SBU ujawnia nagranie rosyjskich agentów ws. zabójstwa Rybaka. "Zajmij się sztywnym"

24.04.2014 22:18
Uprowadzenie radnego

Uprowadzenie radnego

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ujawniła nagranie rozmowy telefonicznej, w której prorosyjski separatysta zgadza się pozbyć ciała zamordowanego ukraińskiego polityka Wołodymyra Rybaka. Jego śmierć skłoniła Kijów do interwencji na wschodzie kraju.
- Sława, proszę, zajmij się tym sztywnym (...) leży tu i cuchnie - mówi w nagraniu mężczyzna, którego SBU zidentyfikowała jako rosyjskiego agenta. Według ukraińskiego wywiadu człowiek, z którym rozmawiał agent, to Wiaczesław Ponomariow, samozwańczy burmistrz Słowiańska, które stało się bastionem separatystów. - Ciało? Tak, właśnie kończę z dziennikarzami i zajmę się tym (...). Zajmę się pogrzebaniem tego krzykacza - mówi na nagraniu mężczyzna zidentyfikowany jako Ponomariow.

Głos na nagraniu brzmi podobnie do głosu Ponomariowa, ale w treści rozmowy nie ma informacji, które mogłyby w sposób bezpośredni powiązać go z zabójstwem Rybakowa - wyjaśnia Reuters.

W drugim nagraniu, które udostępniła SBU, inny rosyjski agent, mówiący charakterystycznym moskiewskim slangiem, każe agentowi działającemu w okolicach Gorłówki, gdzie Rybak był radnym, porwać go, ponieważ polityk "stał się szkodnikiem" we władzach miejskich. W środę SBU poinformowała, że w brutalne zabójstwo Rybaka zaangażowani są żołnierze rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Zabity radny

Rybak, radny miejski z Gorłówki z ramienia partii Batkiwszczyna, został porwany wcześniej przy próbie zdjęcia flagi samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej z siedziby władz swojego miasta. Jego zmasakrowane ciało znaleziono we wtorek w okolicach Słowiańska. Obie miejscowości leżą w obwodzie donieckim na wschodniej Ukrainie.

Zdaniem SBU porwania dokonała grupa Striełka kierowana przez oficera wywiadu wojskowego GRU Iwana Striełkowa. W uprowadzeniu i torturowaniu Rybaka miał też uczestniczyć inny obywatel rosyjski, podpułkownik GRU Igor Biezlier o pseudonimie "Bies" - przekazano w komunikacie.

Służba Bezpieczeństwa poinformowała, że poszukiwany ukraińskim listem gończym Striełkow uczestniczył w operacji zajmowania przez Rosję Krymu, przesłuchiwał tam ukraińskich wojskowych i werbował ich do pracy dla służb Federacji Rosyjskiej. Następnie Striełkow został przerzucony na wschodnią Ukrainę, gdzie kierując grupą 30 osób, zajmował budynki instytucji państwowych.

Po odnalezieniu we wtorek ciała Rybaka pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow polecił wznowienie akcji antyterrorystycznej, którą wcześniej przerwano m.in. ze względu na Święta Wielkanocne.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (116)
SBU ujawnia nagranie rosyjskich agentów ws. zabójstwa Rybaka. "Zajmij się sztywnym"
Zaloguj się
 • wapi40

  Oceniono 5 razy 1

  To nagranie może być tak prawdziwe ,jak prawdziwe były niby rozmowy snajperów strzelających na Majdanie,sfałszowali banderowcy ,do tej pory boja się międzynarodowego śledztwa w tej sprawie ,niemiecka prasa i inne pisały o tym -faszyści z majdanu opłacili snajperów ,by strzelali do swoich ,a winą obarczyć chcieli Rosję

 • tomek85211

  Oceniono 15 razy 5

  Pytanie do anty_globalisty płacą ci w rublach czy Dolarach USA czy piszesz za darmo w ramach tzw. pożytecznego idioty Moskwy

 • kacap_z_moskwy

  Oceniono 29 razy -11

  Dobre maja glosy aktorzy w gestapo SBU.

 • krys_76

  Oceniono 23 razy 11

  Ukraińcy w imię świętego spokoju odpuścili Krym. Ale teraz to już powinni zacząć się bronić. Tak zwani separatyści powinni zostać pojmani lub zlikwidowani. Gdyby Ukraińska armia pokazała pazury i zastrzeliła z czterystu to i Ruscy mniej chętnie wchodzili by na ukraińską ziemię.

 • stanimager

  Oceniono 23 razy 11

  Widac mordercow na zdjeciu a szuje agenci Putina na tym forum probuja odwrocic uwage. Zycze wam takiej samej smierci jaka mial Rybak.

 • pietrek1960

  Oceniono 63 razy 35

  Pozdrowienia dla ruskich słoninożerców i matkojebców w pocie czoła wpisujących jaka to dobra ich bandycka rosja, czołem cw...e!

 • odyssey_2008

  Oceniono 12 razy 0

  Pozdrowienia dla tow.Putina

 • stanimager

  Oceniono 19 razy 11

  Na tym forum: "Putin to siusiak Stalina". LOL !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje