Posłowie chcą zmian w prawach jazdy. Będzie łatwiej zdać egzamin, kat. B uprawni do jazdy motocyklem do 125 cm

24.04.2014 11:52
Jazda motocyklem do 125 cm z kategorią B, jawne i ogólnodostępne pytania testowe na prawo jazdy oraz zniesiony obowiązek uczestniczenia w kursach teoretycznych przygotowujących do egzaminu - to tylko niektóre z zaproponowanych zmian w ustawie o kierujących pojazdami. Wczoraj projekt poparli przedstawiciele wszystkich klubów sejmowych.
Projekt autorstwa sejmowej komisji infrastruktury doprecyzowuje system egzaminów na prawo jazdy.

- Do projektu zgłoszono ponad 170 poprawek, które w znacznym stopniu rozszerzają zakres nowelizacji. Projekt upraszcza możliwość zdobycia prawa jazdy oraz wprowadza jednolite zasady - powiedział podczas sejmowej debaty poseł-sprawozdawca Leszek Aleksandrzak (SLD).

Jawne pytania, koniec z obowiązkowymi zajęciami teoretycznymi

Projekt przywraca odpowiedzialność merytoryczną ministra nadzorującego transport za treści zawarte w pytaniach egzaminacyjnych. Pytania testowe będzie układać specjalna komisja. Zniesiony ma być obowiązek uczestniczenia w prowadzonych przez ośrodki szkolenia kierowców kursach teoretycznych przygotowujących do egzaminu.

Pytania mają być jawne i ogólnodostępne.

Z prawem jazdy kat. B motocyklem do 125 cm sześciennych

Jeden z przepisów nowego projektu zakłada, że osoby, które mają prawo jazdy kategorii B, będą mogły jeździć motocyklami o pojemności do 125 cm sześciennych wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów, czyli jednośladami objętymi nową kategorią prawa jazdy - A1. Ustawodawca zastrzegł jednak, że ich moc nie może przekroczyć 11 kW, a kierowca musi posiadać prawo jazdy kat. B co najmniej trzy lata. Natomiast jeśli zechce wcześniej ubiegać się kategorię A1, będzie zwolniony z egzaminu teoretycznego.

Nie będzie jednolitego systemu teleinformatycznego

Podczas prac wycofano się z zapisu, który nakładał na wszystkie WORD-y obowiązek przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy na jednolitym systemie teleinformatycznym.

- W projekcie nie ma jednolitego systemu teleinformatycznego. Tutaj WORD-y mają pewną dowolność. Nie ingerujemy w ten obszar. Skoro WORD-y są jednostkami samorządowymi, to trudno, aby decyzje w sprawie systemu teleinformatycznego podejmował rząd. Większość przychyliła się do takiego stanowiska - powiedział wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz.

Egzamin na samochodzie ze szkoły nauki jazdy

Andrzej Kania (PO) powiedział, że po ponadrocznym obowiązywaniu ustawy projekt precyzuje niektóre z jej zapisów. Poseł zgłosił poprawki, które - jak mówił - jeszcze bardziej dookreślają zapisy ustawy. Według jednej z nich egzamin będzie można zdawać w samochodzie, w którym uczono jeździć w szkole nauki jazdy.

Bogdan Rzońca (PiS) ocenił, że obowiązująca ustawa jest krytykowana, ponieważ doprowadziła do bałaganu w WORD-ach. Poseł zgłosił dwie poprawki. Według jednej z nich w bazach ma być co najmniej 2 tys. pytań egzaminacyjnych. Obecnie jest ich kilkaset.

Poprawki zgłosił także Bartłomiej Bodio (PSL); jedna z nich określa, że przy wymianie karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM niezbędne będzie orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych.

Piotr Chmielowski (SLD) podkreślił, że ustawa o kierujących pojazdami to jedna z najczęściej nowelizowanych przez Sejm. - Odnoszę wrażenie, że niebawem ustawa będzie ponownie zmieniania - dodał. Projekt poparł także Michał Pacholski (TR), podkreślając potrzebę jego doprecyzowania.

Projekt autorstwa komisji infrastruktury - jak podkreślono w uzasadnieniu - ma m.in. rozwiązać problem z brakiem merytorycznego nadzoru państwa nad jakością pytań egzaminacyjnych zadawanych podczas części teoretycznej egzaminu.

Nowe kategorie praw jazdy

19 stycznia 2013 r. weszła w życie nowela ustawy o kierujących pojazdami, która wprowadziła m.in. nowe kategorie prawa jazdy, nowy system egzaminów oraz elektroniczny obieg dokumentów. Po wprowadzeniu nowych przepisów do WORD-ów zgłasza się mniej chętnych na egzamin na prawo jazdy według nowych zasad - większość kandydatów nie daje sobie rady z częścią teoretyczną.

Do dnia wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami za pytania egzaminacyjne odpowiedzialny był minister transportu. - Po wejściu przepisów ustawy o kierujących pojazdami odpowiedzialność za pytania egzaminacyjne, podobnie jak za system teleinformatyczny, została przeniesiona na WORD-y. Okazało się, że powstały konkurencyjne bazy danych, na podstawie których generowane są pytania egzaminacyjne, które należą do dostawców oprogramowania dla WORD, a nie do WORD - podkreślono w uzasadnieniu.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
 • WORD w Łodzi Niesłyszący oskarżają WORD-y: Na egzaminach nie ma tłumacza języka migowego
Komentarze (196)
Posłowie chcą zmian w prawach jazdy. Będzie łatwiej zdać egzamin, kat. B uprawni do jazdy motocyklem do 125 cm
Zaloguj się
 • Piotr Porożyński

  Oceniono 3 razy 3

  Jeszcze zmieńcie ta bzdurę z stereoskopowym widzeniem bo to już do tego całego zestawu zmian jest kompletna porażką !

 • rollomir

  Oceniono 1 raz 1

  alleluja, wreszcie ktoś dostrzega absurd przepisów dotyczących nauki jazdy!

  osknowydwor.com.pl/

 • franek1323

  Oceniono 1 raz 1

  wszystko dobrze ale bez automatu .... stare motocykle do125 nie przekraczaja nawet 90km/h

 • Paweł Polski

  0

  A to nie jest tak, że skrzynia automatyczna to nie to samo co skrzynia bezstopniowa? Skutery mają skrzynię bezstopniową. Trzymając się litery prawa policjant może zakwestionować możliwość prowadzenia skutera 125ccm ze skrzynią bezstopniową bo ustawa zezwalać będzie wyłącznie na skrzynię automatyczną.

 • Kuba Kujawa

  Oceniono 1 raz 1

  i co to zmieni...czyli chińskimi skuterami bedzie mozna pojezdzić,bo ja innej 125 w automacie nie znam...zmiany to trzeba w kat.A wprowadzic...bo nowy egzamin jest niebezpieczny...kto przy zdrowych zmysłach daje "dzieciakowi" ponad 80 konna maszyne i każe robic plac ktorego połowa (albo wiecej)egzaminatorów i motocyklistów ze starzem by nie zrobila...chyba ze chodzi o to zeby zabic sie na egzaminie to nie bedzie wypadkow na drogach ....

 • Kuba Kujawa

  Oceniono 1 raz 1

  pokażcie mi motur 125 z automatem....chiński skuter chyba...a na kat.A placu teraz zrobić nie mogą goście którzy prowadza motocykle od 20 lat np...z tym coś trzeba zrobić...kto przy zdrowych zmysłach da zdawac prawko 80 konna maszyna dzieciakowi który wcześniej nie jeżdził motorem

 • tomekg_lodz

  Oceniono 1 raz 1

  mam pytanie gdzie w tej chwili w uprawnieniach A1 jest zawarta informacja o ograniczeniu tych uprawnień tylko do motocykli z automatyczną skrzynią biegów? Bo wg mnie ograniczenia dotyczą tylko pojemności - do 125 cm3 i mocy 11kW oraz stosunku mocy do wagi pojazdu 0,1 kW/kg.

 • topiramax

  0

  Zdaje się, że po prostu posłowie maja trudności ze zdaniem tych egzaminów i ich znajomi też;)

 • edek60-2

  Oceniono 1 raz 1

  Kurski kiedyś narzekał przy powtórnym zdawaniu na prawo jazdy,więc wzięli,pomyśleli p. osłowie i będziemy mieli nowe przepisy.Koperty zostaną ??( do kieszeni-oczywiście)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje