"Ukraina ma prawo zaprowadzić porządek. Mają się poddać, wywiesić biała flagę?"

Wg europosła Jacka Saryusz-Wolskiego, mimo tragicznego bilansu ofiar, władze Ukrainy powinny kontynuować działania przeciwko prorosyjskim separatystom. - Państwo ukraińskie ma prawo zaprowadzić porządek i rządy prawa na swoim terytorium - mówił w TOK FM. Polityk PO jest przekonany, że powinno dojść do zaplanowanych na 25 maja wyborów prezydenta Ukrainy.
Mimo trwającej od piątku akcji ukraińskich służb, prorosyjscy separatyści nadal kontrolują m.in. Słowiańsk. Rośnie też bilans ofiar starć na wschodzie Ukrainy. Ale europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski nie ma wątpliwości, że akcja powinna być kontynuowana. - To co, państwo ukraińskie ma się poddać, wywiesić białą flagę? Państwo ukraińskie ma prawo zaprowadzić porządek i rządy prawa na swoim terytorium - mówił w "Poranku Radia TOK FM".

Takie stanowisko przyjął też m.in. Parlament Europejski, argumentując, że Ukraina "ma prawo do samoobrony, w oparciu o art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych".

Gra Moskwy

Saryusz-Wolski przypomniał, że zamieszek i niepokojów we wschodniej Ukrainie nie byłoby bez Rosji. - Przecież tam, tak jak i na Krymie, panował spokój. Do momentu kiedy Moskwa zdecydowała, by sytuację zdestabilizować i wysłała tam swoich przebierańców, tzw. zielone ludziki. Dla wszystkich wnikliwych obserwatorów jest jasne, że oddziały tzw. separatystów dowodzone są przez oficerów GRU. To są rosyjscy żołnierze, tyle że mają zdjęte naszywki z mundurów. Te działania są sterowane z Moskwy.

Rosjanie robią wszystko, by nie doszło do zaplanowanych na 25 maja wyborów prezydenta Ukrainy. - Choć w Syrii, gdzie stopień destabilizacji kraju - w wyniku wojny domowej - jest znacznie większy, Rosja wzywa, by wybory się odbyły. Głosowanie legitymizowałoby prezydenta Baszara Asada, którego Moskwa popiera - podkreślał europoseł Platformy Obywatelskiej.

Zdaniem gościa "Poranka Radia TOK FM", mimo niepokojów we wschodnich obwodach wybory prezydenckie na Ukrainie powinny się odbyć zgodnie z planem.

Więcej o:
Komentarze (85)
"Ukraina ma prawo zaprowadzić porządek. Mają się poddać, wywiesić biała flagę?"
Zaloguj się
 • Juliusz Grzechnik

  0

  bandyci z po zrobili z polski kraj bandytow przestancie sie wtracac do innych krajow 99,9 procent polakow ma w dupie ukraine i to tam sie dzieje niech sie rozlicza z rzezi wolynskiej telewizja pie...a dostala na temat ukrainy w europie maja gdzies ukraine

 • stachkaz47

  0

  Ten ma łapy po łokcie unurzane we krwi mieszkańców ODESSY.

 • 1pirat2

  0

  Ten pan zapomniał, że on sam zresztą towarzystwa, które podjudzało Ukrainców na Majdanie, przyczynił się znacznie do sytuacji która teraz mamy.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 1 raz -1

  Wolski a rząd syryjski to ma prawo zwalczać rebeliantów nasłanych przez USA i Turcję?

 • jrb11

  Oceniono 4 razy 2

  Wolski masz racje

  Pucz faszystowski w Kijowie odseparowal sie od prawa I poszedl na droge bandytyzmu.
  Jako taki nie nalezy do legalnej Ukrainy. Bandziory pokazaly w Odessie I Slawiansku.

  Wiec pucz Kijowa powinien wywiesic biala
  flage czym szybciej tym lepiej) - na pewno nie uda im sie osiagnac wyznaczonego przez NATO/ameryke celu wciagniecia Rosji I NATO/ameryki do wiekszej wojny by zwalic upadek dolara na Rosje I Puina.

 • jrb11

  Oceniono 1 raz -1

  Wolski masz racje

  Puc faszysto Kijowie odseparoal sie od prawa I poszedl na droge bandytyzmu.
  Jako takie nie nalezy do legalnej Ukrainy. Bandziory pokazaly w Oessie I Slawiansku.

  Wec pucz Kijowa powinien wywiesic ia flage c szybciej tym lepiej) - na pewno nie uda im sie osiagnac wyznaczonego celu wciagniecia Rosj iNATO/ameryki do wiekszej wojny bywalic upaekdolara na Rosje I Puina.

 • Oceniono 5 razy 5

  Panie Wolski ?Sadzac po Pana wypowiedzi, to Pan przypadkiem trafil do Brukseli, i jesli tam sa tacy sami jak Pan to nie dziwie sie ze ciagle beda niewinnie ginac ludzie po to zeby Wam sie dobrze zylo w tej Brukseli.

 • Oceniono 5 razy 5

  Panie Wolski ? Sadzac po wypowiedzi ,to przekonany jestem ,ze Pan przypadkowo trafil do tej Brukseli,a to juz jest Pana druga wpadka.A dobrze pamietam jak Pan sie wypowiadal na temat Kosowa, pomijajac to ze Pan nie znajac historji narodu nie zna sie Pan na polityce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX