Polak przetrzymywany ponad dobę przez separatystów. Ukraińcy gromadzą wojska przy granicy? [PODSUMOWANIE DNIA]

Od ponad doby w rękach prorosyjskich separatystów ze Słowiańska przebywa polski oficer, który został uprowadzony wraz z siedmioma innymi członkami misji OBWE. Rosja oskarża Ukrainę o koncentrowanie wojsk przy granicach. W odpowiedzi Kijów proponuje rozmowy ws. wojsk rosyjskich. Oto podsumowanie dnia na Ukrainie.
1. Polski oficer uprowadzony, a w naszym kraju polityczna wojenka

Szef separatystów ze Słowiańska Wjaczesław Ponomariow oficjalnie przyznał, że jego ludzie przetrzymują członków misji OBWE. Przypomnijmy: zostali oni uprowadzeni w piątek. Oprócz Polaka wbrew swej woli są przetrzymywani czterej Niemcy, Czech, Szwed i Duńczyk. Według władz ukraińskich w tej sprawie "terroryści aktywnie konsultują się ze stroną rosyjską".

Niestety, skomplikowana sytuacja związana z naszym rodakiem posłużyła także do walki na naszym politycznym podwórku. Rząd zaatakował Jarosław Kaczyński. "Polski rząd do tej pory milczy i nic nie robi w tej sprawie" - napisał szef PiS w specjalnie wydanym oświadczeniu.

Na reakcję nie musiał długo czekać. "Nie ma takich słów, których prezes nie wypowie, byle tylko uszczknąć parę głosów" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.Głos w sprawie zabrał także Bogusław Winid, wiceszef naszej dyplomacji ds. bezpieczeństwa.Według niepokojących informacji przekazywanych przez ukraińską Służbę Bezpieczeństwa więzieni obserwatorzy przetrzymywani są w skandalicznych warunkach, jeden z nich potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej, a do tego według SBU zachodzi obawa, że "terroryści wykorzystają ich jako żywe tarcze podczas walk".

2. G7 zapowiada: nałożymy nowe sankcje na Rosję

Przywódcy Francji, Japonii, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA oraz szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej wystosowali wspólne oświadczenie, w którym zapowiedzieli nałożenie nowych sankcji na Rosję. - Rosja nigdy nie potępiła działań separatystów starających się zdestabilizować Ukrainę ani nie wezwała uzbrojonych bojówkarzy do opuszczenia zajętych rządowych budynków i złożenia broni. Zamiast tego kontynuuje eskalację napięcia poprzez niepokojącą retorykę i przeprowadzanie manewrów przy granicy Ukrainy - czytamy w oświadczeniu G7. - Zobowiązaliśmy się działać szybko i wzmocnić ukierunkowane sankcje podnoszące koszty rosyjskich działań - zapewniają europejscy przywódcy. "Skoordynowane" sankcje mają mieć charakter sektorowy i uderzyć w gospodarkę Rosji. Według nieoficjalnych informacji nowe sankcje mogą zostać nałożone na Rosję już w poniedziałek.

3. Rosjanie się żalą: Ukraińcy zakręcili wodę pitną na Krymie

Rosyjskie i ukraińskie media (m.in. agencja UNIAN i niezależna TV Dożd) informują, że Ukraina zakręciła dopływy pitnej wody na Krym, które odpowiadały za 85 proc. dostępu do wody na półwyspie.

Agencja UNIAN zamieściła zdjęcia wyschniętego kanału, którym doprowadzano wodę.

Przepływ wody w kanale Ukraina zmniejsza od miesiąca. Rosyjski minister rolnictwa Nikołaj Fiodorow informował, że zamknięcie dopływu wody może spowodować całkowity upadek rolnictwa w regionie. Zapowiedział też, że Rosja wypłaci rolnikom odszkodowania, jednak nie pokryją one w pełni strat.4. Premier Ukrainy na audiencji u papieża Franciszka

fot. Vincenzo Pinto

Papież Franciszek, który przyjął w sobotę premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka, zapewnił, że będzie robił "wszystko, co możliwe", na rzecz pokoju na Ukrainie.

Audiencja Jaceniuka u papieża w papieskiej bibliotece trwała 18 minut. Szefowi rządu towarzyszył minister spraw zagranicznych Andrij Deszczyca. Wręczając Jaceniukowi w prezencie pióro, Franciszek oświadczył: "Mam nadzieję, że tym piórem podpisze pan pokój".

- Jaceniuk miał uczestniczyć w niedzielnej kanonizacji, ale zdecydował się skrócić wizytę we Włoszech z powodu sytuacji w kraju - poinformowała rzeczniczka ukraińskiego szefa rządu Olha Łappo.

5. Ławrow do Kerry'ego: "Kijów musi wstrzymać operację wojskową". Ukraińcy gromadzą wojska przy granicy?

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w sobotę sekretarzowi stanu USA Johnowi Kerry'emu w rozmowie telefonicznej, że władze Ukrainy muszą wstrzymać operację wojskową na południowym wschodzie kraju, a USA powinny wpłynąć na Kijów, by uwolnił liderów ruchu protestu w tym regionie. Z kolei Kerry oświadczył Ławrowowi, że ruchy rosyjskich wojsk na terenach przygranicznych Stany Zjednoczone traktują jako rosyjską prowokację.

Tymczasem, jak donosi państwowa rosyjska agencja RIA Novostii, to władze Ukrainy miały zgromadzić na terenach przygranicznych ponad 15 tys. żołnierzy. Według pracownika resortu obrony przy granicy z Rosją jest około 160 czołgów, 230 wozów piechoty i transporterów opancerzonych, a także co najmniej 150 różnych systemów rakietowych i artylerii samobieżnej.

- Nie można tego wytłumaczyć z wojskowego punktu widzenia. Koncentracja wojsk pancernych nie wskazuje na operację antyterrorystyczną, jaką zapowiedziały władze Ukrainy. Zlokalizowano tam prawdziwą armię, aby zniszczyć miasto. Nie można porównywać tych sił z potencjałem sił samoobrony, słabo uzbrojonych w pistolety i broń automatyczną - mówi źródło RIA Novosti.

Agencja RIA Novosti opublikowała zdjęcie satelitarne mające przedstawiać wojska ukraińskie pod Słowiańskiem:

fot. Ria Novosti

6. Ukraina proponuje rozmowy

Późnym wieczorem władze w Kijowie zaproponowały Moskwie bezpośrednie rozmowy w sprawie koncentracji wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą. Jak poinformowało w sobotę ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych, do rozmów mogłoby dojść w najbliższy poniedziałek w stolicy Austrii, Wiedniu.

Według władz w Kijowie w rozmowach mogłyby wziąć udział "wszystkie zainteresowane strony", które są zaniepokojone sytuacją, a ich celem byłoby wyjaśnienie powodu obecności tysięcy rosyjskich żołnierzy na granicy z Ukrainą. "Jako sąsiad Rosji Ukraina ma prawo wiedzieć więcej na ten temat" - oświadczyło ukraińskie MSZ.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (236)
Polak przetrzymywany ponad dobę przez separatystów. Ukraińcy gromadzą wojska przy granicy? [PODSUMOWANIE DNIA]
Zaloguj się
 • ziutka333

  0

  www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/we-lwowie-trwa-marsz-ku-czczi-ss-galizien

 • ziutka333

  0

  Marsz wyruszył spod pomnika Stepana Bandery, przechodzi dawną ulicą Leona Sapiehy (obecnie Stepana Bandery) koło Politechniki Lwowskiej. Demonstracja nosi nazwę "Marszu wyszywanek" lub "Marszu wielkości ducha". Wcześniej bowiem "weterani" SS-Galizien i OUN-UPA wezwali, by nie organizować żadnych marszy, gdyż "moskiewskie kanały telewizyjne dostaną odpowiednie obrazy >ukraińskiego faszyzmu<". Odezwę podpisali Jewhen Kucyk, głowa bractwa Pierwszej Ukraińskiej Dywizji Ukraińskiej Armii Narodowej i głowa Lwowskiego Krajowego Bractwa Weteranów OUN-UPA Oles Humeniuk.

  "Zbliża się 28 kwietnia - dzień stworzenia dywizji Hałyczyna. Wiemy, że na Ukrainę obecnie kierują się z Rosji grupy tak zwanych rosyjskich nacjonalistów, których zadaniem jest dać moskiewskim kanałom obrazy >ukraińskiego faszyzmu<" - głosi odezwa weteranów formacji kolaborujących z III Rzeszą.

  Marsz jest chroniony przez oddziały Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oraz miejscową samoobronę. W marszu bierze udział ok. 500 osób.

  Na mityngu pojawiały się m.in. hasła "Sława Ukrajini - Herojam Sława", "Sława Naciji - smert' woroham".

  zik.ua/Kresy.pl
  Mało od Nich w d... dostaliśmy

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 2

  Polski ochroniarz Krzyś Kobielski stanowi sam osobną kategorię pojmanych.

  Nie jest ani ukraińskim wojskowym czym pracownikiem SBU (sł. bezp. Ukr.) .
  Nie jest też oficerem wojskowym krajów NATO. Na legitymacji ma ochroniarz (escort).
  Fim pokazany przez Polskę z przesłuchania 3 funkcjonariuszy Alfy bardzo mi się podobał, a ten ich podpułkownik bardzo grzeczny.
  Natomiast NIE OBSERWATORZY OBWE, ale PRAWDZIWI OFICEROWIE NATO WSPÓLPRACUJĄCY Z RZĄDEM MAJDAŃSKIM są traktowani dobrze, zaznaczył najstarszy stopniem Niemiec.

 • januszyukio

  Oceniono 2 razy 0

  raz seperatyści raz terroryści .
  po co ten nasz chłopina tam się pchał.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 5 razy 1

  Protest w Tel Awiwie przeciw faszystowskim puczystom gangu Jacyniuka

  "Zatrzymani pod Słowiańskiem działali nie w ramach misji OBWE i nie są obserwatorami – powiedział na antenie austriackiej stacji telewizyjnej ORF Claus Neukirch, rzecznik Organizacji ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie." Gespräch mit Claus Neukirch von der OSZE / ZIB 24 vom 25.04.2014 um 23.30 Uhr / ORF TVthek

  Polski szpieg na usługach uzurpatorów z Kijowa zatrzymany przez ukraińską samoobronę to . Krzysztof Kobielski

  Petycje w Niemczech o wyje.banie USańskich okupantów z kraju:
  Statistik & Karten: Auflösung aller US-Militärbasen und Abzug aller US-Truppen und US-Atomwaffen aus Deutschland - Online Petition
  Auflösung aller US-Militärbasen und Abzug aller US-Truppen und US-Atomwaffen aus Deutschland - Online Petition

  Raport: próba krwawego puczu na Ukrainie 2014 !!! QUENELLE !!!

 • say69mat

  Oceniono 2 razy 0

  @gazeta.pl:
  Od ponad doby w rękach prorosyjskich separatystów ze Słowiańska przebywa polski oficer, który został uprowadzony wraz z siedmioma innymi członkami misji OBWE.
  say69mat:
  Wydaje się, że z jednej strony, jest to doskonały test na intencje Rosji. Czy np. aktywnie zaangażuje się w proces uwalniania porwanych zakładników??? Czy też będzie przyglądać się, jak to dyplomaci i negocjatorzy z OBWE. Łamią swe talenta o intelekt i specyficzne poczucie humoru prorosyjskiego watażki ze Słowiańska???
  Z kolei, z drugiej strony, ta sytuacja jest niesłychanie korzystna dla Ukrainy. W wyniku porwania oficerów OBWE, Rosja zda się tracić impet i ... czas. Poza tym objawia się kwestia piaru, wyraźnie działając na niekorzyść tzw 'separatystów', uderzając tym samym w Rosję.
  Z kolei w naszym kraju, jak można zauważyć nadal trwa sukcesywny demontaż tzw WSI. To znaczy, pojawia się zasadnicze pytanie: w czym to, zasadniczo 'Prezes' różni się od Josifa Dżugaszwili??? W retoryce, pragmatyce, czy w ... podejrzliwości???

 • anton_pl

  Oceniono 9 razy -3

  Nasi powinni wziąć jako zakładnika ruskiego ambasadora, też powinni się ubrać jak survivalowce i nie nosić oznak przynależności państwowej. Z ruskimi trzeba twardo.

 • supertlumacz

  Oceniono 11 razy -1

  Schwytany w Słowiańsku Polak to ochroniarz.
  Zatrzymany przez siły samoobrony Słowiańska terrorysta Polak podający się za obserwatora OBWE to Krzysztof Kobielski, pracownik ochrony (escort)
  www.vesti.ru/only_video.html?vid=594428
  Zdjęcie na legitymacji niewyraźne
  i.iplsc.com/jacek-saryusz-wolski-zamiescil-na-twitterze-informacje-ze-ws/00037C4UYL5XCS2X-C116-F4.jpg
  Czy był związany z Ośrodkiem Szkolenia Policji w Legionowie gdzie trenowano ukraińskich terrorystów?

 • warszawska_noc

  Oceniono 16 razy 2

  BANDEROWCY TO TERRORYŚCI!!
  Organizacja Narodów Zjednoczonych wydała rezolucję, w której określiła dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych jako fundamentalne prawa człowieka.
  Za rezolucją opowiedziały się 122 państwa, 42 wstrzymały się od głosu, nikt nie głosował przeciw.
  Dostępności wody dla wszystkich na zasadach równości. Żadna grupa społeczna, etniczna, religijna i inna nie może mieć ograniczonego prawa do wody. Infrastruktura wodna i sanitarna i kontrola oraz kontrola dostaw wody nie mogą w żadnym wypadku stanowić narzędzia represji, walki politycznej lub być użyte przeciwko ludności w czasie konfliktów zbrojnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX