SBU ujawnia nagranie rosyjskich agentów ws. zabójstwa Rybaka. "Zajmij się sztywnym"

24.04.2014 22:18
Uprowadzenie radnego

Uprowadzenie radnego

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ujawniła nagranie rozmowy telefonicznej, w której prorosyjski separatysta zgadza się pozbyć ciała zamordowanego ukraińskiego polityka Wołodymyra Rybaka. Jego śmierć skłoniła Kijów do interwencji na wschodzie kraju.
- Sława, proszę, zajmij się tym sztywnym (...) leży tu i cuchnie - mówi w nagraniu mężczyzna, którego SBU zidentyfikowała jako rosyjskiego agenta. Według ukraińskiego wywiadu człowiek, z którym rozmawiał agent, to Wiaczesław Ponomariow, samozwańczy burmistrz Słowiańska, które stało się bastionem separatystów. - Ciało? Tak, właśnie kończę z dziennikarzami i zajmę się tym (...). Zajmę się pogrzebaniem tego krzykacza - mówi na nagraniu mężczyzna zidentyfikowany jako Ponomariow.

Głos na nagraniu brzmi podobnie do głosu Ponomariowa, ale w treści rozmowy nie ma informacji, które mogłyby w sposób bezpośredni powiązać go z zabójstwem Rybakowa - wyjaśnia Reuters.

W drugim nagraniu, które udostępniła SBU, inny rosyjski agent, mówiący charakterystycznym moskiewskim slangiem, każe agentowi działającemu w okolicach Gorłówki, gdzie Rybak był radnym, porwać go, ponieważ polityk "stał się szkodnikiem" we władzach miejskich. W środę SBU poinformowała, że w brutalne zabójstwo Rybaka zaangażowani są żołnierze rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Zabity radny

Rybak, radny miejski z Gorłówki z ramienia partii Batkiwszczyna, został porwany wcześniej przy próbie zdjęcia flagi samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej z siedziby władz swojego miasta. Jego zmasakrowane ciało znaleziono we wtorek w okolicach Słowiańska. Obie miejscowości leżą w obwodzie donieckim na wschodniej Ukrainie.

Zdaniem SBU porwania dokonała grupa Striełka kierowana przez oficera wywiadu wojskowego GRU Iwana Striełkowa. W uprowadzeniu i torturowaniu Rybaka miał też uczestniczyć inny obywatel rosyjski, podpułkownik GRU Igor Biezlier o pseudonimie "Bies" - przekazano w komunikacie.

Służba Bezpieczeństwa poinformowała, że poszukiwany ukraińskim listem gończym Striełkow uczestniczył w operacji zajmowania przez Rosję Krymu, przesłuchiwał tam ukraińskich wojskowych i werbował ich do pracy dla służb Federacji Rosyjskiej. Następnie Striełkow został przerzucony na wschodnią Ukrainę, gdzie kierując grupą 30 osób, zajmował budynki instytucji państwowych.

Po odnalezieniu we wtorek ciała Rybaka pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow polecił wznowienie akcji antyterrorystycznej, którą wcześniej przerwano m.in. ze względu na Święta Wielkanocne.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (116)
Zaloguj się
 • kostuh

  Oceniono 341 razy 261

  Rosja to jednak bandyckie państwo.

  Po każdym oświadczeniu Putina, Miedwiediewa, Łgarowa czy innego szaleńca, w którym wyrażają "zaniepokojenie losem Rosjan na Ukrainie" albo pierniczą o konstytucji, federalizacji Ukrainy itp. Po stronie ukraińskiej tez powinno być oświadczenie.
  Taki Turczynow powinien wyrazić swoje zaniepokojenie terroryzmem w Rosji a zwłaszcza poziomem bezpieczeństwa mostów kolei transsyberyjskiej, elektrowni i linii przesyłowych wysokiego napięcia, światłowodów, przepompowni gazu i ropy itp...

 • perkis1234

  Oceniono 195 razy 157

  ale jak teraz społeczność międzynarodowa może wierzyć w JAKIEKOLWIEK słowo czy zapewnienia Putina ??!!

  Na początku, Putin zażegnywał się na wszystkie świętość, że ,,zielone ludziki" na Krymi to nie Rosjanie, ani, że na Krymie nie ma żadnego rosyjskiego żołnierza zaangażowanego w akcje jakie się wtedy toczyły, po czym........ w rosyjskiej telewizji OFICJALNIE przyznał, że jednak na Krymie działało rosyjskie wojsko i gratulował im skuteczności !!!

  Jak po czymś takim Obama, Merkel, Cameron KTOKOLWIEK może wierzyć Putinowi choć w jedno słowo ?!? To jest dla mnie zdumiewające, że chcą z nim jeszcze cokolwiek dyskutować czy podpisywać jakieś porozumienia. Przecież ten człowiek nie ma ŻADNEJ wiarygodności.

 • januszpan

  Oceniono 175 razy 135

  Putin to polityk, który bez skrupułów wysadzi kilka bloków z cywilami by sprowokować interwencję swoich wojsk na Ukrainie. Dlatego należy bojkotować go i izolować wszelkimi sposobami. Ja zacząłem już kilka lat temu od bojkotu stacji Łukoila

 • slowianska_dusza

  Oceniono 111 razy 97

  Po prostu nie ludzie, tylko potwory :-( ...

 • pietrek1960

  Oceniono 63 razy 35

  Pozdrowienia dla ruskich słoninożerców i matkojebców w pocie czoła wpisujących jaka to dobra ich bandycka rosja, czołem cw...e!

 • fjestis

  Oceniono 45 razy 29

  Koniec z rosyjskim terroryzmem. Koniec z rosyjskimi nazistami. Invaders must die.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje