Ciosek: Nic nie zatrzyma Rosji ws. Ukrainy. Ale nie można Kremla zaganiać jak niedźwiedzia do matecznika - trzeba rozmawiać

Wg Stanisława Cioska, byłego ambasadora w Moskwie, straszenie Rosji sankcjami nic nie da. - Rosja będzie dążyć do oderwania wschodniej części Ukrainy. Nic jej nie zatrzyma - mówił w TOK FM. Ciosek przekonywał, że potrzebne jest nowe otwarcie w relacjach z Kremlem. - Trzeba pomóc Rosji w zbudowaniu bezpiecznego i przyjaznego państwa. Trzeba przyjąć razem z Rosjanami plan modernizacji tego kraju.
Stanisław Ciosek jest przekonany, że nieprędko uda się uspokoić sytuację na Ukrainie. Bo jak mówił w "Poranku Radia TOK FM", "nic nie zatrzyma Rosji, która będzie dążyć do oderwania wschodniej części Ukrainy". - Prawdopodobnie nie wkroczy na teren Ukrainy ze swoimi formacjami zbrojnymi, nie będzie przerywania granicy. Moskwa wszystko będzie robiła służbami specjalnymi i swoimi ludźmi, których jest na Ukrainie bardzo wielu. Choć jesteśmy świadkami czegoś zupełnie nowego - nie mamy na to nazwy. Ale skutki będą takie jak w przypadku klasycznej wojny.

Jak podkreślał były ambasador Polski w Moskwie, dla Kremla działania na Ukrainie to de facto "zmagania o polityczny kształt naszego kontynentu oraz rolę Rosji w Europie i na świecie".

Nie można tylko grozić

Gość TOK FM od dawna nie kryje rozczarowania postawą Zachodu wobec kryzysu ukraińsko-rosyjskiego. Bo według Stanisława Cioska, droga gróźb i sankcji to "fałszywy trop".

- Prawdopodobnie musi minąć trochę czasu, muszą ostygnąć emocje... Ale musimy rozstrzygnąć, co ze wschodnią częścią naszego kontynentu. Tam mieszkają tacy sami ludzie jak my. Oczywiście teraz są w histerii, popadli w amok... Ale musimy im coś zaproponować.

Co Zachód powinien zaproponować Rosji? - Trzeba pomóc Rosjanom w zbudowaniu bezpiecznego i przyjaznego państwa. Ten kraj ma nienowoczesną strukturę wytwarzania, anachroniczną formułę. Przecież sam Władimir Putin mówił na posiedzeniu rządu, jakiś czas temu, że wyczerpał się model rozwoju gospodarczego Rosji. Rząd zmniejszył prognozy rozwoju kraju. A jak zaczną spadać ceny ropy i gazu, to ten system padnie. Trzeba przedstawić propozycje modernizacji Rosji. Można ich zaganiać jak niedźwiedzia do matecznika, a Ukrainie podtykać karmę. Ale to nie jest rozwiązanie - przekonywał Ciosek w TOK FM.

Trzeba budować od fundamentów

Były ambasador Polski w Moskwie uważa, że jeśli obywatele Rosji skorzystają na zmianach, nie będziemy musieli bać się zagrożenia ze wschodu. - Trzeba uruchomić rezerwę, której żaden car, sekretarz partii, ani prezydent nie uruchomił, aktywność produkcyjną i życiową Rosjan. Nie można tylko krzyczeć: bądźcie demokratami. Trzeba zmienić fundamenty Rosji. Oczywiście to nie potrwa 5 minut, tylko kilkanaście lat - stwierdził Stanisław Ciosek.

Więcej o:
Komentarze (83)
Ciosek: Nic nie zatrzyma Rosji ws. Ukrainy. Ale nie można Kremla zaganiać jak niedźwiedzia do matecznika - trzeba rozmawiać
Zaloguj się
 • maxymus1

  0

  A co to za ekspert? Ambasador były? To co Mówi to jest oczywiste w tej chwili. Panie Ciosek, szkoda że Pan nie był ambasadorem w niemczech, u faceta z wąsikiem, też by pana przywoływwano! Toż wiadomo , że każdy dyktator się wqrvia, na tym polega dyktatura, że świrem się jest!

 • kazik2500

  0

  Widze, ze w niektorych srodkach przekazu zawsze jest smak na komunistyczna bande. A prawda taka ze PZPR i jej funkcjonariusze powinni byc w wolnej Polsce traktowani jak w NIemczech funkcjonariusze NSDAP.

 • Jacek Darski

  0

  Ad vocem "kol.3": Dziękuję za korektę.Powinno być" Tout doit change pour que ne change rien". Giuseppe T. di Lampedusa. "le Guépard".

 • basileus1025

  Oceniono 3 razy 1

  Zacytuję klasyka: "spieprzaj dziadu"!

 • ek24

  Oceniono 3 razy 1

  Ciosek plecie głupoty .Dobrze wie że Rosja uznaje tylko siłę .wszystko inne to dla niej słabość którą trzeba wykorzystać .Dobrze o tym wiedział Ronald Reagan w ciągu dekady doprowadził do bankructwa ZSSR.

 • dodo_999

  Oceniono 1 raz 1

  niech ciosek pomaga

 • j666

  Oceniono 4 razy 0

  Stary dureń Ciosek co Ruskich od urodzenia po d... całował , i jeszcze media go karmią na pseudo"autoryteta". Durniu Ciosek, wściekłego wilka się nie karmi hodowanymi owieczkami, żeby wilkowi się poprawił charakter, lecz się wściekliznę odstrzela!

 • fidel cerda

  Oceniono 5 razy 1

  Byly ambasador , jest naiwnym starszym panem. Rosja musi sie nauczyc szanowac innych.

 • buffalo69

  Oceniono 3 razy -1

  Staszku,
  Czy Ty naprawdę wierzysz, że Putin i społeczeństwo rosyjskie chcą pomocy w przebudowaniu ich państwa? Jak wyobrażasz sobie polityczną i ekonomiczną modernizację tego państwa, skoro każdą tego rodzaju propozycję, jego władze potraktują jako brutalne mieszanie się Zachodu w wewnętrzne sprawy Rosji, a pogrążone w nacjonalistycznym amoku społeczeństwo entuzjastycznie poprze swoich przywódców? Obawiam się, że równie sensowne byłoby w 1938 r. postulowanie, by Niemcom udzielić pomocy w zbudowaniu bezpiecznego i przyjaznego państwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX