"Wprost" pisze o "tajnej kasie Tuska". Kidawa-Błońska: Nie będziemy brali udziału w promowaniu Piskorskiego

27.04.2014 22:10
Fragment okładki tygodnika

Fragment okładki tygodnika "Wprost" (Fot. wprost.pl)

Kierowany przez Donalda Tuska Kongres Liberalno-Demokratyczny był finansowany przez niemiecką CDU? Takie oskarżenia padają w najnowszym wydaniu tygodnika "Wprost". Paweł Piskorski, były bliski współpracownik obecnego premiera, mówi, że jest dla niego oczywiste, iż niemiecka partia wspierała finansowo liberałów. - Nie będziemy brali udziału w promocji książki Piskorskiego, który chce na siebie zwrócić uwagę - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Małgorzata Kidawa-Błońska, rzecznik rządu.
"Dla mnie jest oczywiste, że CDU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna - red.) wspierało finansowo KLD, ale to były kwestie omawiane między Kohlem [ówczesnym kaclerzem Niemiec - red.] a Bieleckim [Janem Krzysztofem, wtedy premierem i jednym z liderów KLD - red.]. Ja przy tych spotkaniach w cztery oczy nie byłem obecny - mówi Paweł Piskorski w najnowszym "Wprost".

"Jedyne, co mogę w tej sprawie powiedzieć, to że należy o tę kwestię pytać Bieleckiego" - mówi Piskorski pytany o szczegóły sprawy. Twierdzi też, że do niektórych rozmów i decyzji "nie był dopuszczany". Artykuł zatytułowany "Tajna kasa partii Tuska" zawiera fragmenty wywiadu rzeki z Piskorskim przeprowadzonego przez Michała Majewskiego, dziennikarza tygodnika.

Kidawa-Błońska: Piskorski chce się wypromować

W tekście prócz Piskorskiego zacytowany został inny "polityk czołówki KLD", który twierdzi, że "CDU, które było wtedy przy władzy w Niemczech, szukało w krajach postkomunistycznych partnerów do współpracy. (...) Odpowiedni wydawał się Kongres. CDU bezzwrotnie darowało KLD kilkaset tysięcy marek. To były pieniądze w gotówce, które działacze KLD wymieniali w kantorach na złotówki w Warszawie. Pieniądze poszły na budowanie partii w 1991 r.".

"Wprost" podaje, że o odniesienie się do tych informacji poproszony został sam Donald Tusk, ale premier nie odpowiedział.

O komentarz do artykułu poprosiliśmy Małgorzatę Kidawę-Błońską, rzecznik rządu: - Nie będziemy brali udziału w promocji książki Piskorskiego, który chce na siebie zwrócić uwagę. Jego notowania są słabe, a jego nazwisko rzadko pojawia się w mediach. Jego publikacja ma mu pomóc w zdobyciu rozgłosu w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Wydaje mi się, że pan premier nie będzie zabierał głosu w sprawie publikacji "Wprost" - powiedziała Kidawa-Błońska.

Polska Razem chce komisji śledczej

Na artykuł błyskawicznie zareagował za to europoseł Marek Migalski z partii Polska Razem. Wraz z Jarosławem Gowinem i Adamem Bielanem Migalski wystąpił na konferencji w Sejmie, o której poinformował na swoim Twitterze. - Żądamy komisji śledczej da zbadania tego, co opisał "Wprost" - napisał Migalski.Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (189)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 389 razy 255

  Gowin , Migalski , Bielan , jak już coś chcą wyjaśniać , to niech zaczną od " wygranej " 400 razy pod rząd w kasynie Piskorskiego , tak na dobry początek

 • karolina_wk

  Oceniono 323 razy 195

  Kto czytał artykuł i zmarnował 4 zł. ten wie, że całość opiera się na sformułowaniach typu: "mnie tam nie było, ale...", "słyszałem", "kolega kolegi mi opowiadał, że...". A całość opowiada facet, który nie jest wiarygodny, nienawidzi Tuska, sam w tej partii był, startuje w wyborach i idzie mu źle, sam ma procesy o machlojki i to nie dęte jak to co opisuje, i do tego promuje własną książkę - napisaną jako wywiad rzeka przez redaktora publikującego artykuł. No i cała niby 'afera' dotyczy lat 1991-93 - sprzed 20!! lat. No litości. Za jakich baranów oni mają ludzi, że chwytają się takich tematów.

 • fakiba

  Oceniono 211 razy 149

  Piskorski jest bardzo " godnym zaufania " członkiem , dopiero teraz przypomniał sobie o lewej kasie , bo pewnie musi jakoś swoje dochody przed sądem udowodnić

 • wasyll11

  Oceniono 162 razy 128

  CZY TO TEN CO 100 X BEZ PROBLEMU WYGRYWA W KASYNIE --- MA GOŚĆ SZCZĘŚCIE WIĘC CHYBA WIE CO MÓWI .....NAWET JAK PRZYPADKIEM KUPUJE ŁAKI A TAM SAME LASY I TO JSZCZE Z DOPŁATAMI....OT WARSZAWA STRACIŁA TAKIEGO AS..A

 • fakiba

  Oceniono 149 razy 109

  Panie Migalski kiedyś ktoś napisał że jest pan mądry inaczej i miał rację

 • mini-dater

  Oceniono 127 razy 93

  Radze wszystkim wygooglowac pana Piskorskiego i jego liczne procesy, oskarzenia o lapownictwo i 300 ha pod lipne orzechy :-)

 • kazdychcelezecnawawelu

  Oceniono 119 razy 77

  Lol - a może jakiś dowód? Polska - kraj pomówień i bełkotu - byle by było o czym pisać i mówić. ehhh

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje