U Lisa spór o uchwałę o kanonizacji. Kurski: Polska nie jest państwem laickim

Temat kanonizacji podzielił gości dzisiejszego programu Tomasza Lisa. - Sejm nie jest od aktów strzelistych, jest od ustanawiania prawa - mówiła posłanka i kandydatka do Parlamentu Europejskiego Joanna Senyszyn. - Polska nie jest państwem laickim w rozumieniu np. Francji - oponował Jacek Kurski z Solidarnej Polski.
- Kanonizacja jest uroczystością kościelną w 100 proc., ona nie ma nic wspólnego z ceremoniałem państwowym - uważa prof. Joanna Senyszyn, posłanka Parlamentu Europejskiego. Jej zdaniem nie ma powodu, dla którego Sejm miałby podejmować uchwałę dotyczącą dnia, w którym ktoś zostaje świętym. - Sejm nie jest od aktów strzelistych, jest od ustanawiania prawa - dodała.

- Polska nie jest państwem laickim w rozumieniu np. Francji. Polska jest krajem, który odwołuje się nawet w konstytucji do bardzo oczywistego systemu aksjologicznego - mówił Kurski.- Byłem wczoraj w Watykanie i tyle dobra, wspólnoty, solidarności narodowej, znakomitych uczuć, które można było tam odczuć między Polakami... To była wielka zasługa Jana Pawła II i jest mi niezmiernie przykro, że musimy wracać do polityki, gdzie zawsze znajdą się jacyś ludzie z lewicy, którzy będą swoje dwa grosze polityczne próbowali ugrać. Kanonizacja była tylko okazją do zwrócenia hołdu temu wybitnemu, najwybitniejszemu Polakowi. I naprawdę, wstyd mi za lewicę - dodał, pytany o słuszność przyjęcia przez Sejm uchwały o kanonizacji.

"Kiedyś krzyże będą w kościołach, a pedofile w więzieniach"

- Kiedyś w Polsce krzyże będą w kościołach, a nie w Sejmie, a pedofile będą w więzieniach, a nie w Watykanie - tym stwierdzeniem poseł Twojego Ruchu Andrzej Rozenek skomentował postulaty, o które walczy jego partia. I rozpętał burzę.

- Kościół katolicki chroni pedofilię i wiemy o tym - z ochrony pedofilii zasłynęło kilku naszych biskupów. Chcemy żyć w państwie świeckim, które niekoniecznie musi być utożsamiane z jakąkolwiek religią - mówił Rozenek. - Świeckie państwo to jest takie państwo, które się nie wtrąca w sprawy kościoła. I odwrotnie: kościół się nie wtrąca w sprawy państwa. I o to walczymy - dodał.

- Interpretowanie kanonizacji jako zagrożenia wolności słowa czy wyznania to ogromne naciąganie - zaprotestował Stefan Niesiołowski. - A z tą pedofilią to jednak obrzydliwe panie pośle, to, co pan mówi, jest paskudne, a nie Watykan - mówił.

- Nic mi by się nie stało, gdyby tej uchwały nie było, nic ona nie zmienia. Jeżeli ktoś na tym stracił, to polski Sejm i Polska - na pewno nie papież. Najbardziej stracili ci, którzy podjęli walkę wbrew ogromnej większości, która chciała tej uchwały - dodał poseł Platformy Obywatelskiej.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (188)
U Lisa spór o uchwałę o kanonizacji. Kurski: Polska nie jest państwem laickim
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 1 raz 1

  Religia bez drugiego przykazania w Dekalogu nie jest wiarą w Boga.

 • ochujek

  Oceniono 1 raz 1

  Czy Adamka też kanonizują? Bo pogubiłem się w tym państwie kościelnym. Wesołowski ponoć przygotowuje się do wielkiego entre.

 • acer59

  Oceniono 1 raz 1

  Jak yebanym KATOLSKIM TALIBOM wytłumaczyc ideę państwa świeckiego ? To jak grochem o ścianę . O key , macie - wy katolickie talibskie bolszewiki - na dziś przewagę w parlamencie , ale STULCIE WASZE KATOLSKIE MORDY wtedy gdy przewagę utracicie - to tak w ramach DEMOKRACJI , wy zawszone wsteczne zacofane liżące piankę z brudnych kulasów katoproboszczów bezhonorowe bezgodnościowe zakute łby katolskie - zwane barankami " bożymi " (ale jaja , heheeeee!!) . Hooj z wami , katodurnie .

 • 2560a

  Oceniono 3 razy 3

  Polska nie jest laicka. Jest czarna jak kondukt pogrzebowy!

 • hastatrespasos

  Oceniono 3 razy 3

  Nawet pos. Niesiołowski przyznał, że bez uchwały o kanonizacji dwóch papieży polski Sejm nic by nie stracił. Ale niestety Polska nie jest państwem laickim. Niestety kościół wtrąca się w sprawy państwa, polityki, lecznictwa, szkolnictwa, a my obywatele na tym cierpimy. Często prawo nagina się do bezprawnych nacisków kleru na parlament. Drzewiej panowała reguła: Panu Bogu co boskie, a cesarzowi co cesarskie. Szkoda że to dawno zapomniana idea. Przy okazji tej debaty chciałbym dodać pewien dowód, że Polsce bardzo daleko do demokracji laickiej. Kilka dni temu wstrząsnęła mną informacja, że Platforma Obywatelska organizowała rekolekcje wielkanocne dla swych polityków i członków. Wprawdzie udział w nich nie był obowiązkowy, ale jednak… Jeśli partia rządząca (zresztą stanowiąca główną zaporę przed SPISKIEM i skrajnymi wywrotowcami), działa w taki sposób wyraźnie pod dyktat kościoła, to neutralność światopoglądowa naszego państwa legła w gruzach.

 • pintapalec

  Oceniono 3 razy 3

  Oszukani zabobonni parafianie poczytajcie sobie jak i kiedy powstał ten wasz podobno apostolski kościół (a raczej sekta) i podobno boskie ewangelie.... .. kazik1.republika.pl/Inne/ForgedOrigins.htm

 • drasyr

  Oceniono 6 razy 6

  Nie życzę sobie aby taki Kurski decydował o kształcie naszego państwa i utrwalał charakter ustroju klerykalnego w RP. Konstytucja wyraźnie rozgranicza zależność kościoła od państwa i tak należy rozumieć.

 • pintapalec

  Oceniono 9 razy 9

  Czy naprawdę nikt tego nie dostrzega, że ten cały upadek państwa, nie przestrzeganie Konstytucji RP przez rządzących i bałagan w szkolnictwie, zaczął się od wprowadzenia religii do szkół i danie klechom uprawnień do decydowania w zarządzaniu szkołą i rządzeniu państwem Polskim?? Przecież teraz w większości szkół rządzą klechy nie dyrektorzy czy rady nauczycielskie.Początek roku i zakończenie, zaczyna się w kościele lub szkole mszą świętą,Lekcja religii nie odbywa się na początku lub końcu planu zajęć lekcyjnych tylko w środku zajęć a jak to dezorganizuje plan zajęć, to tylko nauczyciele wiedzą. Bo dla uczni nie wierzących lub innych wyznań, trzeba zorganizować dodatkową opiekę.Lub katolickim terrorem,zmusić ich do słuchania nauk katolickich w które i tak nie wierzą..Już w niektórych szkołach tworzone są kaplice świętych patronów tych szkół ( większość ma za patrona jakiegoś świętego bałwana watykańskokatolickiego) jak by nie było żadnych Polaków Patriotów godnych do naśladowania i uczczenia mianem patrona szkoły.Zamiast nauki matematyki,polskiego, fizyki,chemii,historii, biologi, etyki itd,itp ważniejsze są rekolekcje, pielgrzymki i rozpoczynanie i kończenie każdej lekcji pacierzem. Bo tego sobie życzy byle klecha lub pleban. Można by tak dużo jeszcze pisać ale każdy powinien się zorientować że klice kleszej o to chodzi żeby doprowadzić Polaków do nieuctwa i jak najniższego poziomu nauki bo ciemnym i zabobonnym motłochem łatwiej się rządzi. I nasi zastraszeni i skatoliczeni rządzący z wszystkich partii na to się godzą ( oprócz partii Palikota) Przecież dlatego watykańska klika klesza przez prawie 1700 lat zabraniała pod karą tortur i śmierci na stosie czytać i drukować na języki narodowe biblię.Teraz w Polsce próbują z pomocą uległych im polityków prawicowo katolickich znów rządzić jak w średniowieczu gdzie 90% obywateli było analfabetami.A pleban był panem życia i śmierci podległych mu chłopów jego niewolników.. Krzyża w Polsce tysiąclecie -
  Co to znaczy, zali wiecie?
  To choroba co nas trawi,
  To niewola Matki Sławii,
  To królewski szczep Piastowy
  W jarzmie ducha u Jehowy . Tylko pod tym krzyżem
  Tylko pod tym znakiem
  Będzie rządzić Polską
  Dewotka z burakiem.
  Krucafuksem przez łeb,
  A przez pysk różańcem,
  Pogonić do diabła
  Tę czarną szarańczę! .-TYLKO POD TYM KRZYŻEM, TYLKO POD TYM ZNAKIEM BAWI SIĘ KSIĄDZ POLSKI. Z .NIELETNIM CHŁOPAKIEM

 • matitalolo

  Oceniono 7 razy 7

  Kurski -król szos, prawdę powiada. Polska jest rezerwatem i dodatkiem do Watykanu. Za czasów komuny skrót PRL został rozszyfrowany jako Prywatne Ranczo Leonida (breżniewa), a DDR (czyli NRD) jako Dodatek Do Rancza. Aktualna RP jest to rezerwat kościelny i nikt się z tym nie kryje. Żyjemy ciągle w tym bagnie, tylko adresy pod którymi pobiera się wskazówki są geograficznie gdzie indziej. To jest kraj wiecznych poddanych oraz hodowla emigrantów. Poddanych potrzebujących bata , zamordyzmu i bezwzględnego posłuszeństwa wobec władców kościoła. Ciasne te umysły, potrzeba kierowania przez kogoś innego, a myślenie w tym kraju boli. Wniosek końcowy: trzeba powtórzyć rewolucję francuską, ale w Polsce. We Francji rewolucja była skierowana głównie przeciwko bogactwu i rozpasaniu władców kościoła katolickiego

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX