Islamizacja szkół w Birmingham? Raport: dziewczynki muszą siedzieć z tyłu, zmiany w programie nauczania, wykłady radykałów

19.04.2014 13:54
Park View - jedna ze szkół, które - jak wynika z raportu - faworyzuje uczniów wyznających islam

Park View - jedna ze szkół, które - jak wynika z raportu - faworyzuje uczniów wyznających islam (Fot. parkview.bham.sch.uk)

Państwowe szkoły w Birmingham nielegalnie segregują uczniów, dyskryminują osoby, które nie są wyznawcami islamu i ograniczają się do nauczania zgodnego z konserwatywnymi zasadami tej religii - wynika z raportu Departamentu Edukacji, do którego dotarł "The Telegraph".
Inspektorzy Departamentu Edukacji wykryli m.in. takie przypadki, jak zmuszanie dziewcząt do siadania z tyłu sali czy zapraszanie znanego z ekstremistycznych wystąpień imama, który przemawiał do dzieci - podaje "The Telegraph". Poza segregacją płciową inspektorzy opisali też ograniczanie zakresu nauczanego materiału do treści zgodnych z założeniami konserwatywnego islamu.

O ciele uczyć nie wolno

Departament Edukacji skontrolował trzy szkoły publiczne w Birmingham. Jego następstwem mają być akcje przeciwdziałania "islamizacji państwowego szkolnictwa", jak określono ten proces. W jednej ze szkół inspektorzy zauważyli np., że nauczyciele zdecydowanie faworyzują muzułmańskich uczniów, koncentrując uwagę na osobach realizujących przedmioty tzw. kursu islamskiego. W tym czasie pozostali musieli uczyć się sami. W jednej ze szkół dzieci w wieku 6, 10 i 11 lat w ogóle nie były uczone przedmiotów humanistycznych i artystycznych. Jako obowiązkowy wprowadzono też język arabski.

Inspektorzy podkreślają, że dostosowywanie programu do założeń konserwatywnego islamu może w praktyce uniemożliwić wielu uczniom zdanie egzaminów państwowych. Dzieci, z którymi rozmawiali, przytoczyły m.in. zdarzenia z lekcji biologii. Nauczyciel wprawdzie krótko wspomniał o teorii ewolucji, ale zaznaczył, że "nie jest to coś, w co wierzymy". W dodatku z programu nauczania biologii zniknęły takie zagadnienia, jak budowa ciała człowieka czy przebieg cyklu menstruacyjnego, choć są one wymagane na egzaminie. Wszystko dlatego, że muzułmanie "nie mogą omawiać takich tematów w grupach mieszanych płciowo". Model "madrasy", czyli muzułmańskiej szkoły zastosowano też wobec edukacji zdrowotnej i społecznej - stwierdza raport.

Al-Kaida i modlitwa każdego dnia

Choć szkoły państwowe powinny być świeckie, inspektorzy wykazali, że wyraźnie faworyzowano muzułmanów, nie zapewniając odpowiednich warunków osobom innych wyznań oraz niewierzącym. Praktykuje się np. rozpoczynanie i kończenie każdej lekcji modlitwą, a wezwania do niej są przekazywane przez szkolne głośniki.

Z raportu wynika też, że w jednej z placówek dyrektor, który nie wyznaje islamu, został zmarginalizowany, a żeński personel traktowany był w lekceważący i niegrzeczny sposób. Problemem okazało się też zapraszanie na wykłady islamskich duchownych. W jednej ze szkół przemawiał ekstremista znany ze swoich antysemickich poglądów i sympatii dla Al-Kaidy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (418)
Zaloguj się
 • chi_neng1

  Oceniono 487 razy 453

  Jak dobrze pojdzie, to jeszcze troche, to islam bedzie kierowal nie tylko cala Anglia, Szwecja i innymi krajami....
  Skoro tak chetnie owe kraje dostosowuja sie do wymogow szanowania kultur religijnych i innych, owych gosci, a nie odwrotnie, jak powinno byc, to nie powinnismy sie zdziwic, gdy ktoregos pieknego dnia, zapomna owe kraje jakie byly ich zwyczaje :).

 • aghrra

  Oceniono 454 razy 320

  Brawo Niech żyje internacjonalizm ! Niech żyje poprawność polityczna i mutikulti ! Srocjaliści oraz postępackie lewactwo powinni zagwarantować że do UE zostanie wpuszczonych jeszcze więcej wyznawców islamu którzy tak ubogacają Europe

 • ventura112

  Oceniono 234 razy 220

  Anglia to ma być ten czempion świeckości? Narazie jest krajem w którym publiczne szkoły przekształcane są w madrasy

 • zigzaur

  Oceniono 268 razy 214

  W Niemczech podczas prowadzonej przez imama-katechetę lekcji religii dyrektor szkoły nie ma prawa wstępu do klasy.

 • tuchajbeju

  Oceniono 163 razy 125

  ale jakim cudem państwowa szkoła, w Anglii nie w Polsce ,prowadziła lekcje w duchu religijnym?

 • iremus

  Oceniono 213 razy 123

  I bardzo dobrze. Przecież Londyn jest stolicą nie tylko Wielkiej Brytanii ale również kilkunastu prowincji islamskich rozsianych po całym świecie. Islamiści to pełnoprawni poddani królowej, którym przysługują zasiłki za ilość spłodzonych bojowników Allacha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje