Straż miejska nie znała przepisów. Przegrała w sądzie

Sąd uniewinnił wrocławskiego kierowcę ukaranego za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Było ono nieprawidłowo oznakowane, bo straż miejska nie znała właściwych przepisów, ale i tak wypisywała mandaty
- Sąd uznał, że nie może być tak, że prawo obowiązuje tylko kierowców, a strażników miejskich już nie - komentuje pan Marian, który wygrał w środę przed sądem okręgowym. - Jeśli znak był niezgodny z przepisami, trudno wymagać od kierowców, by się do niego stosowali.

W maju 2013 roku Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta zlecił wymalowanie na ul. Jedności Narodowej kopert parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Oznakowanie zostało nieprawidłowo zaprojektowane. Koperty były prawie dwa razy szersze, niż zakładają normy wskazane w przepisach. ZDiUM przyznał się do pomyłki i obiecał przemalować oznakowanie. Mieszkańcy byli więc przekonani, że nie muszą się do niego stosować. Część z nich parkowała na kopertach, wśród nich pan Marian.

Nie można malować ot. tak sobie

- Miałem w samochodzie ciężkie rzeczy do przeniesienia, zaparkowałem więc przed kamienicą na skraju koperty - mówił kierowca, gdy pierwszy raz pisaliśmy o sprawie. - Nagle dowiaduję się, że straż miejska zaraz zlawetuje mi auto, sąsiadka przybiegła. Strażnicy wlepili mi 500 zł mandatu, dziesięć punktów karnych i za lawetę kazali jeszcze zapłacić 220 zł.

Sprawa trafiła do sądu karnego. Ten nakazał kierowcy zapłacić mandat. Pan Marian złożył sprzeciw. - Na kolejnej rozprawie sąd odstąpił od wymierzenia mi kary, ale uznał moją winę. Tłumaczył, że powinienem zastosować się do tego malunku na jezdni, bo był czytelny. Złożyłem więc apelację - mówi nasz czytelnik. - Wreszcie wygrałem. Sąd przyznał mi rację. Uznał, że zostałem niesłusznie ukarany. Jeżeli znak jest nieprzepisowy, straż nie powinna karać kierowców mandatami ani lawetować aut. Prawo obowiązuje każdego. Znaków nie można malować ot, tak sobie, skoro w przepisach podane są ich dokładne wymiary.

Straż nie zna przepisów

Straż miejska, gdy we wrześniu interweniowaliśmy w tej sprawie, przekonywała, że koperty miały odpowiednie wymiary.

- Oznakowanie jest prawidłowe, bo rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych określa jedynie minimalne rozmiary kopert, nie wskazuje górnej granicy - tłumaczył Sławomir Chełchowski, rzecznik straży. Potem okazało się, że funkcjonariusze powoływali się na niewłaściwy przepis.

- Przekazałem komendantowi straży dziennik ustaw, palcem pokazałem znajdującą się tam tabelę wymiarów kopert parkingowych i dopiero wtedy przyznał, że doszło do pomyłki. Rozporządzenie obowiązuje od 2003 r. - mówi pan Marian. - To zdumiewające, że strażnicy, którzy mają pilnować porządku, nie znają przepisów. Potem ich błąd jest powielany przez sądy. Mógłbym się teraz domagać zadośćuczynienia, ale znów musiałbym się włóczyć po sądach. Chciałem tylko wykazać niekompetencję strażników i urzędników, którzy działają na szkodę mieszkańców.

Środowy wyrok jest prawomocny i ostateczny. Ale strażnicy nadal są przekonani, że racja jest po ich stronie. - Z wyrokami sądu nie dyskutujemy. Dwa poprzednie wyroki w tej sprawie przyznawały nam rację - mówi Chełchowski. - Chcę jednak zapewnić, że nie będziemy tolerancyjnie podchodzić do osób, które wykorzystują ułomność w oznakowaniu, odbierając uprawnienia osobom niepełnosprawnym.Komentarze (153)
Straż miejska nie znała przepisów. Przegrała w sądzie
Zaloguj się
 • benkenobik

  0

  >>> - To zdumiewające, że strażnicy, którzy mają pilnować porządku, nie znają przepisów

  Ta najbardziej tchórzliwa formacja mundurowa ganiająca babcie od truskawek trudno by wykazywała się jakimkolwiek przeblyskiem inteligencji. Są tak niepotrzebni ja trzecia noga. Zlikwidować, zaorać i zwiększyć ilość policji...

 • felekstankiewicz

  Oceniono 3 razy 3

  Zdania komentatorow sa jak zwykle podzielone,nie mniej GRATULACJIE dla Pana Mariana

 • Oceniono 1 raz 1

  Czytam i zastanawia mnie kto tu zgłupiał? Nie widzialem oznakowania ale co do wielkosci kopert odsylam fachowców do tekstu nad tabela 5.1 zalacznika do Dz.U nr. 220 poz. 2181 z 23 grudnoa 2003 r. Tabela podaje MINIMALNE wymiary stanowisk postojowych uwzgledniajac rodzaje pojazdow i minimalne szerokosci jezdni manewrowych:) Termin MINIMALNY/E. Znajdziecie w slowniku:) wiem ze czytanie ze zrozumieniem moze sprawiac trudnosci ale nie powielajcie tuch glupot nawet jeżeli Sąd tak uznsl:) Temida jest ślepa, Sądy niezawisłe ale nie wiedzialem, że głupole tam pracują:( Niestety w Waszej redakcji też:("... Oznakowanie zostało nieprawidłowo zaprojektowane. Koperty były prawie dwa razy szersze, niż zakładają normy wskazane w przepisach. ZDiUM...") jakie normy ZDM-u?
  Z wyrazami szacunku K. Rudziński

 • adam545

  Oceniono 4 razy 4

  Przecież ta organizacja jest nikomu nie potrzebna gdyż to banda nierobów ,czyż nie wystarczy nam policja która i tak nie ma co robić ,ale przydupasy burmistrzów muszą gdzies pracowac wiec sie ich zatrudnia

 • niepijepiwazsokiem01

  Oceniono 3 razy -3

  Lubię czytać wypociny tych rozwiązywaczy straży, i tak później dzwonią do niej ze wszystkim, bo niby policja skierowała, żenujące ciu...e!!!!!!!!!!!!!!

 • niepijepiwazsokiem01

  Oceniono 2 razy 0

  Ach żeby tak matoły z "Wybiórczej" zrobiły coś dla osób niepełnosprawnych a nie promowały barana , który bezczelnie im te miejsca blokował, żenada!!!!!!!!!! Te "koperty" to chyba wymalowano z myślą o mieszkańcach a nie im na złość.

 • Wojciech Węgrzyn

  Oceniono 2 razy 2

  Nie stosowanie się do wyroku sądu jest karalne jako przestępstwo, nie wykroczenie. Jeżeli więc komendant wiedząc iż wyrok nakazuje słusznie, a mimo wszystko będzie robił to co robił wbrew wyrokowi to jak dla mnie jasne jest że do pierdla go i po sprawie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje