Tusk o 10-leciu członkostwa w UE: Gratuluję Polakom i przepraszam za błędy na górze

- Rządzący - łącznie z nami - popełniali błędy, ale bilans jest chyba satysfakcjonujący - powiedział premier, podsumowując dekadę członkostwa Polski w Unii Europejskiej. - Mówię o tym z satysfakcją nie dlatego, że czuję się sprawcą tego fenomenu. Myślę, że obaj z ministrem Sikorskim - chociaż nie wszyscy nas o to podejrzewają - z wystarczającą dozą pokory oceniamy swój udział - podkreślił.
Tusk dodał, że powinniśmy pamiętać o wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu Polski. - Ci, którzy od początku polskiej niepodległości wskazywali tę proeuropejską orientację, mają największe zasługi. Jeszcze raz im wszystkim, niezależnie, czy byli z lewicy czy z prawicy, chciałem wyrazić najwyższe uznanie. Bo kłócąc się między sobą i popełniając błędy, w tej jednej z najważniejszych spraw w historii Polski, jaką jest powrót do cywilizacji Zachodu, nie popełnili żadnego istotnego błędu - mówił Tusk.

Tusk pogratulował wszystkim Polakom i przeprosił "za błędy na górze". - Myślę, że Polacy mogą wypić toast za własną skuteczność i za to, że dali radę wejść do UE i po wejściu te 10 lat dobrze wykorzystać - dodał.

Autostrada A1

Premier stwierdził, że ukoronowaniem tego 10-lecia będzie jutrzejsze otwarcie autostrady A1. - Cieszę się, że w przeddzień tej fajnej rocznicy ta symboliczna autostrada z Gdańska, z miejsca, gdzie ta nadzieja się rodziła, do centrum Polski wreszcie została skompletowana - mówił i dodał: - Też i mi to ułatwi życie. Czasami jak do wnuków jadę, to szczególnie mocno doceniam, że będzie można jechać autostradą.

Narracje sprzed 10 lat

Premier Tusk stwierdził, że choć Polacy są zadowoleni lub nie z różnych aspektów życia, to akurat z uczestnictwa w Unii Europejskiej zadowolonych jest 80 proc. Polaków. Minister Sikorski powiedział później: - Premier Tusk skromnie nie doszacował. Według naszych danych to jest 89 procent.

Szef MSZ dodał, że 10 lat temu istniały w Polsce dwie narracje - eurosceptyczna i pozytywna. Pierwsza zakładała, że "wszystko się zawali, wzrośnie bezrobocie i wszystko wykupią", a pozytywna, że "nasze dzieci skorzystają, ale pewnie kosztem dekady wyrzeczeń". - Obydwie narracje okazały się nieprawdziwe. Dzięki wejściu do UE Polska od razu skorzystała. Gdybyśmy nie przystąpili do Unii, dziś bylibyśmy na poziomie rozwoju sprzed pięciu lat - powiedział Sikorski i dodał: - Polska nauczyła się oddziaływać na resztę Europy.

"Kwestia przemocy w rodzinie jest kluczowa"

Premier odniósł się też do dzisiejszego posiedzenia rządu. - Przyjęliśmy projekt ustawy, który kończy rządowy tam pracy nad ratyfikacją konwencji przemocy wobec kobiet i przemocy w rodzinie - stwierdził.

- Nie muszę państwa przekonywać, że kwestia przemocy w rodzinie jest od początku mojego premierowania jedną z absolutnie kluczowych rzeczy, którymi się zajęliśmy - dodał Tusk. Tłumaczył również, że rząd chciał oddzielić "uzbrojenie państwa i obywateli w dodatkowe narzędzia, które ułatwią obronę przeciw przemocy", od dyskusji ideologicznych.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Więcej o:
Komentarze (14)
Tusk o 10-leciu członkostwa w UE: Gratuluję Polakom i przepraszam za błędy na górze
Zaloguj się
 • adambiernacki69

  Oceniono 2 razy 2

  W polityce nie ma przypadków.

 • 104i9

  Oceniono 2 razy 2

  Unijne dotacje to przykład propagandy władzy dosłownie jak z poprzedniej epoki. Ile to jest 300 minus 120? 180 czy 300?

  www.youtube.com/watch?v=MoqsKno5PiY

 • iremus

  Oceniono 6 razy 4

  Tusk o 10-leciu członkostwa w UE: Gratuluję Polakom
  ___________________________________________________________________
  Ja też gratuluję. Polscy katolicy wnieśli do unii cenne przymioty - bałwochwalcze umiłowanie JP2 i dbałość o swoje otoczenie.
  img6.demotywatoryfb.pl//uploads/201404/1398645382_g26kqb_600.jpg
  ___________________________________________________________
  Nasz półbóg z wytrzeszczem zaczął już operować językiem kosmity.

 • jrb11

  Oceniono 7 razy 7

  Panie Premierze Tusk,

  Wrocmy troche w tyl latkami,

  W czasie moich mlodszych latek (coz czas leci) Polska zjmowala gospodarczo jakies 7-9 miejsca w swiecie. Byl polski przemysl, polskie samochody, gornictwo, traktory, agrykultura, nauka na poziomie swiatowym (polscy inzynierowie w swiecie), to samo w medalach na olimpiadach itp.

  Panie premierze popatrz Pan na Polske dzisiaj.

  Porownaj Pan - co postep - nie przerazenie,

  Procz tego by ulatwic PAnu porownanie - popatrz Pan na Ukraine 25-30 lat w tyl,
  Trzecia potega na swiecie - bronie nuklearne, wspaniala, armia, rakiety (jeszcze do dzis jedne z najleprzych ale oparte na Rosyjskiej technologi), flota, agrykultura, medycyna, oswiata.
  Panie premierze - dzisial nawet nie trzeci swiat - bandytyzm - rozbije - zabijanie swoich
  tak na poczatek,

  Podobno jest Pan historykiem z "niewyksztalcenia" ??

 • patriotaa

  Oceniono 11 razy 11

  a co powiesz tym pięciu milinom którzy wyjechali za chlebem??????????????A co powiesz tym, którzy z głodu i w nędzy poumierali??????????????? A co powiesz tym ,którzy teraz zdychają w nędzy??????????????

 • uzdek98

  Oceniono 14 razy 12

  zacytuje klasyka: przepros i spier...

 • Ryszard Kubaszko

  Oceniono 15 razy 11

  Tusk dumny z kwitnącej Polski, w której Polacy wymierają. Proces wymierania Tusk postanowił genderem przyspieszyć.

 • proteusz33

  Oceniono 3 razy -3

  Sprowadziłeś już Donek wszystkich swoich platfusowych moherów z Rzymu ?

 • hare-hare

  Oceniono 10 razy 8

  w rządzie powinien obowiązywać kodeks sapera---saper za błędy nie przeprasza

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX