pomyslał? majdanbankowy.blogspot.com/2014/05/zbliza-sie-dzien-dziecka-dzieciom-ktore.html

 • peppers01

  Oceniono 4 razy 2

  Szkoda, że Polacy (masowo) interesują się kulturą jedynie raz w roku i do tego w sytuacji gdy mogę to zrobić za darmo.
  Ponadto, mimo iż uważam że muzealna noc jest generalnie pozytywną inicjatywą, zdecydowanie bardziej wolałbym aby całe wydarzenie odbywało się w dzień. Ciemność oraz godziny nocne nie sprzyjają np. dzieciom (a wiele atrakcji podczas nocy muzealnej jest skierowanych właśnie do dzieci), osobom starszym (a kultura jest również dla takich osób, to właśnie osoby starsze są często zbyt ubogie aby wybrać się do muzeum w dzień powszedni) oraz zwiedzaniu wystaw plenerowych (a w programie nocy muzealnej jest takich wiele). Ponadto w nocy zawsze jest nieco mniej bezpieczniej niż w dzień.

 • asmok6

  Oceniono 3 razy 3

  Miast wam zabrakło. I to tych większych.

 • lysy4000

  Oceniono 4 razy 4

  A gdzie Katowice i specjalny tramwaj:
  www.ppa.pl/aktualnosci/noc-muzeow-2014-w-katowicach.html

 • pilot.tv

  Oceniono 9 razy 3

  Co za narodem trzeba byc aby raz w roku chodzic do muzeum i to tylko wtedy gdy jest Noc Muzeuów. Stac w kolejkach po 3-5 godz. Rozumiem, ze w weekendy gdy wejscie do Muzeum jest za darmo to chodzimy do Galerii ale handlowych na zakupy. Upadek kulturalny POlski trwa...

 • milfur

  Oceniono 8 razy 0

  jakim durniem trzeba być by raz w roku pójść do muzeum i stać w kolejce 3 godziny, jakby przez pozostałem dni w roku muzeum było zamkniete...
  no ale lemingi łykną wszystko, by poczuć się nowoczesnymi:) a jedyne galerie jakie znają to te handlowe.

 • tune

  Oceniono 6 razy 4

  Artysta nazywał się Edward Hopper. (Przyjmijmy, że to po prostu literówka.)
  www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&cad=rja&uact=8&ved=0CDwQFjAH&url=http%3A%2F%2Fwyborcza.pl%2F1%2C75475%2C15658707%2CEdward_Hopper__Zawod__rezyser__Od_dzis_w_kinach_film.html&ei=rw93U_Nns4jsBsCzgIgF&usg=AFQjCNFBox3AsAUHPpquD4t8CTTG9P41mg&bvm=bv.66917471,d.bGE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX