Prowadzący "Top Gear" Jeremy Clarkson oskarżony o rasizm. BBC sprawdza zarzuty

Chodzi o materiał, w którym Clarkson miał recytować wierszyk ze słowem "nigger" uznawanym za wyjątkowo rasistowskie. Prezenter stwierdził najpierw, że nie użył obraźliwego określenia, a potem oświadczył, że czuje się "zmartwiony i przerażony", że mogło to zabrzmieć tak, jakby posługiwał się rasistowskim językiem.
Wierszyk pojawia się w odcinku, w którym Clarkson recenzuje dwa samochody, które jego zdaniem są trudne do odróżnienia i dla ułatwienia można użyć wyliczanki. - Doskonale wiedziałem, że w najbardziej popularnej wersji rymowanki jest rasistowskie wyrażenie i chciałem je ominąć. Robiłem trzy podejścia do nagrania. W dwóch mamrotałem coś w miejscu, gdzie pojawia się to słowo, a w trzecim zamieniłem je na "nauczyciel" - stwierdził prezenter.

"Nie używam tego słowa"

Clarkson kilka tygodni później obejrzał nagranie I zdał sobie sprawę, że w wymamrotanym fragmencie nadal można usłyszeć to słowo.

- Zrobiłem wszystko, co mojej mocy, aby upewnić się, że ta wersja nie pojawi się w programie - deklaruje. "Nie użyłem tego rasistowskiego słowa, ale w nagraniu brzmi, jakbym go jednak użył. Możemy wykorzystać w programie inną wersję?" - napisał Clarkson do biura produkcji. Dziś twierdzi, że mógł bardziej się postarać, by nie doszło do takiej sytuacji.

- Zazwyczaj, kiedy jestem o coś oskarżany, to faktycznie to zrobiłem. Tym razem dokładałem wszelkich starań, żeby nikogo nie obrazić. To jest okropne słowo i ja go nie używam - powiedział.

Zwolnić Clarksona?

Stacja BBC, która emituje "Top Gear", nazwała incydent "godnym pożałowania". "Clarkson nakreślił tło tej sytuacji. W BBC obowiązują standardy i jasno wyjaśniliśmy mu jak poważnie to traktujemy" - napisali w oświadczeniu. Po tym jak sprawę opisał "The Mirror", BBC otrzymało wiele żądań, aby zwolnić Claksona. Stacja prowadzi teraz dochodzenie w sprawie zarzutów wobec prezentera.

Aliya Mohammed, szefowa fundacji "Race Equality First" zajmującej się dyskryminacją rasową, wezwała BBC do natychmiastowego działania. - Jestem zbulwersowana kolejny wyrazem rasizmu Clarksona. Na ile takich komentarzy pozwoli jeszcze BBC? W nowoczesnym społeczeństwie nie ma miejsca na rasizm. Zachęcam do potępienia tego odrażającego incydentu. Osoby publiczne powinny stanowić przykład dla widzów - powiedziała Mohammed.

Premier David Cameron, który jest przyjacielem Clarksona, zdystansował się od gwiazdy. Rzecznik powiedział, że sam Cameron absolutnie nie używa rasistowskich określeń, a ich używanie "jest bardzo złe".

Regulacje anty-dyskryminacyjne

Adwokat Lawrence Davies powiedział: - To wyjaśnienie nie jest wiarygodne. Jeśli naprawdę nie chciał użyć tego słowa, z łatwością mógł je ominąć. Zasługuje na zwolnienie, ale BBC zamiata sprawę pod dywan, bo nie chce go stracić - powiedział adwokat Lawrence Davies.

Eksperci w dziedzinie prawa twierdzą, że jeśli prezenter użył obraźliwego słowa, to mógł naruszyć standardy równościowe. - Jeśli zostałoby to zgłoszone na policję, można by rozważyć, czy przestępstwo miało miejsce i czy w interesie publicznym jest ściganie prezentera - powiedziała adwokat Lucy Scott Moncrief. - Wszyscy pracodawcy i twórcy programów mają regulacje anty-dyskryminacyjne i używanie takiego języka byłoby ich naruszeniem. Co prowadzi do postępowania dyscyplinarnego - dodała.

Recydywista

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Clarkson jest oskarżany o rasizm. W programie kilkukrotnie obraził Azjatów, żartował też z Meksykanów, Hindusów, Malezyjczyków i osób czarnoskórych. W 2005 roku, w programie o jednym z modeli niemieckiego BMW wykonał nazistowski salut i zażartował, że nawigacja satelitarna samochodu "prowadzi tylko do Polski".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Więcej o:
Komentarze (248)
Prowadzący "Top Gear" Jeremy Clarkson oskarżony o rasizm. BBC sprawdza zarzuty
Zaloguj się
 • Piotr P

  0

  A ja mam pytanie.
  Czy on kogos konkretnego tak brzydko nazwal? Czy moze tylko takie slowo bylo w popularnej wyliczance?
  Jesli to drugie to trzeba bedzie ocenzurowac ksiazki, piosenki, filmy...

 • super_maupa

  0

  'zażartował, że nawigacja satelitarna samochodu "prowadzi tylko do Polski".'

  To nawet zabawne :)

 • a.k.traper

  0

  A Kriegsmarine wysyłała do boju Negrów:)))

 • 2-julita

  0

  czy na czarnych teraz trzeba mówić zieloni ???????????????????????
  czy kolor czarny trzeba wyeliminować ?????????????????

 • 2-julita

  0

  czy wszyscy muszą kochać tych murzynów ???????????????
  z jednej skrajności w drugą

 • paruwkowy_skrytobujca

  0

  każdy normalny człowiek jest rasistą.

 • vald

  0

  Oj tam , oj tam. Zaraz rasizm. W biały kaptur Ku-klux-Klanu się przecież nie ubrał i do niczego nie nawoływał. Ale widać w takiej Anglii poprawność polityczna kwitnie tak samo jak u nas. Ciekawe czy można tam używać słowa "Gipsy" w rozumieniu Cygan. Bo u nas to Rom - dla ciekawych w języku cygańskim właśnie znaczy Cygan. Niedługo na Niemca będziemy mówić Deutschelander

 • grupalakatuz

  Oceniono 2 razy 0

  Masoński system, masońskie, lewackie normy. Niedługo zabronią używania słów "maż", "żona", "rodzina".

 • blue911

  Oceniono 5 razy -3

  On,a nastepny mega-rasista to ten pseudo-komik Baron Cohen! Obu bym do pudla zamknal.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX