Kolejna rewolucja w szpitalach - chorzy na zabieg poczekają w hotelu

"Chorzy na raka nie będą tygodniami przebywać w placówce medycznej. Szpital będzie musiał im zapewnić nocleg" - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". NFZ zaoszczędzi na osobach, które mogą się samodzielnie przemieszczać, ale korzyści będą czerpać też sami pacjenci.
Pacjenci onkologiczni, którzy mieszkają daleko i nie mogą dojeżdżać na zabiegi, nie będą już leżeć tygodniami w szpitalu. Placówki nie będą też mogły niwelować strat wydłużaniem hospitalizacji. Minister zdrowia chce przyjąć rozwiązanie, które proponowali wcześniej pacjenci i lekarze - chorzy mają być kwaterowani w hotelach i dowożeni na zabiegi.

Bardziej efektywne leczenie

- Dzień pobytu pacjenta po tym zabiegu [radioterapii - red.] kosztuje około 450 zł, a doba w niedrogim hotelu znacznie mniej, bo zaledwie kilkadziesiąt złotych. To może być duża oszczędność - stwierdził onkolog prof. Jacek Jassem w rozmowie z "DGP".

Co więcej, taka forma leczenia może być bardziej efektywna. Chory nie będzie leżał w jednej sali z osobami w bardziej zaawansowanym stadium choroby, dzięki czemu będzie w lepszej formie psychicznej.

Kto zapłaci za dojazd?

"Już teraz, choć nie ma do tego podstawy prawnej, niektóre placówki medyczne próbują wdrożyć takie rozwiązanie, bo chcą tego chorzy. EuroMedic w Koszalinie pacjentom onkologicznym zapewnił zakwaterowanie w pensjonacie w Mielnie" - pisze "DGP". Z pensjonatu są oni dowożeni na radioterapię, ale dojazd ten nie jest finansowany przez NFZ. Zdaniem ekspertów bez wdrożenia odrębnego finansowania inne szpitale mogą nie chcieć iść w ślady koszalińskiego szpitala.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Więcej o:
Komentarze (20)
Kolejna rewolucja w szpitalach - chorzy na zabieg poczekają w hotelu
Zaloguj się
 • Grace Shapiro

  0

  Dlaczego wszystko co nowe u Polakow musi byc wrogie, krytykowane i zle.
  Moj Brat wlasnie jest w tym systemie w Mielnie i to jest nalepszy pomysl. Przewozony jest na naswietlania, bez atmosfery szpitalnej, nocuje w pensjonacie i sobie b chwali.
  A najgorsze jest to ze ponizej wypowiadaja sie ci ktorzy w tym wzgledzie nie maja zadnego doswiadczenia.
  Tak po prostu: po polsku nalezy wszystko krytykowaci zmieszac z blotem.

 • zygosz

  0

  Oczywiscie w hotelu ministra zdrowia.

 • elzbieta09

  0

  Dotąd, jeśli pacjent zatrzymał się w hotelu, to hotel nie narzucał specjalnej stawki. Teraz ucierpią wszyscy poza szpitalami i właścicielami hoteli. Ceny doby w hotelu pójdą w górę. Zdrowi, np. turyści nie będą mieli miejsc w hotelach i będą słono płacić. szpitale dęba zarabiać na kierowaniu pacjentów do hoteli ("odstępne"), a hotele będą płacić szpitalom za kierowanie pacjentów. Nowa mafia gotowa. "Rączka rączkę...myje".

 • zet_over

  Oceniono 7 razy 3

  doba pacjenta w szpitalu kosztuje NFZ 450zł..... chyba wliczono koszt zegarków prezesa NFZ :)) pokażcie te wyliczenia bo nie uwierzę... :) Ekonomiści i matematycy zapłaczą się jak policzą :))

 • wj_2000

  Oceniono 3 razy 1

  Dla mnie to jakieś science fiction!!!!!!!!!!!!!

  Jestem leczony w bardzo nieskomplikowany sposób. Przez 7 kolejnych dni zastrzyki (które znoszę bez żadnych powikłąń już od pół roku) i 3 tygodnie przerwy.
  Leczy mnie szpital w Warszawie. Ja mieszkam w Warszawie - o rzut beretem.
  I co???????????????? Muszę przez 7 dni leżeć w szpitalu będąc tam najsprawniejszą osobą, bez żadnych dolegliwości. Źle napisałem "leżeć" - leżę tylko w nocy. Muszę tam przebywać. Z jednej strony blokuję miejsce komuś, kto bardziej potrzebuje, z drugiej, a leczenie zanosi się dożywotnio, dostałem jakby wyrok na 25% ograniczenia wolności. I nic się nie daje zrobić!!!!!!!!!!!!!!! NFZ by nie zapłacił za lek, gdybym miał być leczony ambulatoryjnie.
  To jest bardziej chore niż mój szpik.

 • bozenab_1949

  Oceniono 3 razy 3

  A ja tak byłam leczona w Wałbrzychu i bardzo sobie chwalę .Mieszkałam w pensjonacie w Szczawnie Zdroju , na radioterapię i chemię dojeżdżałam . Bez szpitalnego stresu , bez przygnębiającego odium . To naprawdę nie jest zły pomysł , polecam

 • adammichnikoff

  Oceniono 4 razy 0

  odsyłajcie ich od razu do noclegowni brata alberta; będzie jeszcze tanie, wy skur.wysyny ze styropianu

 • 1234qwerty

  Oceniono 2 razy 2

  Czy ktoś taki patent stosuje w Europie ??

 • antekpociecha

  Oceniono 14 razy 4

  Następnym pomysłem będzie odstrzał tych co nie rokują że będą jeszcze mogli płacić składki do ZUSu (nie dotyczy księży i zakonnic)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX