Komorowski: Dziś nie musimy być "chorzy na Polskę"

02.05.2014 13:35
Prezydent Bronisław Komorowski

Prezydent Bronisław Komorowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Każde pokolenie musi znaleźć swoją definicję patriotyzmu - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas finału akcji "Patriotycznie zakręceni". Zachęcał też do radosnego wyrażania swojego przywiązania do ojczyzny. - Dziś nie musimy być "chorzy na Polskę" - mówił.
- Każde pokolenie musi znajdować swój własny sposób definiowania i realizowania postaw patriotycznych - podkreślił prezydent. - Inny był patriotyzm naszych pradziadów, dziadów, rodziców, a inny naszych dzieci, bo polskość się zmienia i zmieniają się uwarunkowania, w których można i trzeba dobrze służyć ojczyźnie - dodał.

Obecnie - jak zauważył Komorowski - "możemy mówić o patriotyzmie bardziej radosnym, pełnym autentycznej dumy, z mniejszą ilością gorzkich łez, goryczy porażek i wspomnień dramatycznych wydarzeń". - Dzisiaj wyrosło nowe pokolenie i to jest Polska, która jest krajem w miarę normalnym, (...) rozwijającym się, krajem ludzi szczęśliwych - mówił.

Prezydent przekonywał też, że "możemy i powinniśmy budować patriotyzm radości, dumy i szczęścia". - Patriotyzm radosny, który buduje pozytywne relacje między ludźmi - dodał. Jak podkreślił, trzeba również zachować szacunek dla "poprzednich form wyrazu patriotycznego". - One wynikały z trudnych doświadczeń życia narodu i to też jest w nas potrzebne - uważa Komorowski.

"Możemy być radośni z powodu bycia w Polsce"

- Dzisiaj nie musimy być "chorzy na Polskę". Możemy być radośni z powodu bycia w Polsce, bycia Polakiem, ale doświadczenia poprzednich pokoleń polskich patriotów w nas funkcjonują i są warte szacunku oraz pamięci - zaznaczył prezydent.

Laureatom akcji dziękował za wysiłek i pomysł, "by kształtować postawy, które wyrażają radość z tego, że żyjemy w tym kraju, ale także budują postawę odpowiedzialności, żeby było lepiej, piękniej, milej i fajniej, by można było czuć się pozytywnie, patriotycznie zakręconym". - To jest ten mądry współczesny patriotyzm - dodał.

Komorowski zaznaczył też, że trzeba wykorzystać zjawisko zwiększającego się patriotyzmu lokalnego. Jak ocenił, obecnie zadaniem jest, by w obszarze patriotyzmu lokalnego, regionalnego i ogólnonarodowego kształtować odpowiedzialność i szacunek "dla państwa, takiego, jakie ono jest". - To jest gmina, powiat, województwo, ale i państwo jako całość, z jego prawami, symbolami i to się daje pogodzić - powiedział.

- Od rodziny i siły związków międzypokoleniowych do poczucia patriotyzmu lokalnego jest tylko krok, tylko krok jest do poczucia patriotyzmu regionalnego, a dalej jest jeden mały krok do poczucia patriotyzmu ogólnonarodowego i szacunku dla państwa, które jest naszą wspólną własnością - podkreślił prezydent.

Ideą akcji jest promowanie nowoczesnego patriotyzmu

Ideą projektu "Patriotycznie zakręceni" jest promowanie nowoczesnego patriotyzmu w codziennych działaniach, pokazanie lokalnych patriotów i inicjatyw, które mogą być przykładem dla innych społeczności i regionów. W akcji wyróżniono kilkanaście lokalnych inicjatyw.

Jedną z nich prowadzi Dariusz Paczkowski z Fundacji Klamra z Żywca, angażując się m.in. w pomoc społeczności romskiej. - W tym roku chcemy otworzyć plac zabaw dla tych dzieci - podkreślił. - Kwintesencją moich działań jest działanie na rzecz tolerancji i akceptacji oraz by Polska była ojczyzną dla wszystkich - powiedział. Jak zaznaczył, walczy też z mową nienawiści i uczy młodych ludzi, by dbali o swoje lokalne społeczności.

Wojciech Duch jest z kolei twórcą portalu historia.org.pl. Można tam znaleźć m.in. informacje o imprezach historycznych, artykuły i ciekawostki historyczne, a także recenzje książek. Jak ocenił, "trzeba kłaść nacisk na pozytywny wydźwięk historii".

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (80)
Zaloguj się
 • mila2712

  Oceniono 106 razy 42

  "...... i to jest Polska, która jest krajem w miarę normalnym, (...) rozwijającym się, krajem ludzi szczęśliwych ......"

  Czyżby ?
  Nastroje społeczne wskazują na coś zgoła innego....

 • vomitorium1

  Oceniono 55 razy 37

  "Dziś nie musimy być "chorzy na Polskę" ... "
  zagranica
  pomaga się wyleczyć

 • rabingoldblatt

  Oceniono 91 razy 21

  Po patriotycznych zachowaniach półnagich łysych pał bez szyi, którzy czują się spadkobiercami Dmowskiego, Romaszewskiego i wiernymi dziećmi Kościoła to wtedy mój patriotyzm musi sprowadzić się do tego by uczciwie płacić podatki aby miasto mogło posprzątać ten boordel jaki narobią wyżej wymienieni w czasie swojego "świętowania".

 • i-tyle

  Oceniono 39 razy 19

  ciekawe czy rowerzysta po piwku albo studenciak po joincie, siedzący w pierdlu też "zginęliby za ojczyznę(*)":). Ciekawe jak cała masa traktowanych przez Polskę jak bydło ludzi rozumie "patriotyzm"? Ciekawe czy warto ginąć za państwo, które nie jest w stanie zagwarantować podstawowych swobód konstytucyjnych i wsadza do pierdla za czyny bez szkodliwości społecznej wbrew konstytucji? Czy to wina tej biednej i zdradzanej Polski, za którą jeszcze raz zgińmy wszyscy, a następne pokolenie może się odrodzi z popiołów, czy po prostu jesteśmy okupowani naszą narodową polską głupotą, o której pisano już 500 lat temu, a z której śmieje się spory kawałek świata? Czy może lepiej by było, jeśli przyszłoby znów zginąć latem, zniknąć na jakiś czas, by się to polityczne i mentalne bagno wreszcie wykrwawiło i ostatecznie przepadło w mrokach historii, i powrócić, by budować Polskę od zera, bez pasożytów religijnych, niedorozwojów od moralności i całego tego badziewia? Od zera budować świeckie państwo, w którym logika i prawa człowieka będą górą? Znowu się rozmarzyłem

  (*) - pod zginięciem za ojczyznę rozumem również życie w Polsce:))) Żyć i zginąć marnie, męcząc się przy tym już samym patrzeniem na to co się dzieje i płacąc gigantyczne, jak na otrzymywaną wartość, podatki. Czy patriotyzmem jest płacić podatki ale wymagać, by szły one na rozwój państwa? Ale jak tego wymagać? Przecież to przepadnie wszystko i nie da się tego odzyskać.

 • tytanowa_mrowka

  Oceniono 17 razy 15

  "- Każde pokolenie musi znaleźć swoją definicję patriotyzmu - powiedział prezydent "

  moja jest taka: nie dawać kasy tym, którzy ją ukradną/zmarnują.

 • popijajac_piwo

  Oceniono 42 razy 14

  Prawdziwi patrioci wyjechali z kraju i nie żerują na społeczeństwie...

 • bemadal

  Oceniono 47 razy 9

  NAWET z "OŻEŁA co MORZE" Komorowski w ramach tego nowoczesnego patriotyzmu zrezygnował I to jest jedyna mądrość.

 • belzebub1001

  Oceniono 17 razy 9

  Moj Boze, czy pan Prezydent z nas kpi, Polska stala sie "Bozym Igrzyskiem" i to prowadzi nas do tragedii! Matka Boska nie da nam pracy, nie stworzy innowacyjnych wyrobow, musimy wszyscy zaczac pracowac nad stworzeniem prawdziwej gospodarki, polskiej produkcji! Nawet jak to sie nie podoba eminencjom KK! Zle to widze panie Prezydencie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje