Wielowieyska pyta rzecznika kurii: Większym złem jest trzymanie w parafii księdza pedofila czy ks. Lemańskiego? Kuria obrała fatalną drogę

- Konflikty w Jasienicy nie wynikają z postawy kurii, mają kilkudziesięcioletnią tradycję. Ci ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać - przekonywał w TOK FM rzecznik kurii warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki. Tłumaczenia nie przekonały Dominiki Wielowieyskiej. - Kuria ma dziwne priorytety. Jeśli chodzi o ks. Wojciecha Lemańskiego jest niezwykle zawzięta. A w innych sprawach wykazuje totalnie niezrozumiałą tolerancję - oceniła dziennikarka.
Dominika Wielowieyska ostro krytykuje kurię warszawsko-praską za zamknięcie parafii w Jasienicy. Zdaniem dziennikarki w całej sprawie dotyczącej księdza Wojciecha Lemańskiego hierarchia kościelna działa szybko, a w przypadku innych bulwersujących wydarzeń zachowuje powściągliwość.

- Jest jakiś błąd w hierarchii wartości. Jeśli chodzi o ks. Lemańskiego, kuria jest niezwykle zawzięta. A w innych - wykazuje tolerancję totalnie niezrozumiałą. W czym jest większe zło? W tym że się trzyma w parafii proboszcza oskarżonego i skazanego za pedofilię, czy to że się trzyma w parafii proboszcza, który się upomina o godność dzieci urodzonych dzięki zapłodnieniu in vitro? - pytała w TOK FM rzecznika kurii Mateusza Dzieduszyckiego.

- To nie jest konkurs. Obie sprawy są złe. Ks. Lemański nie tylko apelował o godność dzieci urodzonych dzięki metodzie in vitro. Miał kilka innych rzeczy na sumieniu. Trzymanie go w parafii nie prowadziło do niczego dobrego - odpowiadał gość "Poranka Radia TOK FM".

Długa historia

Jak zapewniał rzecznik Dzieduszycki, "konflikty w Jasienicy nie wynikają z postawy kurii". - Mają kilkudziesięcioletnią historię, sięgającą budowy kościoła w tej miejscowości. Rozmawiałem z parafianami. I nie rozsądzając, kto ma rację - niestety ci ludzie nie bardzo potrafią ze sobą rozmawiać.

Według gościa "Poranka Radia TOK FM" wybrano najlepszą drogę rozwiązania konfliktu. I jest nadzieja, że rozmowy między przedstawicielami kurii i mieszkańcami Jasienicy doprowadzą do ostudzenia emocji. Najbliższe rozmowy już we wtorek.

"Kuria obrała fatalną drogę"

Ale argumenty rzecznika nie przekonały Dominiki Wielowieyskiej. Bo jak oceniła dziennikarka, "kuria obrała fatalną drogę". - Kościół w Jasienicy został zamknięty, bo parafianie zostali oskarżeni o agresję. A jest raport policji, podpisany też przez księdza administratora, z którego nie wynika, że dochodziło do zamieszek. Kuria koncentruje się na oskarżaniu parafian. Wydaje mi się, że to bardziej zaostrza konflikt niż go rozwiązuje. Boję się, że kuria podsyca atmosferę, wyolbrzymia wydarzenia, do których doszło 13 kwietnia - to niepotrzebne.

Jednak według rzecznika kurii raport policyjny nie odzwierciedla tego, co wydarzyło się w Jasienicy. M.in. dlatego, że policjanci nie weszli do kościoła. - W grę wchodzą groźby karalne. Są świadkowie. Są nagrania, na których widać ludzi, którzy przyciskają księdza do muru. Działy się tam sceny absolutnie gorszące! Czy pani myśli, że w interesie księdza abp. Hosera jest zamknięcie kościoła? Czy to mu jest do czegoś potrzebne? - pytał Mateusz Dzieduszycki.

Kuria zawsze działa

Według rzecznika nie można zarzucać też kurii pobłażliwości dla innych duchownych. Także w przytoczonej przez Wielowieyską sprawie Grzegorza K. - księdza skazanego za pedofilię. Bo jak podkreślał Dzieduszycki, "kuria, jak tylko dotarły informacje na temat księdza, skontaktowała się z prokuraturą i sama wdrożyła postępowanie kościelne". - Wydaje się, że nie było niebezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży. Strasznie trudno określić moment, w którym powinno nastąpić odsunięcie księdza. Ale oczywiście każdy dzień zwłoki nie jest niczym dobrym - dodał.

"Abp Hoser ma trochę racji. Konflikt w Jasienicy nie jest jednoznaczny" - oceniła Janina Paradowska>>

Więcej o:
Komentarze (21)
Wielowieyska pyta rzecznika kurii: Większym złem jest trzymanie w parafii księdza pedofila czy ks. Lemańskiego? Kuria obrała fatalną drogę
Zaloguj się
 • lehoo

  0

  Być może x. Lemański nie odprowadzał takich pieniędzy do kurii jak x Pedofil. I to cała tajemnica wiary.

 • wieprzowinapozydowsku

  0

  "Kuria obrała fatalną drogę"

  A moze ktos tu nie wymawia 'w'?

 • plorg

  Oceniono 3 razy -1

  "Wielowieyska ostro krytykuje kurię ..."

  A kogo obchodzi "krytyka" (obszczekiwanie) resortowego dziecka?

 • kczyna

  Oceniono 3 razy 1

  " Konflikty w Jasienicy nie wynikają z postawy kurii, mają kilkudziesięcioletnią tradycję."

  Taka jest tradycja Kościoła i co się babo wcinasz.

 • pintapalec

  Oceniono 6 razy 4

  Czytając wpisy na różnych forach na temat prób wymuszania przez kler, rządowego zakazu handlu w niedzielę,ustanawiania przez rządy świąt katolickich, to każdy powinien dojść do takiego wniosku.---- W Polsce podobno w 95% katolickim kraju tzw. wierzący katolicy mają w zadkach nauki i nakazy boga i kleru watykańskiego w sprawie podobno grzesznego handlu w niedzielę i święta,chodzeniu do kościoła. Picia alkocholu,czy też otwierania sklepów alkocholowych przy kościołach ( tak jakby to był ich prywatny teren w obrebie co najmniej 100 czy 200 metrów)..--- Ja się pytam,, CO TO JEST ZA WIARA i RELIGIA?? która musi wymuszać rządowymi nakazami i zakazami przestrzegania zarządzeń boskich (raczej kleszych).I jak to świadczy, o całej klice kleszej??Jak to świadczy, o zachowaniu kleru i ich naukach.?To pokazuje, jaki jest kler i jego zachowanie, tacy i( podobno ) jego wierni wyznawcy katolicy. Przecież gdyby byli w Polsce I NA ŚWIECIE prawdziwi wierni katolicy i prawdziwi oddani religii księża, to wystarczyło by, żeby księża ogłosili że np. handlowanie w niedzielę to grzech i wierni nie poszli by na zakupy w niedzielę. A jeśli chodzą na zakupy wbrew nakazom religijnym i kleszym, to świadczy to o religijności tzw. katolików i ich wiarę w kapłanów i tego katolickiego boga.I taki jest właśnie katolicyzm w katolickiej POLSCE I NA ŚWIECIE.. JACY KAPŁANI TEJ WATYKAŃSKOKATOLICKIEJ WIARY, TACY I JEJ PODOBNO WIERNI TZW. PARAFIANIE.. ZENADA!!!!.

 • pintapalec

  Oceniono 6 razy 4

  Największa Mafijna Zbrodnicza Organizacja Przestępcza na Świecie: Komu można przypiąć tą etykietę ? Wojny, krucjaty inkwizycje,tortury, totalitaryzm, zbrodnie przeciw ludzkości, wspieranie faszyzmu, ukrywanie morderców i zbrodniarzy, łamanie przykazań, szantaż, kradzież dzieci, wynaturzenia, pedofilia, hemofilia parafialna, homoseksualizm, tuszowanie skandali pedofilskich, wspieranie dyskryminacji kobiet i mniejszości, antysemityzm, walka z innymi kościołami i ruchami religijnymi, zagarnianie majątków, współpraca z reżimem, współpraca z mafią, upokarzanie dzieci, bicie, zmuszanie ich do niewolniczej pracy, finansowe nadużycia i oszustwa, wyłudzanie kasy z budżetu państwa, korupcja, hipokryzja, pranie brudnych pieniędzy, przemożny wpływ na życie, spiski, skandale, intrygi, zawiści, mieszanie się do polityki, sex z nieletnimi, szerzenie kłamstwa, zgnilizna moralna, zepsucie moralne, ograniczenie umysłu, zmasowany psychiczny nacisk, absolutyzm, dogmatyzm, ciemnota, tradycja, nepotyzm,zmowy milczenia, Indoktrynacja, zakłamana propaganda, terror psychiczny, niejednokrotne stawanie po stronie wroga.

 • jw11

  Oceniono 7 razy 5

  Średniowiecze i ciemnogród - polska rzeczywistość

 • qudaq

  Oceniono 3 razy 3

  Rzeczywiście kuria obrała złą drogę . Ukrywając prawdziwe powody konfliktu , wynikające z wprowadzania innego , niż katolicki , ceremoniału , dyskredytuje sama siebie . W historii kościoła takie próby były czynione wielokrotnie , w różnych kościołach chrześcijańskim . W rozyjskiej cerkwi prawosławnej w poprzednim stuleciu taka próbę podjął , znany również z wydawnictw , Aleksander Mienia . Obawa przed wskazaniem na te różnice i oskarżeniem ks. Lemańskiego o herezję jest grą na zwłokę , która tylko przynosi szkodę wszystkim . Pokazuje to również słabość intelektualną hierarchów polskich , którzy walcząc o wyniesienie na ołtarze JP II , widzą osobę , ale już nie czują ducha . Znamienne pojęć pomieszanie .

 • topiramax

  Oceniono 6 razy 4

  Widzi Pani...nie ma znaczenia co ksiądz czyni, tylko, co oficjalnie mówi.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX