Posłowie chcą zmian w prawach jazdy. Będzie łatwiej zdać egzamin, kat. B uprawni do jazdy motocyklem do 125 cm

24.04.2014 11:52
Jazda motocyklem do 125 cm z kategorią B, jawne i ogólnodostępne pytania testowe na prawo jazdy oraz zniesiony obowiązek uczestniczenia w kursach teoretycznych przygotowujących do egzaminu - to tylko niektóre z zaproponowanych zmian w ustawie o kierujących pojazdami. Wczoraj projekt poparli przedstawiciele wszystkich klubów sejmowych.
Projekt autorstwa sejmowej komisji infrastruktury doprecyzowuje system egzaminów na prawo jazdy.

- Do projektu zgłoszono ponad 170 poprawek, które w znacznym stopniu rozszerzają zakres nowelizacji. Projekt upraszcza możliwość zdobycia prawa jazdy oraz wprowadza jednolite zasady - powiedział podczas sejmowej debaty poseł-sprawozdawca Leszek Aleksandrzak (SLD).

Jawne pytania, koniec z obowiązkowymi zajęciami teoretycznymi

Projekt przywraca odpowiedzialność merytoryczną ministra nadzorującego transport za treści zawarte w pytaniach egzaminacyjnych. Pytania testowe będzie układać specjalna komisja. Zniesiony ma być obowiązek uczestniczenia w prowadzonych przez ośrodki szkolenia kierowców kursach teoretycznych przygotowujących do egzaminu.

Pytania mają być jawne i ogólnodostępne.

Z prawem jazdy kat. B motocyklem do 125 cm sześciennych

Jeden z przepisów nowego projektu zakłada, że osoby, które mają prawo jazdy kategorii B, będą mogły jeździć motocyklami o pojemności do 125 cm sześciennych wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów, czyli jednośladami objętymi nową kategorią prawa jazdy - A1. Ustawodawca zastrzegł jednak, że ich moc nie może przekroczyć 11 kW, a kierowca musi posiadać prawo jazdy kat. B co najmniej trzy lata. Natomiast jeśli zechce wcześniej ubiegać się kategorię A1, będzie zwolniony z egzaminu teoretycznego.

Nie będzie jednolitego systemu teleinformatycznego

Podczas prac wycofano się z zapisu, który nakładał na wszystkie WORD-y obowiązek przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy na jednolitym systemie teleinformatycznym.

- W projekcie nie ma jednolitego systemu teleinformatycznego. Tutaj WORD-y mają pewną dowolność. Nie ingerujemy w ten obszar. Skoro WORD-y są jednostkami samorządowymi, to trudno, aby decyzje w sprawie systemu teleinformatycznego podejmował rząd. Większość przychyliła się do takiego stanowiska - powiedział wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz.

Egzamin na samochodzie ze szkoły nauki jazdy

Andrzej Kania (PO) powiedział, że po ponadrocznym obowiązywaniu ustawy projekt precyzuje niektóre z jej zapisów. Poseł zgłosił poprawki, które - jak mówił - jeszcze bardziej dookreślają zapisy ustawy. Według jednej z nich egzamin będzie można zdawać w samochodzie, w którym uczono jeździć w szkole nauki jazdy.

Bogdan Rzońca (PiS) ocenił, że obowiązująca ustawa jest krytykowana, ponieważ doprowadziła do bałaganu w WORD-ach. Poseł zgłosił dwie poprawki. Według jednej z nich w bazach ma być co najmniej 2 tys. pytań egzaminacyjnych. Obecnie jest ich kilkaset.

Poprawki zgłosił także Bartłomiej Bodio (PSL); jedna z nich określa, że przy wymianie karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM niezbędne będzie orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych.

Piotr Chmielowski (SLD) podkreślił, że ustawa o kierujących pojazdami to jedna z najczęściej nowelizowanych przez Sejm. - Odnoszę wrażenie, że niebawem ustawa będzie ponownie zmieniania - dodał. Projekt poparł także Michał Pacholski (TR), podkreślając potrzebę jego doprecyzowania.

Projekt autorstwa komisji infrastruktury - jak podkreślono w uzasadnieniu - ma m.in. rozwiązać problem z brakiem merytorycznego nadzoru państwa nad jakością pytań egzaminacyjnych zadawanych podczas części teoretycznej egzaminu.

Nowe kategorie praw jazdy

19 stycznia 2013 r. weszła w życie nowela ustawy o kierujących pojazdami, która wprowadziła m.in. nowe kategorie prawa jazdy, nowy system egzaminów oraz elektroniczny obieg dokumentów. Po wprowadzeniu nowych przepisów do WORD-ów zgłasza się mniej chętnych na egzamin na prawo jazdy według nowych zasad - większość kandydatów nie daje sobie rady z częścią teoretyczną.

Do dnia wejścia w życie ustawy o kierujących pojazdami za pytania egzaminacyjne odpowiedzialny był minister transportu. - Po wejściu przepisów ustawy o kierujących pojazdami odpowiedzialność za pytania egzaminacyjne, podobnie jak za system teleinformatyczny, została przeniesiona na WORD-y. Okazało się, że powstały konkurencyjne bazy danych, na podstawie których generowane są pytania egzaminacyjne, które należą do dostawców oprogramowania dla WORD, a nie do WORD - podkreślono w uzasadnieniu.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (196)
Zaloguj się
 • getgothic

  Oceniono 207 razy 193

  To na pewno w naszym parlamencie takie rzeczy !?
  Uwierzę jak wejdzie w życie.

 • usedom_44

  Oceniono 202 razy 166

  Wszystko fajnie by jeździć z kat. B motocyklami do 125 cm3 tylko niech mi ktoś powie dlaczego tylko z automatem?
  Jak ktoś ma 3 lata prawo kat. B to nie będzie umiał zmieniać biegów manualną skrzynią biegów w motorku do 125 cm3 - to bzdura!
  Teoretycznie jakby mnie było stać to bym mógł kupić sobie Bugatti Veyron który ma gdzieś ok. 1000 KM i jeździć tym legalnie na polskim prawie jazdy kat. B. Za to nie będę mógł jeździć motorkiem który ma max. 15 KM i manualną skrzynię biegów. Kompletny bezsens!!!

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 135 razy 113

  Wybory powinny być co roku. Może wtedy coś by się zmieniło.

 • okoloko99

  Oceniono 115 razy 101

  Szczytna idea i jestem jak najbardziej ZA.
  ... ale! Kiedys kazde dziecko potrafilo zmienicac biegi w Komarkach, a teraz jest to zadanie przekraczajace mozliwosci doroslego czlowieka posiadajacego prawo jazdy na samochod?
  Gdzie logika? Panowie poslowie... dobry ruch ale chociaz raz zrobcie cos dobrze w 100%... a nie w 50%...

 • mzyo

  Oceniono 94 razy 78

  125 tki na prawo jazdy kat. B. Nareszcie!

 • dev99999

  Oceniono 113 razy 59

  "większość kandydatów nie daje sobie rady z częścią teoretyczną." a i tak masa debili jeździ po drogach. Widocznie za mało.

 • facio60

  Oceniono 59 razy 45

  Należy czym prędzej wprowadzić klasyfikację ośrodków, które przygotowują do zdawania na prawo jazdy. Te które wypadną grubo poniżej średniej przez np okres 3 lat, powinny mieć zabraną koncesję.

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 102 razy 42

  "Z prawem jazdy kat. B motocyklem do 125 cm sześciennych"

  w UK można jeżdzić motocyklem do 125cc bez prawa jazdy czy egzaminu , tak zwane Tymczasowe / prowizoryczne prawo jazdy (provisional driving licence) w Wielkiej Brytanii, upoważnia do prowadzenia pojazdów w trakcie nauki. Aby uzyskać tymczasowe prawo jazdy nie trzeba zdawać żadnych egzaminów , naklejamy tylko L-kę i heja. Obecnie na motocykle jest ono ważne do 70 roku życia :)

  "Provisional motorcycle licences used to have a life of 2 years. But as from 1st February 2001, motorcycle licensing rules were changed. All new provisional licences showing motorcycle entitlement issued from that date are valid until the holder's 70th birthday. "

  jak widać Bolandia jest 100 lat za murzynami !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje